Android Auto interfejs

Android Auto bez tajemnic. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

9 minut czytania
Komentarze

Android Auto to obecnie jedna z dwóch najbardziej popularnych aplikacji dostępnych dla waszych samochodów. To dosłownie przeniesienie waszego telefonu z Androidem na ekran auta, między innymi z dokładnym Asystentem Google umożliwiającym wydawanie poleceń głosowych. Oprogramowanie stale ewoluuje i niemal co chwilę przynosi jakieś nowości i ulepszenia. Ponieważ w internecie stale powstaje szereg pytań na temat działania i funkcjonowania Android Auto w Polsce, postanowiłem podzielić się z wami pełnym kompendium wiedzy rozwiewającym wszystkie dotychczasowe wątpliwości. Zaczynajmy!

Materiał powstał z wykorzystaniem Samsunga Galaxy S22. Niezbędny do napisania tekstu sprzęt został dostarczony przez firmę Samsung.

1. Jak zainstalować? Jak włączyć Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

To bardzo proste. Każdy telefon z Androidem w wersji od 6 do 9 będzie mógł zainstalować aplikację ze sklepu Play. Wszystkie smartfony posiadające Android w wersji od 10 wzwyż, posiadają taki system wbudowany.

Pamiętajcie, że Android Auto może nie działać na każdym samochodzie. Upewnijcie się, że wasze auto jest wyposażone w system operacyjny obsługujący aplikacje zewnętrzne. To dotyczy głównie starszych aut używanych, ponieważ większość nowych modeli taką usługę posiada w standardzie, najczęściej poprzez kabel USB.

2. Jak podłączyć Android Auto bezprzewodowo?

AAWireless bezprzewodowe Android Auto

Uruchomienie Android Auto na ekranie waszego samochodu może przebiegać na dwa sposoby: przewodowo lub bezprzewodowo. Połączenie bezprzewodowe nie jest dostępne w każdym samochodzie i zazwyczaj jest instalowane fabrycznie dopiero od niedawna. Dodatkowo wymaga włączonego Wi-Fi oraz przynajmniej wersji systemu Android 11.

Nie zrażajcie się zatem, jeśli będziecie musieli wozić ze sobą kabelek. Przewodowo z kolei wystarczy włączyć kabel do ładowania i podłączyć do złącza USB lub USB-C w aucie. Później czeka was kilka formalności, w postaci wyrażenia kilku zgód na smartfonie i gotowe. Czasami producenci dzielą gniazda USB na te „ładujące” i te „łączące się” z multimediami, dlatego zwróćcie uwagę, czy dotyczy to waszego samochodu.

3. Jaki kabel do Android Auto?

wspólna ładowarka

Jeśli nie uda wam się podłączyć funkcji bezprzewodowo, to będziecie potrzebowali zaopatrzyć się w odpowiedni kabelek. Android Auto nie wymaga nic nadzwyczajnego: potrzebny będzie kabel USB lub USB-C, w zależności od gniazda w waszym samochodzie. Ponieważ będziecie korzystać z niego głównie w samochodzie, polecamy zerknąć na nieco twardsze i trochę dłuższe przewody. Na przykład taki:

4. Z jakimi samochodami Android Auto jest kompatybilny?

Test Honda E

Android Auto jest dostępny na modelach z dotykowym systemem multimedialno-rozrywkowym. Pierwsze samochody posiadające dostęp do usługi to zazwyczaj pojazdy rocznikowo zaczynające się w 2016 roku. Jeśli macie wątpliwości, pełna lista modeli jest obecnie udostępniona na stronie Android.com. Aby sprawdzić, czy Android Auto współpracuje z twoim samochodem, kliknij w ten link. Na liście znajdują się niemal wszystkie marki, w tym Toyota, BMW, Mercedes-Benz, Peugeot, Fiat i inne.

5. Jak zaktualizować Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Proces aktualizacji jest dokładnie taki sam jak w przypadku każdej innej aplikacji sklepu Play. O ile nie macie ustawionych automatycznych aktualizacji, to usługa poinformuje was o konieczności instalacji ostatniej wersji podczas podłączania jej do telefonu. Jeśli wyrazicie zgodę, proces rozpocznie i skończy się sam. Gdy się skończy, Android Auto uruchomi się w waszym samochodzie samodzielnie.

W razie problemów z samodzielnym wyszukiwaniem aktualizacji wyszukajcie Android Auto w sklepie Play. O ile jest dostępny nowy update, Google was o tym poinformuje i będziecie mogli przejść proces manualnie.

6. Czy na Android Auto działa Google Maps? Jak działa Google Maps na Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Każdy telefon z Androidem ma domyślnie wbudowane Mapy Google. Jeśli jednak nie posiadacie zainstalowanej aplikacji, na pewno znajdziecie ją w sklepie Play. Instalacja i uruchomienie nawigacji na smartfonie to klucz, by widzieć Google Maps w Android Auto.

Android Auto Kompendium Wiedzy

Nawigacja działa dokładnie tak samo, jak na telefonie. Dostępne są funkcje, które znacie z „klasycznej” wersji aplikacji. W wersji na Android Auto szczególny nacisk położono na Asystenta Google i funkcje głosowe, by nie rozpraszać kierowcy wyszukującego adresów na klawiaturze. Poza tym – „stare, dobre” Mapy Google.

Android Auto Kompendium Wiedzy

Co więcej, na niektórych samochodach (w tym na przykład VW ID.3) Google Maps przenosi wskazówki nawigacji na wyświetlacz kierowcy. Dla porównania Apple CarPlay takiej funkcji nie posiada.

7. Czy jest Yanosik na Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Oczywiście, że tak. Dokładny proces instalacji Yanosika na telefon i uruchomienie go na Android Auto opisywałem w tym materiale. Aby jednak wszystko było w jednym miejscu, pokrótce powtórzę proces poniżej.

Yanosik to jedna z lepiej ocenianych nawigacji samochodowych dostępnych obecnie na smartfony. Od Map Google różni się znacznie bardziej rozwiniętym systemem zgłoszeń wydarzeń na drodze. Pełny opis i porównanie obydwu aplikacji znajdziecie pod poniższym linkiem.

Android Auto Kompendium Wiedzy

Aby uruchomić Yanosika na Android Auto, musicie wyszukać aplikacji w Sklepie Play. Przed włączeniem nawigacji na ekranie samochodu, będziecie zobowiązani do konfiguracji konta: zalogowania się lub rejestracji i wyboru kilku podstawowych opcji. Jeśli przeszliście cały ten proces, to wasza nawigacja powinna znaleźć się już w menu głównym Android Auto.

8. Czy jest AutoMapa na Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

AutoMapa to kolejna nawigacja na smartfony, która znalazła uznanie wśród konsumentów. Aplikacja na polskim rynku ma już bardzo długą historię, dzięki czemu zrzesza niemałą grupę fanów. Każdy zainteresowany uruchomieniem tej nawigacji na ekranie swojego samochodu może być spokojny: AutoMapa, podobnie jak Yanosik i Google Maps, współpracuje z platformą Android Auto. Proces jej uruchomienia jest bliźniaczy, co powyższych aplikacji: wyszukujecie w sklepie Play odpowiedniej pozycji, konfigurujecie aplikację bezpośrednio na ekranie telefonu i cieszycie się działającą aplikacją w swoim aucie.

9. Czy YouTube działa na Android Auto?

Tak i nie. Oficjalnej aplikacji YouTube nie znajdziecie na platformie, ze względu na ryzyko oglądania filmów podczas jazdy i stwarzanie niebezpieczeństwa. Dla fanów mamy jednak inny sposób, dzięki któremu obejdziecie brak aplikacji.

To świetna wiadomość przede wszystkim dla wszystkich posiadaczy i kierowców samochodów elektrycznych, którzy muszą zabić nudę w czasie ładowania swojego pojazdu. Aby zainstalować YouTube na swoim aucie, musicie skorzystać z aplikacji pośredniej znajdującej się w AAStore. Jak to zrobić? Już tłumaczę!

AAStore, to nic innego jak Android Auto Store. Pobieracie aplikację obchodząc sklep Google, z GitHubu. Następnie klikacie w ikonkę „Fermata Auto” i później ikonkę YouTube. To wszystko, teraz możecie cieszyć się filmami w swoim samochodzie. Radzimy jednak o rozważne korzystanie i skupienie uwagi na drodze!

10. Czy na Android Auto można grać w gry?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Aplikacja oferuje zbiór prostych gier dostępnych pod przyciskiem GameSnacks. Folder jest dostępny domyślnie i można z niego korzystać tylko i wyłącznie w czasie postoju samochodu. To kolejny sposób, by nie nudzić się w czasie postojów przy stacji ładowania lub w innych sytuacjach, wymagających nieco więcej cierpliwości.

11. Czy jest Messenger, Instagram, Facebook na Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Na oryginalnej i oficjalnej platformie Android Auto nie znajdziecie żadnych mediów społecznościowych. Na pulpicie jest co prawda ikona Messengera, jednak na próżno w niej szukać klasycznej aplikacji z telefonu. To tylko kolejne rozwiązanie Asystenta Google. Gdy klikniecie ikonkę, przekieruje was do ostatnich wiadomości, których co najwyżej wysłuchacie.

12. Czy na Android Auto można pisać SMS-y?

Android Auto Kompendium Wiedzy

Analogicznie do Messengera, samochodowy system nie pozwala fizycznie pisać SMS-ów. Zamiast tego każdą wiadomość, która przyjdzie do was w czasie jazdy, będziecie mogli wysłuchać przy pomocy Asystenta Google. Nie oczekujcie jednak możliwości odpisania z klawiatury: taka funkcja nie istnieje, a jedyna opcja to podyktowanie SMS-a i wysłanie go poleceniem głosowym.

Dzwonić można oczywiście bez przeszkód, włącznie z wybieraniem numerów z książki telefonicznej i na podstawie poprzednich połączeń.

13. Czy Android Auto jest lepsze niż Apple CarPlay?

android auto czy apple carplay

To pytanie z cyklu: „Czy iPhone jest lepszy od Samsunga?” Niektórzy powiedzą, że tak, inni, że nie, a jeszcze inni, że im wszystko jedno. Apple CarPlay to bliźniacza (i konkurencyjna) aplikacja samochodowa, a jedyna różnica leży tak naprawdę w wyglądzie systemu operacyjnego. Platformy tego typu kopiują ekran smartfona na ekran dostępny w aucie, dlatego różnice są analogiczne do tych z OS-ów na mniejszych urządzeniach. Samo założenie i sposób działania natomiast są identyczne.

14. Warto korzystać z Android Auto?

Android Auto Kompendium Wiedzy

To pytanie może zadać sobie każdy użytkownik samochodu. Moim zdaniem, warto. Niemal każdy producent nowego samochodu pozwala na połączenie się w ten sposób ze swoim smartfonem, a nie wszyscy oferują przy tej okazji na przykład fabryczną nawigację. Korzystanie z samochodu i każda trasa na Google Maps (na przykład) staje się o wiele łatwiejsza, jeśli klonujecie wyświetlacz w samochodzie.

Nie wszystkim to jednak odpowiada, szczególnie jeśli samochód ma swój własny dobry OS i jest w stanie zagwarantować wszystko, co potrzebne do komfortowych podróży. Krótko mówiąc: warto przetestować.

15. Jest możliwość dokupienia odbiornika z Android Auto do starego samochodu?

android auto kompendium wiedzy stare radio w samochodzie

Jeśli wasz samochód nie znalazł się na liście powyżej, to jest jeszcze jedna możliwość. Na rynku akcesoriów samochodowych można znaleźć wiele dedykowanych odbiorników z wyświetlaczem, które wspierają systemy Android Auto i Apple CarPlay. Można też wybrać stację multimedialną z wbudowanym Androidem, która potencjalnie może mieć więcej funkcji od AA. Zazwyczaj taka przeróbka nie jest skomplikowana i nie wymaga kontaktu ze specjalistą. Wiele podarników DIY można znaleźć w internecie.

Przeszukaliśmy internet i znaleźliśmy kilka opcji, z których możecie wybrać radio 2 DIN do swojego samochodu. Oto kilka z nich:

fot. Depositphotos/ifeelstock

Motyw