Osoba pracująca na laptopie, której celem jest największy wyciek danych z widocznym kodem programistycznym na ekranie. Najpewniej to haker, który kradnie konto na X
LINKI AFILIACYJNE

Robiłeś ostatnio rozliczenie PIT? Jeśli otrzymasz taki telefon, natychmiast się rozłącz

3 minuty czytania
Komentarze

Rozliczenie PIT to ostatnio gorący temat. Nie jest tajemnicą, że oszuści wyłudzają dane, podszywając się pod znane podmioty i instytucje. W ostatnich tygodniach padło na Krajową Administrację Skarbową, co może mieć związek z „sezonem” na rozliczanie PIT-ów. Dobrze wiedzieć, czym charakteryzuje się połączenie inicjowane przez cyberprzestępców, by nie stać się ich ofiarą.

Oszuści wyłudzają dane wykorzystując rozliczenie PIT

Osoby podające się za pracowników Krajowej Administracji Skarbowej oraz Krajowej Informacji Skarbowej dzwonią do podatników, próbując pozyskać informacje, takie jak numer rachunku bankowego, PESEL lub inne dane osobowe. To próba wyłudzenia wymienionych informacji.

Sylwetka osoby w kapturze pracującej przy laptopie, może to być oszust robiący przekręt na rozliczenie pit. z widocznym w tle zachodzącym słońcem przez okno.
Fot. SonySander73 / Depositphotos

Pracownicy administracji skarbowej nie wykonują tego typu telefonów i nie zbierają w ten sposób wspomnianych danych. W przypadku odebrania połączenia i usłyszenia od „pracownika KAS” prośby o podanie np. PESEL-u i numeru konta bankowego najlepiej od razu się rozłączyć, bo tak naprawdę to oszuści wyłudzają dane, a my znaleźliśmy się na ich celowniku.

Pod żadnym pozorem nie powinno się również przekazywać telefonicznie loginu i hasła do logowania w serwisie e-Urząd Skarbowy. Przestrzegamy przed tego typu oszustwami i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Komunikat Krajowej Administracji Skarbowej

Nie dajcie się również nabrać na oszustwo na zwrot podatku. Z podlinkowanego tekstu dowiecie się, jak działają oszuści oraz w jaki sposób bezpiecznie i szybko rozliczyć podatek.

Oszuści podszywają się także pod znane banki

W ostatnim czasie często spotykane jest także oszustwo na telefon z banku. Niezależnie od tego, czy macie klasyczny telefon z klawiaturą, czy smartfon do 2000 zł, mogą zadzwonić do was przestępcy podszywający się pod pracowników banku. Takie osoby wypytują np. o dane logowania do bankowości elektronicznej, przekonują o potrzebie zainstalowania zewnętrznej aplikacji lub namawiają do dokonania przelewu na tzw. konto techniczne.

Młoda kobieta rozmawia przez telefon komórkowy na zewnątrz w słoneczny dzień.
Fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Koniecznie trzeba zachować ostrożność, gdy dzwoniąca do nas osoba przedstawia się jako pracownik banku. Nie należy podawać żadnych wrażliwych danych, słuszny krok to weryfikacja tożsamości dzwoniącego. Niektóre banki pozwalają zweryfikować dane pracownika w aplikacji. Alternatywną metodą jest rozłączenie się i samodzielne wybranie numeru infolinii banku. Pamiętajmy więc o zabezpieczaniu się (to nie tylko wiedza o tym, jak włączyć i jak wyłączyć tryb incognito) i ochronie naszej prywatności w sieci. Korzystanie z VPN-ów i antywirusów powinno być tak oczywiste, jak folia na telefon dopiero co wyjęty z pudełka.

Źródło: KAS. Zdjęcie otwierające: Mati Mango / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw