Tryb incognito ma nam zapewnić poufność w sieci. Czy to znaczy, że gwarantuje bezwzględną anonimowość i kompleksowe bezpieczeństwo? Czym właściwie jest tryb prywatny, jak działa w praktyce i jak go włączyć na różnych przeglądarkach? Z dalszej części artykułu dowiesz się, czy dzięki niemu poczujesz się w internecie jak prawdziwy noname.
Tryb incognito – czy zapewnia anonimowość? Spis treści
Co to jest tryb incognito
W najprostszym ujęciu tryb incognito to specjalne okno przeglądarki, które umożliwia wyszukiwanie treści w internecie z zachowaniem prywatności. Oznacza to, że wszystkie frazy oraz wyświetlone na nie witryny nie są zapisywane w lokalnej historii przeglądania oraz nie są widoczne dla żadnego z prywatnych użytkowników tego samego konta czy urządzenia. Ponadto przeglądarka uruchomiona w tym trybie nie przechowuje danych logowania czy tych wpisywanych w formularzach online, a dodatkowo również plików cookies.
Jak działa tryb incognito
Rozszerzając podstawową definicję trybu incognito, można posłużyć się bardziej obrazowymi przykładami. Kiedy przeglądasz sieć w trybie prywatnym, na pierwszy rzut oka nie pozostaje po Twojej aktywności żaden ślad dla innych osób. Ponadto wyniki wyszukiwań nie są przefiltrowane przez informacje o Twoich preferencjach i danych zachowanych w tzw. ciasteczkach. To oznacza m.in., że możesz przeglądać ofertę marketplace’ów czy usług turystycznych niestworzoną pod Twój profil, czyli teoretycznie trafiać na bardziej korzystne oferty, nie uzależnione od miejsca pochodzenia czy zainteresowań.
Tryb incognito przydaje się również w przypadku, gdy chcesz skorzystać z nie swojego urządzenia. Szczególnie, kiedy potrzebujesz zalogować się do serwisu, w którym przechowujesz dane wrażliwe. Ten uruchomiony w trybie prywatnym nie będzie przechowywał Twoich danych, jak również automatycznie ich uzupełniał. Przeglądarka nie będzie Cię po prostu rozpoznawać ani identyfikować.
Dla przeglądarki każdorazowo będziesz niejako tabula rasą, dzięki czemu możesz odwiedzać witryny czy profile nie pozostawiając informacji zwrotnej o sobie. Po prostu, w trybie incognito Google i inni nie zapiszą Twojej działalności na swoich dyskach. Nawet nie musisz pamiętać o wylogowywaniu się.
W związku z powyższym przyjęło się, że tryb incognito to klucz do anonimowego oglądania treści pornograficznych w sieci. Jednakże, być może nie w głowie Ci wyłącznie haniebne bezeceństwa, ale też zwyczajnie chęć sprawienia komuś niespodzianki lub ukrycia zakupów z innych powodów. Oj, już nie mi oceniać.
Przeczytaj także: Tryb incognito w Chrome na Androida się zmienia. Możesz bez obaw oglądać dosłownie WSZYSTKO
Niezależnie od tego, co Cię motywuje, musisz mieć jeszcze świadomość, że wszelkie pliki pobrane w trybie prywatnym będą standardowo widoczne na dysku Twojego urządzenia. Tak samo jak utworzone w przeglądarce zakładki. Tryb incognito nie osłania Cię bowiem przed tym, co tworzysz i ściągasz z sieci. Kiedy już jesteśmy w temacie tego, czego tryb prywatny nie robi…
Bezpieczeństwo i anonimowość w trybie prywatnym
Czy to wszystko sprawia, że przeglądanie w trybie prywatnym jest całkowicie bezpieczne i anonimowe? Tu nastąpi pierwsze rozczarowanie, ponieważ odpowiedź brzmi – absolutnie nie.
Skupmy się na początek na kwestii anonimowości. Gdzie w trybie chronionym kończy się idylliczna utopia? Przede wszystkim w miejscu, w którym okazuje się, kto ma wgląd do wykonywanych przez Ciebie aktywności w trybie incognito. Bo to, że inny użytkownik tego samego urządzenia nie może zobaczyć Twoich wyszukiwań, nie znaczy, że pozostajesz niewidoczny dla wszystkich. Wciąż jesteś monitorowany przez serwery i routery:
- właścicieli i administratorów witryn, do których się logujesz,
- systemy reklamowe, których kody śledzące osadzone są na odwiedzanych portalach,
- pracodawcę lub szkołę,
- policję i organy administracyjne,
- dostawcę internetu.
Co jeszcze bardziej istotne, Twój ISP ma bezwzględny dostęp nie tylko do pełnej historii Twojej wyszukiwarki, ale również do adresu IP, danych logowania, zawartości maili i wszystkich innych wiadomości, jak również informacje o tym, z jakiego urządzenia korzystasz i jak często oraz długo korzystasz z sieci. Tryb incognito nie chroni Cię na zewnątrz. W żadnym wypadku.
Podobnie prezentuje się bezpieczeństwo w trybie incognito. Trochę jest to wypadkową tego, co powiedziałam już wyżej. To znaczy, że pomimo powierzchownej anonimowości, tak naprawdę na głębszym poziomie serwera Twoja aktywność jest dokładnie rejestrowana. Dość wspomnieć, że chociażby Twoja lokalizacja jest wciąż widoczna i namierzana. Tryb incognito nie chroni przed żadną próbą ataku hakerskiego. Dlatego klikanie w podejrzane linki i otwieranie niepewnych stron będzie tak samo nierozsądne, jak w standardowym trybie przeglądania.
Kontrola rodzicielska a tryb incognito
Jako że po każdym deszczu wychodzi słońce, to dla wszystkich rodziców mamy dobrą wiadomość. No, przynajmniej nie tak oczywiście złą, jak w przypadku anonimowość i bezpieczeństwa trybu prywatnego.
Dzieci mają bowiem zablokowaną możliwość używania trybu incognito. Pod warunkiem jednak, że pozostają zalogowani na swoim Konto Google, w którym podana jest ich data urodzenia. Jeżeli zakładałeś family link, to ten problem masz częściowo załatwiony. Nie ustrzeżesz natomiast swojego dziecka przed korzystaniem z internetu bez logowania do konta Google i tym samym do korzystania z trybu incognito.
Jak wejść w tryb incognito
Niezależnie od tego, z jakiej przeglądarki korzystasz instrukcja będzie prezentować się podobnie. Aby więc włączyć tryb incognito w Chrome, Microsoft Edge, Safari, Mozilla Firefox, Opera, musisz najpierw wejść w menu przeglądarki. Zazwyczaj jest ono osadzone w prawym górnym rogu strony, najczęściej oznaczone jako trzy kropki. Dla odmiany w przypadku przeglądarki od Apple, trzeba wybrać zakładkę Pliki z górnego paska funkcyjnego. Następnie w każdym z podanych przypadków wybrać opcję Nowe okno incognito lub prywatne.
Można też zastosować drogę na skróty, czyli nacisnąć sekwencję klawiszy Ctrl + Shift + N dla przeglądarki Chrome i opiera lub Ctrl + Shift + P dla przeglądarki MS Edge i Firefox. Alternatywnie możesz również nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ikonę przeglądarki w pasku zadań i wybrać opcję Nowe okno incognito i gotowe. W nowym oknie działającym w trybie chronionym możesz także otwierać kilka zakładek i każda z nich będzie objęta prywatnością.
Jak wyłączyć tryb incognito
Zamykanie trybu incognito jest banalnie proste i nie ma co się nad nim specjalnie rozwodzić. Jako że tryb prywatny uruchamia się zawsze w nowej, osobnej karcie, wystarczy ją wyłączyć jak każdą inną stronę przeglądania. W ten sposób wyjdziesz z trybu incognito całkowicie. Możesz też wyłączać poszczególne zakładki niezależnie od siebie. W tym wypadku wybierz jedną z nich z górnego paska przeglądarki i naciśnij krzyżyk. Wtedy nie wyłączysz trybu incognito a tylko zamkniesz jedną z oglądanych stron.
Tryb incognito w telefonie
Nieco więcej trudności może przysporzyć włączanie i wyłączanie trybu incognito w smartfonach z systemem Android oraz iPhone’ach. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Kiedy już dowiesz się, jak to zrobić, przekonasz się, jakie to proste.
Włączanie i wyłączanie trybu prywatnego Android
Włączenie trybu incognito w smartfonach z Androidem będzie wymagało uruchomienia aplikacji Chrome. Nie mylić z Google, bo choć za jej pomocą również możesz wyszukiwać treści, to nie jest to przeglądarka. Następnie – podobnie jak w przypadku desktopowej wersji – wybierz menu, czyli trzy pionowe kropki z prawego górnego rogu ekranu i naciśnij Nowa karta incognito.
Z kolei, żeby wyłączyć tryb prywatny na telefonie lub tablecie z Androidem, należy nacisnąć na ikonę karty (z podaną liczbą otwartych kart) w prawym rogu ekranu, po lewej stronie od menu. Po tym zobaczysz kartę w wersji zminimalizowanej. Możesz zamknąć pojedynczo każdą z nich, klikając w krzyżyk lub z menu wybrać opcję Zamknij karty incognito. Ponadto na górze po środku ekranu zobaczysz ikonę trybu incognito i standardowego, co umożliwia Ci proste i szybkie przełączanie się pomiędzy nimi.
Włączanie i wyłączanie trybu prywatnego w iPhone
Wchodzenie w tryb incognito na iPhone’ach i innych mobilnych urządzeniach z iOS jest bliźniaczo podobne. Jeżeli korzystasz z przeglądarki Chrome, nie będzie żadnej różnicy. Postępuj tak samo, jak wyżej. W przypadku przeglądarki Safari wybierz przycisk Karty (ikona z dwoma kwadratami), kliknij opcję karty z grotem strzały skierowanym w dół. Po tym wyświetli się grupa kart, a Ty naciśnij funkcje Prywatne zobrazowaną za pomocą dłoni i na koniec potwierdź poprzez klik w Gotowe.
Niemal identyczne kroki wykonaj, kiedy chcesz wyjść z trybu incognito na iPhone. To znaczy z poziomu przeglądarki Safari, wybierz ponownie przycisk Karty, kliknij w prywatne, żeby wyświetliła się lista kart, a na koniec naciśnij funkcję karty z podaną liczbą i stuknij Gotowe. To wszystko.
Jak skutecznie chronić się w sieci
Na koniec pamiętaj, że tryb incognito nie służy do zapewnienia Ci bezpieczeństwa i całkowitej anonimowości w sieci. jego funkcyjność jest bardzo płytka, a miej na uwadze, że to co chcesz ukryć przed innymi, na pewno tym bardziej nie chcesz, żeby trafiło do kogoś ze złymi zamiarami
Jeżeli więc interesuje Cię bardziej kompleksowa ochrona na zdecydowanie głębszym poziomie, lepiej zapoznaj się z usługą VPN. Dosłownie to Twój prywatny internet, który szyfruje dane o Tobie oraz bardzo dobrze dba o Twoją prywatność. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa nie zapominaj o dobrym programie antywirusowym i zainwestuj czas oraz energię w sprawdzony menadżer haseł.