Pompa ciepła

Pompy ciepła miały zmienić życia Polaków. Teraz zalegają w magazynach

3 minuty czytania
Komentarze

Pompy ciepła sprzedają się coraz gorzej, bo i są coraz mniej opłacalną inwestycją dla Polaków. Specjaliści alarmują o spadku popularności tych urządzeń wśród beneficjentów programów rządowych i zastanawiają się, jak przywrócić sprzedaż z poziomu 2022 roku. Wymaga to drastycznych kroków, ale nie wydaje się być niewykonalne.

Pompy ciepła nie sprzedają się tak dobrze, jak w 2022 roku

pompy ciepła
fot. Jolanta Szczepaniak / android.com.pl

Niepokojącej wypowiedzi dla WNP.pl udzielił Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergii Fotowoltaika. Wszystkie znaki wskazują, że w 2023 r. nie przekroczymy liczby 100 tys. zainstalowanych nowych urządzeń, jeżeli chodzi o pompy ciepła. Dla porównania w 2022 r. ten wynik wyniósł ponad 200 tys. instalacji, więc obecny rezultat rozczarowuje wszystkich entuzjastów tego rynku.

Wpływ na tę sytuację mają wysokie ceny energii elektrycznej oraz samych urządzeń. Niestety, problemów jest więcej. Konsumenci decydują się na zakup pompy ciepła, uwzględniając swój (najczęściej mocno ograniczony) budżet, a nie zużycie energii cieplnej w domu. Warto też wcześniej sprawdzić, czy budynek nie jest niedocieplony i nie wymaga większej termomodernizacji.

Źle dobrana pompa ciepła może podwyższyć, a nie obniżyć rachunki. Warto tu przypomnieć tu artykuł Gazety Wyborczej z lipca 2023 r., gdzie po instalacji pompy ciepła, rachunki jednej z beneficjentek podwyższyły się z 350 złotych do 9 tys. złotych miesięcznie. Oto co wówczas powiedział Maciej Borowiak, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, poproszony o opinię:

Pompa ciepła jest urządzeniem nisko temperaturowym. Idealnie się sprawdza w domach dobrze docieplonych. Jeśli dom jest gorzej docieplony, należy dobrać odpowiedniej wielkości pompy ciepła. Bardzo możliwe, że tej pani nikt nie zrobił analizy, ile ten dom zużywa energii cieplnej na rok i dobrał jej pompę na podstawie budżetu. Pani powiedziała, że ma do wydania kwotę X lub Y i na tej podstawie sprzedawca dobrał jej pompę.

Maciej Borowiak, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, wypowiedź dla Gazety Wyborczej

Sprzedawcy nie grają na długoterminowe zadowolenie klientów i efektem jest strach

Kamil Sankowski uważa, że rewitalizacja sprzedaży pomp ciepła mogłaby nastąpić poprzez dedykowaną taryfę na sprzedaż energii elektrycznej. Niestety, nawet jeżeli skorzystamy z programu Czyste Powietrze, koszt instalacji pompy ciepła jest wysoki. A warto pamiętać, że o dofinansowanie również będzie coraz trudniej, ze względu na planowane zamknięcie listy ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów).

Co najlepiej zrobić, chcąc zapewnić sobie odpowiedni dobór pompy ciepła do mieszkania? Połączyć tę inwestycję z instalacją paneli fotowoltaicznych i upewnić się, że obsługująca nas firma dobrze dopasuje urządzenie do metrażu oraz cieplnej konfiguracji budynku. W przeciwnym błędnej decyzji, o braku oszczędności przekonamy się szybciej, niż zdążymy zaplanować kolejny urlop.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw