którą opaskę Mi Band wybrać w 2022

Którą opaskę Xiaomi Mi Band wybrać w 2022 roku? Porównanie, alternatywy

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Smartbandy od Xiaomi to urządzenia, które kojarzy niemal każdy — którą opaskę Mi Band warto wybrać w 2022 roku? Dziś porównamy urządzenia chińskiego producenta, które aktualnie są w sprzedaży i rozważymy sens zakupu każdego z nich. Nie każdy model jest warty zainteresowania ze strony kupujących.

Którą opaskę Mi Band wybrać w 2022 roku? Sprawdźmy, jaki mamy wybór

którą opaskę Mi Band wybrać w 2022

Najstarszym modelem spośród opasek sportowych od Xiaomi, który wciąż można znaleźć w sklepach bez bardzo długich poszukiwań, jest Mi Band 4. Jego ceny zaczynają się od ok. 80 zł. To dobre urządzenie, jednak biorąc pod uwagę, jak bardzo staniał jego następca, nie warto go kupować. Ten następca to Mi Band 5, którego obecnie można nabyć za 100-120 zł. Z pewnością warto zainteresować się tym urządzeniem.

Na rynku są dostępne również najnowsze opaski od Xiaomi, czyli Mi Band 6 oraz Mi Band 6 NFC. To bardzo dobre urządzenia, które charakteryzują się m.in. dużymi ekranami wyświetlającymi nasycone kolory i wyraźne obrazy. Za Mi Banda 6 NFC trzeba zapłacić obecnie ok. 250 zł, natomiast zwykła szóstka kosztuje ok. 170 zł. Na rynku jest jeszcze Mi Band 4C, który można mieć już za ok. 50 zł. Ten model w 2022 roku lepiej traktować jednak jako ciekawostkę, która może być np. prezentem dla dzieci lub seniorów. Ze względu choćby na kiepski wyświetlacz i małą liczbę trybów sportowych trudno traktować go jako pełnoprawną, nowoczesną fit opaskę.

Mi Band 5, Mi Band 6, Mi Band 6 NFC – podobieństwa, różnice

Cała trójka opasek, którym przyjrzymy się nieco bliżej, obsługuje wygodne, magnetyczne ładowanie. Oznacza to, że nie musimy wyjmować sensora z paska na czas uzupełniania energii w urządzeniu. Mi Band 5, Mi Band 6 oraz Mi Band 6 NFC wyglądają bardzo podobnie. Dwie ostatnie opaski mają nieco większe ekrany, a Mi Banda 6 NFC można dodatkowo poznać po detalu, jakim jest złota obwódka guzika na gumowym pasku. Inne smartbandy od Xiaomi mają ją w kolorze czarnym. Warto zauważyć, że w Mi Bandzie 6 i 6 NFC ekran wypełnia niemal cały przedni panel. Mi Band 5 ma pod wyświetlaczem jeszcze przycisk, który jest dotykowy.

Skoro już wspomnieliśmy o ekranach, warto na ten temat powiedzieć nieco więcej. Mi Band 5 ma wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,1″ i rozdzielczości 294×126 pikseli. Jasność maksymalna to 450 nitów. Mi Band 6 posiada natomiast ekran o przekątnej 1,56″ i rozdzielczości 486×152 pikseli. Jasność maksymalna i technologia wykonania panelu pozostały bez zmian. Mi Band 6 NFC ma taki sam wyświetlacz, jak zwykła szóstka. W praktyce każda z omawianych opasek ma ekran, który nie daje powodów do narzekań, ale to Mi Band 6 i Mi Band 6 NFC zapewnią lepsze wrażenia korzystania z panelu. Co może być dla niektórych istotne, mimo że Mi Band 6 i Mi Band 6 NFC mają większe ekrany od Mi Banda 5, to wymiary sensorów nie uległy niemal żadnym zmianom.

Funkcje poszczególnych opasek

Czas przyjrzeć się bliżej funkcjonalności poszczególnych opasek. Zacznijmy od trybów sportowych. Mi Band 5 ma ich 11 i są to: wioślarstwo, trening eliptyczny, joga, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym, skakanka, bieżnia, szybki marsz i freestyle. Mi Band 6 i Mi Band 6 NFC posiadają takich trybów aż 30, są wśród nich m.in. pilates, łyżwiarstwo, zumba i koszykówka.

Wszystkie opaski pozwalają m.in. sterować muzyką z telefonu i odbierać z niego powiadomienia, monitorować sen i korzystać z asystenta oddechu. Mi Band 6 i Mi Band 6 NFC posiadają jeszcze czujnik nasycenia krwi tlenem. Dwie najnowsze opaski od Xiaomi mają również tę zaletę, że można je połączyć zarówno z aplikacją Xiaomi Wear, jak i Mi Fit. Mi Band 5 współpracuje tylko z tą ostatnią.

Główną zaletą Mi Banda 6 NFC, której nie mają pozostałe opaski, jest możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Tu jednak jest pewien problem, ponieważ lista banków i instytucji finansowych obsługujących Xiaomi Pay w Polsce jest zaskakująco krótka. Być może zmieni się to w przyszłości, jednak przed zakupem Mi Banda 6 NFC warto sprawdzić, czy bank lub fintech, z którego usług korzystamy, udostępnił już możliwość płacenia opaską.

Przeczytaj także recenzje wszystkich opisywanych opasek:

Mi Band 5, Mi Band 6 i Mi Band 6 NFC – którą opaskę wybrać w 2022 roku i jakie mamy alternatywy?

Jeśli szukamy dobrze działającej i możliwie taniej opaski sportowej od Xiaomi, Mi Band 5 będzie świetnym kompromisem. W przypadku, gdy zależy nam na jak najlepszym wyświetlaczu i wielu trybach sportowych, powinniśmy zainteresować się Mi Bandem 6. Jeśli chcemy płacić zbliżeniowo opaską i jesteśmy pewni, że nasz bank udostępnia tę możliwość, warto zastanowić się nad dopłatą do wersji z NFC. W przeciwnym razie lepiej zostać przy zwykłej szóstce — poza brakiem modułu do płatności jest ona niemal identyczna, a zdecydowanie tańsza.

Czytaj także: OnePlus kończy wsparcie dla flagowców z 2018 roku – „szóstki” i tak długo wytrwały

Na smartbandach od Xiaomi świat się nie kończy. Przy zakupie sportowej opaski możemy również wziąć pod uwagę propozycje od Huaweia, realme, Samsunga i OPPO. To producenci, które oferują modele w przedziale 100-250 zł. Zdecydowanie należy unikać natomiast tanich podróbek opasek Mi Band, które można znaleźć na internetowych aukcjach i w popularnych supermarketach.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy