Wnętrze nowoczesnej kotłowni z białym bojlerem i piecem grzewczym, obok wejście do łazienki z szklanymi drzwiami i czerwoną drabiną.

Najtańszy sposób na ogrzewanie domu. Kalkulator kosztów ogrzewania pokazuje, że jedna opcja jest bezkonkurencyjna

4 minuty czytania
Komentarze

Jak pod koniec 2023 roku najkorzystniej ogrzać dom jednorodzinny i przygotować w nim ciepłą wodę użytkową? Na to pytanie odpowiada najnowszy kalkulator kosztów ogrzewania, opracowany przez Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Czy w obecnych czasach ogrzewanie domu może być tanie?

ogrzewanie domu kaloryfer termostat
fot. Depositphotos/LCalek

Najtańsze ogrzewanie domu — wyraźny faworyt

Zgodnie z wynikami analizy, gruntowa pompa ciepła (typu solanka-woda) współpracująca z instalacją ogrzewania podłogowego, nawet bez instalacji fotowoltaicznej, jest najtańszym źródłem ciepła dla budynku jednorodzinnego.

Z kolei przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej koszty eksploatacji pompy ciepła można zredukować o 30-50% zależnie od wielkości instalacji PV. Im większa instalacja, tym większe oszczędności. Znaczenie ma tutaj też typ pompy ciepła, sprawność źródła ciepła oraz temperatury zasilania, ale także standard energetyczny budynku. 

Niezaprzeczalnie jednak pompa ciepła, bez względu na konfigurację, będzie zdecydowanie tańsza w użytkowaniu niż pozostałe źródła ciepła, a więc kotły na paliwa kopalne (gazowy, węglowy czy olejowy) lub biomasę drzewną.

ogrzewanie domu instalacja

Stary i nowy system rozliczeń

Kolejnym czynnikiem mającym znaczny wpływ na poziom oszczędności wynikających z posiadania domowej fotowoltaiki jest system rozliczania energii: „stary” system net-metering (rozliczenie ilościowe) czy „nowy” system net-billing (rozliczenie kwotowe).

Net-metering a net-billing

Starsze instalacje rozliczane są w systemie net-metering, czyli 80% nadwyżki wyrażonej w kWh można zużyć ponad autokonsumpcję. Prosument może oddać do sieci wyprodukowaną przez siebie nadwyżkę energii i odebrać ją w innym czasie. Ma prawo (w zależności od wielkości instalacji) bezpłatnie odebrać w ciągu roku 70 lub 80% tych nadwyżek. Niestety system net-metering został wycofany ze względu na przepisy unijne, a zasady rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki zachowają na 15 lat tylko ci prosumenci, którzy po raz pierwszy wprowadzą energię do sieci do 31 grudnia 2021 roku.

Net-billing stosowany jest dla instalacji, które powstały od kwietnia 2022 roku (niektórzy twierdzą, że wtedy skończyła się opłacalność fotowoltaiki ze względu na mniej korzystny system rozliczeń z dostawcami prądu). Prosumenci rozliczający się w ramach net-billingu wyprodukowane nadwyżki energii elektrycznej odsprzedają do sieci po cenach rynkowych, a kupują w godzinach, gdy instalacja jej nie produkuje. Nie wykorzystują oni sieci jako wirtualnego magazynu, z którego pobierają wyprodukowaną energię (jak ma to miejsce w rozliczeniach na zasadzie net-meteringu). Warto dodać, że przejście na ten system wymuszały dopłaty — kto chciał dostać dofinansowanie, musiał przejść na net-billing.

Niewielkie koszty (jeśli rozliczacie się po staremu)

Koszty eksploatacji pompy ciepła w przypadku korzystania ze „starego” systemu, tzw. net-meteringu, są znacznie korzystniejsze niż obecnie stosowany net-billing, oczywiście przy odpowiednim zbilansowaniu instalacji fotowoltaicznej z zapotrzebowaniem pompy ciepła na energię. Warto zauważyć, że dotyczy to ponad miliona domowych instalacji fotowoltaicznych wciąż rozliczanych w systemie net-meteringu.

Limity zużycia prądu ogrzewanie domu, fotowoltaika
fot. Depositphotos/Ratmaner

„Stary” system jest znacznie korzystniejszy niż obecnie stosowany net-billing, a koszty eksploatacji pompy ciepła mogą w nim wynosić zaledwie kilkaset złotych rocznie.

Termomodernizacja to klucz do oszczędności

Analiza POBE wyraźnie pokazuje, że im niższe jest zużycie energii użytkowej (ciepła użytkowego) w budynku, tym mniejsze są rachunki za jego ogrzewanie, niezależnie od zastosowanego źródła ciepła. Zużycie ciepła można istotnie ograniczyć, nawet kilkukrotnie, dzięki termomodernizacji.

cat s62 flir, termomodernizacja, ogrzewanie domu, mostki ciepła
Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Podsumowanie

Podsumowując, gruntowa pompa ciepła z fotowoltaiką to bezkonkurencyjna opcja dla osób, które chcą tanio i ekologicznie ogrzać swój dom. Aby jeszcze bardziej zwiększyć oszczędności, warto zadbać o termomodernizację budynku.

Zobaczcie to jeszcze na wykresach:

  • Przykładowy roczny koszt ogrzewania istniejącego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, poddanego termomodernizacji do standardu WT 2017 (EU 80 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii i paliw w IV kw. 2023 r.
Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego
  • Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, zrealizowanego w standardzie aktualnych warunków technicznych WT 2021 (EU = 55 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w IV kw. 2023 r.
Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego
  • Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego o pow. ogrzewanej 150 m2, zrealizowanego w standardzie programu „Moje Ciepło” (EU = 40 kWh/(m2 · rok)), wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w IV kwartale 2023 r.
Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku jednorodzinnego

Źródło: POBE

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw