Pompa ciepła

Pompa ciepła do mieszkania lub domu — jaka moc i koszty? Sprawdź, czy się opłaca

4 minuty czytania
Komentarze

Rozpoczynający się sezon grzewczy może być trudny dla wielu Polaków, niezależnie od metody ogrzewania pomieszczeń. Czy pompy ciepła mogą być jednak sensowną alternatywą dla węgla i warto rozważyć montaż takiego sprzętu? Kto w ogóle może to zrobić? Dziś przyjrzymy się bliżej pompom ciepła, ich wadom, zaletom oraz kosztom użytkowania.

Pompa ciepła – sposób działania, montaż, zalety oraz wady

Pompy ciepła wykorzystują ciepło pobrane z miejsca o niższej temperaturze i przekazują je do miejsca, gdzie jest cieplej. Każda pompa jest zasilana energią elektryczną. Urządzenie najczęściej pobiera ciepło z powietrza, jednak są również takie pompy, które wykorzystują np. energię gromadzoną w ziemi. Obecnie powszechnie stosowane pompy ciepła często są wyposażone w sprężarki i przedstawia się je jako alternatywę dla kotłów na paliwo organiczne.

Pompy ciepła często można zauważyć przy obiektach usługowych oraz firmach. W przypadku osób prywatnych takie sprzęty kojarzą się głównie z ludźmi mieszkającymi w domach jednorodzinnych. Dla nich pompa ciepła może być sensownym rozwiązaniem już na etapie budowy, bo wybierając takie rozwiązanie uda się uniknąć m.in. kotłowni, przyłącza gazowego i instalacji kominowej. Pompy ciepła są jednak rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać także posiadacze mieszkań. Problematyczne może być jednak uzyskanie zgody od zarządcy budynku oraz znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację. Planując montaż pompy, dobrze znaleźć na nią miejsce choć trochę oddalone od okna, by po jego otwarciu nie przeszkadzał nam dźwięk pracy urządzenia.

Pompy ciepła niewątpliwie mają istotne zalety. Są bezpieczne (brak ryzyka zaczadzenia lub wybuchu), a także ekologiczne (przynajmniej w tym aspekcie, że nie przyczyniają się do powstawania smogu, który w Polsce zimą jest bardzo poważnym problemem). Do tego użytkowanie pompy nie jest specjalnie skomplikowane. Nie ma co się jednak oszukiwać, że pompa jest rozwiązaniem idealnym. Koszt takiego sprzętu to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, nieraz zdarzają się również awarie sprężarek.

Pompa ciepła a moc urządzenia i koszty związane ze sprzętem

fot. Kostiantyn Li/Unsplash

Do mieszkania lub domu trzeba dobrać pompę ciepła o odpowiedniej mocy. Przykładowo, serwis GLOBEnergia ustalił, że w przypadku budynku o powierzchni 190 m2 (wysokość pomieszczeń 2,5 m, parter i poddasze użytkowe, garaż, ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych, izolacja styropianem, rok powstania: 2012, dotychczas spalano ok. 3,5 tony ekogroszku rocznie) przy ogrzewaniu w 70% ogrzewaniem podłogowym i w 30% grzejnikami, odpowiednią pompą ciepła może być Kaisai KHC-08RY3 (8 kW). To model, który powinien wystarczyć do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody dla czterech osób. Z kolei serwis Decoria szacuje, że dla mieszkania o powierzchni 50 m2 potrzeba pompy o mocy przynajmniej 2,5 kW, a dla mieszkania o powierzchni 80 m2 – min. 4 kW.

Nie jest łatwo wskazać konkretne kwoty wydawane na ogrzewanie pompą ciepła. Znaczenie mają takie czynniki, jak wysokości mieszkania lub domu, rodzaj ogrzewania (podłogowe, grzejniki), izolacja budynku i nie tylko. Żeby możliwie dokładnie wyliczyć koszty używania pompy ciepła, można skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych do tego kalkulatorów. Poniżej kilka propozycji tego typu:

Przykładowo, w domu jednorodzinnym o powierzchni 160 m2 z ogrzewaniem podłogowym, przy pompie ciepła o mocy 8 kW, roczny koszt ogrzewania może wynieść ok. 2280-3000 zł. Z kolei przy mieszkaniu 60 m, przy rodzinie 4-osobowej (przy obecnej stawce za energię) to kwota z przedziału 1100-1400 zł.

Oczywiście trzeba pamiętać, że od przyszłego roku ceny energii elektrycznej mogą ulec zmianie, a podane wyżej kwoty będą się wtedy różniły, być może nawet znacząco. Koniec roku to zwykle obawy o rekordowe podwyżki cen energii, które finalnie są hamowane działaniami osłonowymi podejmowanymi przez rząd. Jak będzie w 2024 roku? To się dopiero okaże.

Pompa ciepła — czy warto?

Jeśli ktoś posiada stary piec, to zmiana na pompę ciepła będzie oznaczała krok w kierunku ekologii, bezpieczeństwa oraz wygody. Bardziej skomplikowana jest sprawa z pieniędzmi, bo drożeje niemal każdy rodzaj energii. Pompa ciepła oznacza duże koszty na start, choć można postarać się otrzymać dofinansowanie np. z programu Czyste Powietrze.

źródło: GLOBEnergia, Murator Dom, Decoria, wysokienapiecie.pl, naswoim.com.pl, fot. Depositphotos

Motyw