ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

[Recenzja] Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC — płatności zbliżeniowe nie dla każdego

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Recenzje

Xiaomi stale udoskonala swoje opaski sportowe, dodając do nich nowe opcje — Mi Smart Band 6 NFC miał być w pewnym sensie przełomowym urządzeniem, co zdradzała już jego nazwa. Chodzi oczywiście o wyczekiwaną możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Jak wygląda dostępność tej funkcji w Polsce, co chińskiemu producentowi się udało, a co musi jeszcze poprawić i jak wypada Mi Smart Band 6 NFC na tle poprzednich modeli? Tego dowiecie się z naszej recenzji.

Zalety

 • Świetny wyświetlacz
 • Wiele trybów sportowych oraz funkcji związanych ze zdrowiem i parametrami życiowymi
 • Bardzo wygodne ładowanie
 • Pierwsza opaska od Xiaomi, którą można płacić w naszym regionie

Wady

 • Lista obsługiwanych banków jest zaskakująco krótka
 • Łatwo o przypadkowe włączenie czegoś przy kontakcie opaski z ubraniem lub wodą
 • Stabilność połączenia smartfona z opaską nie zawsze jest idealna

Recenzja Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC w trzech zdaniach podsumowania

Mi Smart Band 6 NFC to naprawdę dobra opaska sportowa, jednak producent wciąż ma nad czym pracować. Chodzi głównie o płatności zbliżeniowe. Miejmy nadzieję, że systemem Xiaomi Pay zainteresuje się większa liczba banków w Polsce.

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC
 • Zestaw 8
 • Budowa 8
 • Specyfikacja techniczna 9
 • Wrażenia z użytkowania 7

Ogólna ocena

8/10

Zawartość zestawu, specyfikacja techniczna i cena Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Pudełko z recenzowaną opaską wygląda niemal identycznie, jak w przypadku zwykłego Mi Banda 6. Kartonik nie zaskakuje swoją zawartością. W środku oprócz samego urządzenia, składającego się z pastylki i paska, znajdziemy jedynie kabel do ładowania oraz instrukcję obsługi.

Przejdźmy do specyfikacji opaski Mi Smart Band 6 NFC:

 • 1,56-calowy wyświetlacz AMOLED
  • rozdzielczość: 486×152 (326 ppi)
  • jasność do 450 nitów
 • Bluetooth 5.0, NFC
 • akumulator o pojemności 125 mAh
 • 3-osiowy akcelerometr, 3-osiowy żyroskop, Monitorowanie snu, Powiadomienia z telefonu, Sterowanie muzyką, Asystent oddechu, Komputer cyklu, PAI, Pomiar stresu, Informacje o pogodzie
 • wodoszczelność do 50 metrów (5 ATM)
 • wsparcie dla 30 trybów treningów
 • wymiary:
  • pestka: 47,4 × 18,6 × 12,7 mm
  • pasek: 155-219 mm
 • waga (bez paska): 12,8 g
 • wykonanie:
  • pestka:
   • front: hartowane szkło
   • korpus: tworzywo sztuczne (PC)
  • pasek:
   • tworzywo sztuczne (TPU)
   • klamra: stop aluminium

Mi Smart Band 6 NFC ma niemal identyczną specyfikację, jak wersja bez NFC. Bez zmian pozostały wymiary urządzenia, wyświetlacz i akumulator. Główną różnicę stanowi moduł umożliwiający płatności zbliżeniowe. Co z ceną? Recenzowana opaska kosztuje na polskim rynku 249 zł. Dla porównania za wersję bez NFC trzeba obecnie zapłacić 169 zł.

Budowa i jakość wykonania urządzenia

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Mi Smart Band 6 NFC swoją budową bardzo przypomina wersję bez modułu do płatności, choć jest pewna różnica. Zacznijmy jednak od tego, co nie uległo zmianie. Wyświetlacz nadal wypełnia bardzo dużą część frontu sensora. Fizyczny przycisk w opaskach Mi Band, który z czasem wyewoluował w dotykowy, ostatecznie zniknął w odsłonie z 6 w nazwie i wersja z NFC nie jest tu wyjątkiem. Urządzenie obsługujemy więc jedynie kliknięciami dotykowego ekranu oraz gestami.

Pastylka jest stabilnie umocowana w gumowym pasku i raczej nie ma mowy, aby z niego wypadła bez naszej ingerencji. Urządzenie jest dobrze wykonane i bardzo wygodnie się je nosi. Zastosowane materiały nie powodują dyskomfortu i łatwo zapomnieć, że w ogóle mamy coś na ręce. Charakterystycznym elementem recenzowanej opaski jest detal w postaci złotej obwódki guzika znajdującego się na gumowym pasku. Podstawowa wersja Mi Banda 6 (bez NFC) ma ten element w kolorze czarnym.

Wrażenia z użytkowania

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Z opaski Mi Smart Band 6 NFC korzysta się na co dzień bardzo komfortowo. Ważną rolę odgrywa w tym aspekcie ekran, który jest wystarczająco duży i jasny. Pozytywne wrażenie robi również jego kolorystyka. Dotykowy wyświetlacz zazwyczaj bezbłędnie reaguje na polecenia. Problem pojawia się przy kontakcie z wodą — wtedy obsługa urządzenia jest utrudniona, a Mi Bandowi zdarza się samemu uruchomić jakąś opcję. Xiaomi twierdzi, że możemy korzystać z opaski podczas mycia rąk lub pływania przy brzegu, ale już pod prysznicem oraz podczas nurkowania powinniśmy zdjąć urządzenie z ręki. Ekran urządzenia jest bardzo czuły, co można odczuć podczas korzystania z trybu sportowego, mając na sobie np. bluzę. Samo ocieranie materiału o opaskę czasem powoduje jej wybudzenie i zatrzymanie pomiarów, co bywa irytujące.

Innym mankamentem jest to, że Mi Bandowi zdarza się utracić połączenie ze smartfonem, choć jest on w pobliżu. W przypadku np. synchronizacji treningów z aplikacją nie jest to specjalnym problemem, kilka kliknięć wystarczy, by smartfon połączył się z opaską i pobrał dane. Jeśli jednak chcemy np. przełączyć odtwarzaną piosenkę, to ponowne łączenie Mi Banda z telefonem zajmie nam więcej czasu, niż wykonanie czynności z pominięciem opaski, bezpośrednio na smartfonie. Ostatnia uwaga dotyczy przewijania treści na ekranie — proces ten mógłby być minimalnie bardziej płynny.

Mi Smart Band 6 NFC oferuje standardowe funkcje opasek tego typu, czyli możemy np. sprawdzić prognozę pogody, sterować muzyką oraz wyświetlić powiadomienia z telefonu. Nie zawsze będziemy mogli przeczytać pełną wiadomość (dotyczy to np. e-maili) oraz nie zobaczymy emotikon, ale generalnie jest to przydatne. Na plus ładne, kolorowe ikony ułatwiające wybór odpowiedniej opcji. Na mały minus — w interfejsie wciąż można znaleźć pojedyncze, nie do końca dobrze przetłumaczone frazy.

Funkcje związane ze zdrowiem i sportem

Mi Smart Band 6 NFC oferuje liczne funkcje związane z naszym zdrowiem i codziennym funkcjonowaniem. Możemy sprawdzić choćby nasze tętno, jakość snu i dokonać pomiaru stresu. Urządzenie poinformuje nas, że za długo siedzieliśmy w miejscu i podpowie, by ciepło się ubrać przed wyjściem z domu, jeśli wybraliśmy tryb spaceru, a temperatura jest bardzo niska. Dostępny jest również wskaźnik saturacji krwi. Producent zaznacza, że opaska nie jest urządzeniem medycznym i nie można traktować przedstawianych przez nią danych do diagnozy czy leczenia chorób. Generalnie jednak wyświetlane informacje na temat snu czy stresu pokrywały się z tym, jak się czułem.

Nieodłącznym elementem opasek od Xiaomi są tryby sportowe. W przypadku modelu Mi Smart Band 6 NFC mamy ich 30. To m.in. bieganie, spacer, jazda na rowerze, pływanie, joga, skakanka i zumba. Podczas aktywności fizycznej opaska mierzy nasze podstawowe parametry i przedstawia je w czytelnej formie. Z bardziej klarownym zapisem statystyk możemy zapoznać się, używając smartfona. Szczególnie zapis trasy spaceru lub rowerowej przejażdżki na mapie może motywować do większej aktywności. Niestety podczas ćwiczeń nie możemy np. wyświetlić powiadomień i informacji o pogodzie. Oprócz bieżących statystyk z treningu widzimy jedynie godzinę i mamy dostęp do muzyki. Tryby treningowe nie mogą działać zupełnie w tle.

Aplikacja

Opaski oraz zegarki od Xiaomi w zależności od konkretnego modelu powinniśmy połączyć z jedną z dwóch aplikacji: Mi Fit lub Xiaomi Wear. Mi Smart Band 6 NFC jest o tyle ciekawym modelem, że obie aplikacje go obsługują. Przez większość czasu testów korzystałem z Xiaomi Wear — powyższa galeria zrzutów ekranu pokazuje, jak wygląda jej interfejs i w jaki sposób prezentowane są dane.

Płatności w Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Jak już wspominałem, możliwość dokonywania płatności za pomocą opaski jest główną różnicą między Mi Smart Bandem 6 NFC a wersją bez tego modułu. Wygląda to następująco: w aplikacji mobilnej wybieramy moduł Xiaomi Pay i skanujemy naszą kartę płatniczą i podajemy jej dane. Następnie aktywujemy kartę za pomocą kodu SMS. Potem możemy już płacić, wybierając kartę z poziomu interfejsu opaski i przykładając urządzenie do terminala. Na dokończenie płatności mamy 60 sekund.

Xiaomi Pay obsługuje wyłącznie karty MasterCard i to tylko niektórych banków. W Polsce są to Banki Spółdzielcze SGB oraz Bank Pocztowy. Jeśli korzystacie z aplikacji Mi Fit, a nie Xiaomi Wear, powinniście móc także dodać kartę z mBanku. W styczniu do tego grona dołączy BNP Paribas. To jednak wciąż zdecydowanie za mało. Żeby z NFC w Mi Bandzie mógł wygodnie korzystać masowy odbiorca, Xiaomi Pay powinno być kompatybilne z kilkunastoma największymi bankami w Polsce.

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Póki co jeśli macie kartę Visa i/lub kartę z banku, który nie współpracuje z Xiaomi, wciąż możecie płacić opaską, ale wymaga to kombinowania. Xiaomi Pay obsługuje konta w ZEN oraz Curve. Choćby za pomocą usługi tego ostatniego fintechu możemy zamówić kartę płatniczą MasterCard, do której podepniemy inną kartę (np. Visa z banku PKO), z której realnie będą ubywać środki. Jeżeli już mamy konto w Curve i korzystamy z różnych możliwości, jakie ono oferuje, to jest to dobre wyjście. Jeśli jednak mielibyśmy specjalnie zakładać konto i zamawiać kartę z tego fintechu tylko po to, by płacić opaską, to mam wrażenie, że mija się to z celem. Prościej będzie pozostać przy płaceniu smartfonem z NFC lub kartą.

Ładowanie i czas pracy

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Według producenta Mi Smart Band 6 NFC powinien działać 12 dni na jednym ładowaniu w trybie normalnym i osiągałem właśnie mniej więcej takie wyniki. Opaskę nosiłem całą dobę, jasność ekranu była ustawiona na średnim poziomie, co 2-3 dni korzystałem dłuższy czas z jakiegoś trybu sportowego, okazjonalnie używałem sterowania muzyką, ćwiczeń oddechowych i pomiarów niektórych parametrów życiowych. Podczas bardziej intensywnego użytkowania opaski ubywało kilkanaście procent baterii dziennie. Czas pracy urządzenia uważam za jak najbardziej w porządku. Na naładowanie opaski potrzebujemy 1,5-2 godzin. Podobnie jak w przypadku zwykłego Mi Banda 6 oraz Mi Banda 5 mamy tutaj ładowanie magnetyczne. Jego wprowadzenie do opasek sportowych to jedna z najlepszych decyzji Xiaomi w kwestii tego typu sprzętu. Sprawiła ona, że nie musimy wyjmować sensora z gumowego paska na czas ładowania.

Recenzja Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC – podsumowanie

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC posiada wszystkie najlepsze elementy wersji bez modułu do płatności na czele ze świetnym wyświetlaczem. Do tego pozwala płacić zbliżeniowo w sklepach, choć niestety liczba banków, których karty są obsługiwane, jest zaskakująco krótka. W dodatku różni się w zależności od aplikacji, z której korzystamy. Xiaomi Pay jest jednak obecne w Polsce dosyć krótko. Istnieje możliwość, że w przyszłym roku ten system się rozwinie dzięki współpracom z kolejnymi instytucjami finansowymi. Póki co jednak polecam zakup recenzowanej opaski tylko osobom, które wiedzą, że na pewno będą używały jej do płatności. Jeśli wasza karta nie jest obsługiwana i nie zamierzacie korzystać np. z Curve, kupcie zwykłego Mi Banda 6. Poza brakiem NFC i złotego akcentu kolorystycznego jest identyczny i dużo tańszy.

Sprawdź najnowsze recenzje