Logo Google w różnych kolorach umieszczone na fasadzie budynku.
LINKI AFILIACYJNE

Jak wygląda praca w Google? Byli i obecnie pracownicy dzielą się swoimi doświadczeniami

7 minut czytania
Komentarze

Praca w Google to dla wielu osób spełnienie zawodowych marzeń. Plotki o tym, jak pracuje się w tej firmie technologicznej, krążą w internecie od dawna. Przyjrzymy się jednak faktom – sprawdzamy, co do powiedzenia o swoim miejscu pracy mają byli i obecni pracownicy Google.

Ile zarabia się w Google?

praca w Google Osoba korzysta z laptopa z otwartą stroną główną Google, obok na biurku stoi filiżanka kawy.
Proces rekrutacyjny do Google objęty jest tajemnicą. Fot. Firmbee.com / Unsplash

Praca w Google jest często opisywana jako wyjątkowo atrakcyjna ze względu na wysokie wynagrodzenia i liczne benefity, jednak związana jest też z wieloetapową i wymagającą rekrutacją. Google otworzyło swoje pierwsze polskie biuro w Warszawie w 2005 roku, a kolejne we Wrocławiu dwa lata później. W Polsce firma skupia się głównie na projektach związanych z chmurą obliczeniową (Google Cloud)​.

Jak podaje portal Interview Me, proces rekrutacyjny w Google jest skomplikowany i tajny, co oznacza, że trudno jest uzyskać informacje o konkretnych pytaniach zadawanych przez rekruterów. Kandydaci otrzymują szczegółowy feedback po każdym etapie rekrutacji, co daje im szansę na poprawę swoich umiejętności w przyszłych próbach zatrudnienia​. Według danych na portalu Glassdor pracownicy ocenili Google jako miejsce na 4,4/5 i większość z nich poleciłaby tego pracodawcę.

Grupa ludzi rozmawiających przed wejściem do biurowca z napisem Google w tle, umieszczonym na zielonej ścianie z roślinnością.
Fot. Glassdor / zrzut ekranu

Według portalu Go Work zarobki w Google w 2023 roku były znacząco wyższe niż średnia krajowa, szczególnie na stanowiskach technicznych i inżynieryjnych. Przykładowo, wynagrodzenie średnie dla Software Engineer to ok. 225,798 zł (ok. 18 tys. miesięcznie), a dla Senior Software Engineer ok. 369,622 zł rocznie​ (ok. 30 tys. miesięcznie).

Kobiety w IT – Patrycja i jej praca w Google

Budynek biurowy Google z dużym logo firmy na fasadzie, widziany przez zielony teren z drzewami i krzewami w dzień. Chiński pracownik Google został zwolniony z tego miejsca
By dostać pracę, ważne są także umiejętności miękkie, nie tylko wiedza czysto techniczna. Fot. spvvk / Depositphotos

Jak pracuje się w Google? Rozpocznijmy pozytywnym polskim akcentem – Patrycja opowiedziała w filmie na YouTubie, jak wyglądała jej przygoda w branży IT. Zaznacza, że podczas procesu rekrutacji do Google zwraca się uwagę na różne aspekty, które mogą pomóc kandydatom w zdobyciu pracy w prestiżowej firmie. Nie chodzi tu tylko o umiejętności twarde, ale także miękkie.

Patrycja podkreśla, że niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy technicznej, kreatywności i umiejętności adaptacji do szybko zmieniającego się środowiska technologicznego. Podkreślana jest także rola efektywnego przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz poszerzania wiedzy o kulturze i wartościach firmy.

Patrycja zgłosiła się do rekrutacji, kiedy zobaczyła ogłoszenie na LinkedIn. Praca jest dla niej bardzo atrakcyjna, także ze względu na ciekawych ludzi, których ma w swoim zespole. Co ciekawe, dziewczyna nie ukończyła żadnych studiów kierunkowych z IT – dyplom ma z kierunku zarządzania.

Polka opowiada, jak dostać pracę w Google

Benefity i korzyści – Anastazja o swoich doświadczeniach w YouTube

Kolejny materiał dotyczący pracy w Google został stworzony przez Anastazję Dembowską, która pracuje w firmie ponad 5 lat. W filmie na YouTubie opowiada o codziennych obowiązkach i o benefitach, które czynią pracę atrakcyjną.

Dla niej jedną z największych korzyści jest… jedzenie. W biurze w Wielkiej Brytanii Anastazja ma dostęp do kilku kantyn, gdzie może zjeść śniadanie, obiad i lunch. Oprócz tego dostępne są przekąski, napoje czy własna kawiarnia.

Dziewczyna zaznacza, że jeśli ktoś marzy o pracy w Google, nie należy się poddawać. Ona nie zaliczyła rekrutacji w tej firmie aż sześć razy. Jeśli chodzi o kulturę pracy korporacyjnej, będzie się ona różnić w zależności od tego, do jakiego zespołu należymy – niektóre z nich są niesamowicie stresujące, inne zaś bardziej wyluzowane.

Anastazja szczerze o pracy w Google po ponad 5 latach

„Google to fajne miejsce do pracy”

W serwisie Reddit użytkownik identyfikujący się nickiem @god_of_chillis opisywał swoją pracę w Google w USA jako bardzo pozytywne doświadczenie. Były pracownik Google atmosferę opisuje jako przyjazną, chociaż podkreśla, że występowała duża presja ze strony kierowników.

Pracowałem w kilku dużych firmach z Doliny Krzemowej i ostatecznie muszę przyznać, że Google to fajne miejsce do pracy. Poznałem naprawdę niesamowitych ludzi i nauczyłem się tam bardzo dużo.

@god_of_chillis na Reddicie

Wspomina również o elastycznych zasadach pracy zdalnej oraz o różnorodnych korzyściach oferowanych przez firmę, takich jak popularne food trucki czy dostęp do siłowni w biurach. Jednakże były pracownik Google porusza również kwestię kontrowersji związanych z polityką różnorodności w firmie, co z czasem doprowadziło do krytyki publicznej. Uważa, że Google jest atrakcyjnym miejscem pracy, oferującym wyjątkowe doświadczenia i możliwości rozwoju, choć awansowanie może być bardzo trudne.

Klawiatura komputerowa z przyciskiem z logo Google w miejscu klawisza "Pause".
Google oferuje wyjątkowe doświadczenia i możliwości rozwoju, choć awansowanie może być bardzo trudne. Fot. Bennian / Shutterstock

Praca w Google: firma nie taka inkluzywna, jak może nam się wydawać

W 2018 i 2019 roku Google spotkało się ze sporą krytyką ze względu na politykę różnorodności. Jak podaje The Verge, w 2018 roku pracownicy Google zorganizowali protest, domagając się zmian w polityce dotyczącej molestowania seksualnego. CEO Google, Sundar Pichai, przeprosił za błędy i poparł protesty, obiecując zakończenie arbitrażu wymuszonego w przypadkach molestowania oraz zwiększenie przejrzystości i wsparcia dla ofiar.

Protestujący przedstawili pięć żądań, w tym zakończenie nierówności płacowej i możliwość wprowadzenia reprezentanta pracowników do zarządu. Ruch ten zdobył szerokie poparcie wśród pracowników, inspirując do dalszych działań na rzecz zmian w firmie.

Sylwetka kobiety trzymającej smartfon na tle wyświetlanego logo Google.
Dla wielu osób praca w Google to spełnienie marzeń, firma ma jednak także swoje wady. Fot. rafapress / Depositphotos

Pojawiły się także inne niepokojące incydenty. 22 listopada 2019 roku były pracownik Google, Laurence Berland wygłosił przemówienie, które rzuciło niekorzystne światło na firmę. W swojej wypowiedzi wyjaśnił, że został zablokowany przez Google na krótko po tym, jak zażądał zaprzestania usuwania pytań, memów i postów na Google+, co spotkało się z wyłączeniem jego konta.

Jego celem było obrona społeczności użytkowników i walka o prawa LGBTQ+ na platformie YouTube oraz sprzeciw wobec współpracy z CBP (ang. Customs and Border Protection – federalna agencja rządowa USA zajmująca się cłem) ze względu na niehumanitarne traktowanie uchodźców. Opowiadał również o ograniczeniach narzucanych przez firmę, takich jak zakaz oglądania dokumentów czy kalendarzy innych zespołów, co utrudnia współpracę i prowadzenie działań na rzecz poprawy środowiska pracy. Jak więc widać – praca w Google nie zawsze jest taka piękna, jak ją malują.

Skoro interesuje cię praca w Google, na pewno korzystasz też z narzędzi giganta technologicznego. Na koniec przypominamy więc, jak wylogować się z konta Google oraz jak wyłączyć asystenta Google na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS czy na komputerze.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Judith Linine / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw