Kobieta w skórzanej kurtce z futurystyczną opaską na głowie stojąca na tle cyfrowych interfejsów i hologramów.

Neurotechnologia dla kobiet. Ból menstruacyjny odejdzie w niepamięć?

8 minut czytania
Komentarze

Ból menstruacyjny. Chyba żadna kobieta nie czeka z utęsknieniem na comiesięczne miesiączki. Brytyjska firma medyczna Samphire Neuroscience wzięła ten problem pod lupę i obecnie pracuje nad innowacyjnym urządzeniem, którego zadaniem ma być złagodzenie bólu menstruacyjnego oraz innych związanych z nim dolegliwości.

Opracowano specjalną opaskę o nazwie Nettle. To wykorzystujące technologię stymulacji mózgu prądem stałym urządzenie może być przełomem dla kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne i związane z nimi zaburzenia nastroju. Czy to nowe urządzenie może rzeczywiście zmienić sposób, w jaki kobiety radzą sobie z tymi dolegliwościami?

Kobieta w okularach i w paski rozmawia przez telefon komórkowy, przytrzymując telefon jedną ręką i dotykając głowy drugą.
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Ból menstruacyjny vs. „taka Pani uroda”

Czy ból menstruacyjny może być powodem do niepokoju? Tak! Zwłaszcza jeśli jest on bardzo silny lub ma charakter nawracający. To sygnał, że coś może być nie tak z Twoim organizmem. Skwitowanie przez lekarza wyświechtanym frazesem „taka Pani uroda” to znak, że może warto rozejrzeć się za inną opinią.

Warto też skonsultować się z lekarzem ginekologiem, jeśli dolegliwości nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych lub jeśli wydają się nietypowe. Bolesne miesiączki mogą być objawem różnych chorób, w tym takich, które mogą mieć wpływ na płodność.

Według statystyk przywołanych w serwisie dobra-mama.pl, aż 60%-93% kobiet w wieku rozrodczym ma problem z bolesnymi miesiączkami. Okres nie powinien być na tyle przytłaczającym momentem w miesiącu, że rezygnujemy z codziennych aktywności.

Często okazuje się, że bolesne miesiączkowanie wynika nie ze zmian ginekologicznych, lecz z nadmiernie napiętej tkanki w obrębie zarówno w okolicach miednicy, jak i w całym ciele. Ból menstruacyjny może być wzmagany przez m.in. przewlekły stres, obciążające treningi oraz przebyte kontuzje, ciążę i poród, a nawet nieprawidłowe odżywianie czy siedzący tryb życia.

Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapuetka uroginekologiczna, cytowana w serwie dobra-mama.pl.

Różne przyczyny bolesnych miesiączek

Wśród jednej z przyczyn bolesnych miesiączek jest endometrioza. Jest to schorzenie, które polega na pojawianiu się tkanki podobnej do błony śluzowej macicy (tj. endometrium) poza jej naturalnym miejscem występowania. Tkanka ta może znaleźć się w różnych obszarach jamy brzusznej, takich jak jajniki, jajowody, powierzchnia macicy, pęcherz moczowy czy jelita.

Kobieta trzymająca się za brzuch i wyrażająca ból na twarzy, stojąca w jasnym pomieszczeniu. Ból menstruacyjny.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Endometrioza jest chorobą przewlekłą i cykliczną, co oznacza, że tkanka endometrialna, podobnie jak normalna błona śluzowa macicy, podlega cyklicznym zmianom związanych z miesiączką. Jednak w przeciwieństwie do normalnego endometrium, które jest wydalane z organizmu podczas miesiączki, tkanka endometrialna znajdująca się poza macicą nie ma możliwości wydalenia.

Powoduje to stan zapalny, tworzenie się zrostów, torbieli oraz blizn, co może prowadzić do różnych objawów, w tym bólu, trudności w zajściu w ciążę, bólu podczas stosunku, problemów z oddawaniem moczu czy kału, a także zmian hormonalnych.

Endometrioza może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są różnorodne i mogą przypominać inne schorzenia. Jednak kluczowym objawem jest występowanie silnych bólów menstruacyjnych, które nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych, oraz inne objawy związane z układem rozrodczym lub układem moczowo-płciowym.

Leczenie endometriozy może obejmować terapię farmakologiczną, terapię hormonalną, interwencje chirurgiczne lub kombinację tych metod, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i objawów pacjenta.

Ból menstruacyjny i jego rodzaje

Należy zauważyć, że istnieją dwa rodzaje bóli menstruacyjnych: pierwotne i wtórne. Pierwotne mogą występować u młodych kobiet i związane są z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Natomiast bóle menstruacyjne wtórne, pojawiające się u dorosłych kobiet, mogą być związane z różnego rodzaju chorobami i są wskazaniem do konsultacji ginekologicznej.

Warto również zauważyć, że bóle menstruacyjne mogą być objawem chorób takich jak endometrioza, mięśniaki macicy czy zespół policystycznych jajników (PCOS). Dlatego też, jeśli doświadczasz bardzo bolesnych miesiączek lub inne nietypowe objawy, zaleca się wizytę u lekarza w celu diagnostyki i leczenia.

Kobieta trzymająca się za brzuch i wyglądająca na cierpiącą lub mającą mdłości, stojąca w jasnym pomieszczeniu.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Jednocześnie należy pamiętać, że istnieją różne metody leczenia bólu menstruacyjnego, w tym farmakologiczne, chirurgiczne oraz terapie hormonalne. Leczenie zależy od diagnozy i jest kwestią indywidualną. Warto więc skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią pomoc i wsparcie, zwłaszcza gdy dedykowane leki przeciwbólowe lub rozkurczające nie dają sobie rady.

Samphire Neuroscience na ratunek kobietom

Zdrowie kobiet jest notorycznie zaniedbywane, wciąż niedostatecznie zbadane oraz niedofinansowane. W rezultacie od kobiet oczekuje się pewnego rodzaju kompromisu, jeśli chodzi o dbanie o swoje ciało i umysł. Nadszedł czas na zmiany.

Dzięki badaniom, opracowywanym innowacjom i zaangażowaniu w próby zrozumienia zawiłości kobiecego mózgu, oferujemy skuteczne rozwiązania, które są bezpieczne i dostosowane specjalnie do ich potrzeb. Kobiety nie muszą godzić się na mniej! Zero kompromisów, tylko rozwiązania, na które zasługujesz.

Emilė Radytė, współzałożycielka startupu Samphire Neuroscience, cytowana na stronie głównej firmy.

Tak o zdrowiu kobiet wypowiada się prezeska oraz współzałożycielka startupu Samphire Neuroscience. Firma podjęła się stworzenia urządzenia, które ma zniwelować ból menstruacyjny i jego negatywny wpływ na funkcjonowanie kobiet.

Nettle to ubieralne urządzenie medyczne, które wyglądem przypomina futurystyczne akcesorium do włosów. Obiecuje ono „zmieniające życie” doświadczenie, które pomaga zredukować poziom bólu menstruacyjnego, a co za tym idzie, poprawia nastrój i funkcje kognitywne za pomocą 20-minutowej sesji w ciągu dnia. W jaki sposób działa to wyjątkowe urządzenie?

Ból w podbrzuszu, lekarstwo… na głowie. Jak to działa?

Menstruacyjna terapia neuromodulacyjna polega na wykorzystaniu przezczaszkowej stymulacji prądem stałym (tDCS) do dostarczania małych, bezpiecznych impulsów elektrycznych do konkretnych obszarów mózgu, jak informuje notka na stronie głównej startupu. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność tej nieinwazyjnej technologii neuromodulacji w promowaniu neuroplastyczności oraz łagodzeniu objawów przewlekłego bólu, depresji i lęku.

Zrzut ekranu ze strony samphireneuro.com / Android.com.pl

Opatentowana już technologia neuromodulacji została opracowana specjalnie w celu rozwiązania unikalnej kombinacji objawów psychicznych i fizycznych, z którymi kobiety borykają się w związku z cyklem menstruacyjnym. Stanowi ona pierwsze na świecie medyczne rozwiązanie, które nie zawiera leków ani hormonów, a skutecznie łagodzi objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zespołem dysforii przedmiesiączkowej (PMDD), zespołem policystycznych jajników (PCOS) i endometriozą.

Jedna z kobiet, która regularnie używa Nettle zapewnia, że to rozwiązania jest dla niej czymś, co pozytywnie zmieniło jej życie. Przez wyjątkowo bolesne miesiączki Ally musiała unikać wysiłku fizycznego na siłowni, a pójście do pracy wiązało się z niepokojem. Przez lata próbowała między innymi hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, co wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami – kobieta mdlała, miała nudności.

Według informacji, którymi dzieli się startup, opaska Nettle jest trzykrotnie bardziej efektywna w porównaniu do leków antydepresyjnych, w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych wymienia się zero negatywnych, poważnych skutków ubocznych, a sama terapia zaproponowana przez Samphire Neuroscience jest 1,5 razy bardziej efektywna, niż przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Naturalna pomoc. Naturalna, bo bez hormonów

Zrzut ekranu ze strony samphireneuro.com / Android.com.pl

Nettle jest określane jako pomoc naturalna, ponieważ działanie tego urządzenia nie polega na wprowadzaniu do organizmu dodatkowych hormonów ani nie wpływa na gospodarkę hormonalną.

Zamiast tego, poprzez stymulację mózgu impulsami, Nettle oddziałuje zgodnie z naturalnym funkcjonowaniem neuronów, co pozwala na bezpieczne i skuteczne łagodzenie bólu menstruacyjnego oraz związanych z nim objawów, bez konieczności stosowania farmakoterapii hormonalnej.

Dzięki temu, urządzenie to oferuje kobietom nowatorskie rozwiązanie medyczne, które nie ingeruje w ich naturalną równowagę hormonalną, a jednocześnie skutecznie redukuje dolegliwości związane z cyklem menstruacyjnym.

Stosując Nettle przez pięć zalecanych dni przed rozpoczęciem okresu, podczas tzw. fazy lutealnej, użytkowniczki powinni się spodziewać zminimalizowanych objawów miesiączki.

Jedna rzesz, która nas bardzo zaskoczyła w kontekście nseurostymulacji to fakt, że technologia ta jest znana z wysokiej skuteczności w innych warunkach, ale zaobserwowane już po jednorazowym użyciu zmniejszenie bólu jest niesamowite. […]

Wygląda na to, że dla kobiet istotne jest, czy stymulację (za pomocą Nettle) przeprowadza się w odpowiedniej fazie – w naszym przypadku tuż przed miesiączką. To naprawdę ma znaczenie. Zamiast stymulowania się każdego dnia, zauważamy pewną zależność pomiędzy tym, jak postrzegamy ból menstruacyjny w różnych fazach cyklu.

Emilė Radytė, współzałożycielka startupu Samphire Neuroscience, cytowana na stronie głównej firmy.

Według współzałożycielki Samphire Neuroscience stymulacja mózgowa jest przyszłością medycyny, ponieważ nikt nie chce długoterminowo przyjmować i być zależnym od lekarstw, środków przeciwbólowych.

Samphire Neuroscience zapowiada, że pracują również nad rozwiązaniami, które zredukują niezbyt przyjemne symptomy, pojawiające się w czasie tzw. czwartego trymestru ciąży, czyli połogu oraz podczas menopauzy.

Źródło: Samphire Neuroscience, Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

    Motyw