Unia Europejska

Wzmocnij zdrowie psychiczne, słuchając… śpiewu ptaków. Fake? Niekoniecznie

7 minut czytania
Komentarze

Brzmi jak fake lub jeden z clickbaitowych tytułów, prawda? Otóż jak wynika z badań naukowców z King’s Collage, odkryto bezpośredni związek między pozytywnym nastrojem a widzeniem lub słyszeniem ptaków. A skoro zdrowie psychiczne jest kluczowym elementem naszego przyjemnego życia na tym świecie, dlaczego by nie spróbować wzmocnić się tak przyjemnymi odgłosami?

Aż się prosi o odpowiedni podkład muzyczny do lektury!

Zdrowie psychiczne w Polsce

Według danych dostępnych na stronie rządowej na świecie na depresję choruje aż 350 milionów ludzi, a w Polsce – 4 miliony. To całkiem przerażające dane, biorąc pod uwagę, że potrzeba prawie siedemdziesięciu Stadionów Narodowych w Warszawie, aby wypełnić je osobami chorymi na depresje w Polsce (w ramach ciekawostki Narodowy pomieści ponad 58 tysięcy osób podczas koncertów!)

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że depresja jest czwartą, najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci szacują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. A mowa tylko o depresji, która jest jedną chorobą spośród wielu, które kryją się pod terminem „zaburzenia psychiczne”.

Widzenie lub słyszenie ptaków wiąże się z poprawą samopoczucia psychicznego — tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych badań. Taką poprawę zaobserwowano również u osób dotkniętych depresją, co jednoznacznie wskazuje na potencjalną rolę ptaków w pomaganiu osobom z zaburzeniami psychicznymi. Czy to oznacza, że dla zdrowotności musimy chodzić rankiem do parku?

Zdrowie psychiczne vs śpiew ptaków

Do zrealizowania badań wykorzystano aplikację Urban Mind dostępną na smartfonach. Poprzez apkę zbierano w czasie rzeczywisty, informacje do raportów o samopoczuciu użytkowników i użytkowniczek wraz z raportami o zobaczeniu lub usłyszeniu śpiewu ptaków. Wyniki opublikowano w periodyku Scientific Reports.

Unia Europejska

Głównym autorem badania jest Ryan Hammoud, piastujący stanowisko asystenta naukowego w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki na King’s Collage London (ang. Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN), King’s College London).

Istnieje coraz więcej dowodów na korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z przebywania w pobliżu natury i intuicyjnie myślimy, że obecność śpiewu ptaków i ptaki poprawiłyby nam humor. Jednak niewiele jest badań, które faktycznie badałyby wpływ ptaków na zdrowie psychiczne w czasie rzeczywistym iw rzeczywistym środowisku. — Akcentuje Hammoud — Korzystając z aplikacji Urban Mind, po raz pierwszy pokazaliśmy bezpośredni związek między widzeniem lub słyszeniem ptaków a pozytywnym nastrojem. Mamy nadzieję, że te dowody pokażą, jak ważna jest ochrona i zapewnianie środowiska sprzyjającego ptakom, nie tylko dla różnorodności biologicznej, ale także dla naszego zdrowia psychicznego.

Ryan Hammoud, Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience (IoPPN), King’s College London

W badaniu wzięło udział 1 292 uczestników, którzy wypełnili 26 856 ankiet za pomocą aplikacji Urban Mind, opracowanej przez King’s Collage London, we współpracy z J&J Gibbons oraz fundacją artystyczną Nomad Projects. Wśród uczestników były osoby z całego świata, a większość z nich rezydowała w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zrzut ekranu ze strony urbanmind.info

Zadaniem aplikacji było regularne pytanie uczestników (trzy razy w ciągu dnia) o to, czy byli w otoczeniu ptaków — zarówno wzrokowo, jak i słuchowo. Po takiej wstępnej ocenie. Badani byli proszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich samopoczucia. Tak częste monitorowanie stanu psychicznego respondentów pozwoliło na zweryfikowanie związku pomiędzy obecnością ptaków a kondycją psychiczną. Oszacowano również czas trwania (albo raczej utrzymywania się) tego powiązania.

W ramach badania zebrano również informacje dotyczące istniejących diagnoz chorób psychicznych i stwierdzono, że słyszenie i obserwowanie ptaków wiązało się z poprawą samopoczucia psychicznego zarówno u osób zdrowych, jak i tych, u których zdiagnozowano depresję. Nie stwierdzono natomiast, że współistniejące czynniki środowiskowe takie jak obecność drzew, roślin czy wód wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Termin „usługi ekosystemowe” jest często używany do opisania korzyści płynących z pewnych aspektów środowiska naturalnego dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Naukowe udowodnienie tych korzyści może być jednak trudne — powiedział Andrea Mechelli, profesor wczesnej interwencji w zakresie zdrowia psychicznego z Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience, King’s College London.

Przedstawione badania dostarcza dowodów na tworzenie i wspieranie różnorodnych biologicznie przestrzeni, w których żyje ptactwo, ponieważ jest to silnie powiązane z naszym zdrowiem psychicznym. Biologiczne środowisko jest więc regenerujące pod względem dobrego samopoczucia. A taka codzienna dawka natury podana w postaci śpiewu ptaków, może być całkiem przyjemną formą dbania o siebie.

Jak dbać o zdrowie psychiczne w tym szaleńczym pędzie zwanym życiem?

To, że zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, prawdopodobnie nie trzeba wciąż przypominać. Każdy potrzebuje innych strategii, żeby o to zdrowie zadbać, ale z pewnością należy być wrażliwym na swoje własne potrzeby i umiejętnie szukać pomocy, jeśli tego potrzebujemy.

Istotnym elementem jest wyświechtany frazes „zdrowy tryb życia„, pod którym kryją się: właściwa, zrównoważona dieta, zmodyfikowana pod jednostkę i regularna aktywność fizyczna (kochamy endorfiny!). Modnym elementem wielu stała się również medytacja i praktykowanie relaksacji. Wśród najpopularniejszych metod można wymienić jogę czy głębokie oddychanie. Pandemia obnażyła gigantyczne problemy społeczeństw świata związane z zaburzeniami psychicznymi, stąd należy unikać nadmiernej izolacji. Aktywność społeczna i interakcje międzyludzkie są dla nas bardzo dobre — jesteśmy w końcu istotami społecznymi!

Fitbit Charge 5
Fot. Fitbit materiały pasowe

Zobacz także:

Gdzie jak nie w parku i w lesie posłuchać śpiewu ptaków?

Chętnych do posłuchania śpiewu ptaków odsyłam do kanału na platformie YouTube, gdzie istnieje polski kanał, który przez lata publikował śpiew różnych gatunków. Wśród prawie 60 filmów znajdziecie również ten:

O relaksującej stronie porannych śpiewów ptactwa pomyślał ktoś wcześniej. Na wielu serwisach streamingowych i platformach można znaleźć całe playlisty dedykowane właśnie tym melodiom. Dźwięki wydawane przez ptaki pięknie przeplatają się z odgłosami natury: z ciężkimi kroplami deszczu, głośnymi uderzeniami piorunów czy z rwącą rzeką.

Choć w badaniu nie dookreślono, czy śpiew ptaków musi być koncertem popisowym na żywo, czy może być też nagranymi odgłosami, mamy nadzieję, że te kilka przedstawionych „oszukańczych” śpiewów wszelkiego rodzaju ptactwa z pewnością przeniosą do wilgotnego lasu. Być może zanurzycie się rankiem tak mocno w te dźwięki, że wyobraźnia przeniesie Was w głąb tajemniczego lasu?

Na głośnikach mojego styranego laptopa często goszczą odgłosy natury przeplatane z dźwiękami fortepianu.

Zrzut ekranu z platformy Spotify

Źródło: neurosciencenews.com

    Motyw