Robot-medyczny w postaci pielęgniarki trzymający notes, w nowoczesnym szpitalnym wnętrzu z monitorami i łóżkami pacjentów.

Pielęgniarka AI i kapsuły diagnostyczne. Tak będą nas leczyć

6 minut czytania
Komentarze

Na tegorocznej konferencji GTC AI NVIDIA ogłosiła szereg inicjatyw związanych z AI w opiece zdrowotnej, ale jedna z nich wyróżnia się szczególnie: współpraca z startupem Hippocratic AI w celu stworzenia projektu, którego efektem ma być pielęgniarka AI. Nowa generacja tych „pielęgniarek” ma funkcjonować jako wirtualni asystenci, dostępni za jedyne 9 dolarów za godzinę.

Pomimo obietnic oszczędności czasu i pieniędzy, krytycy kwestionują zdolność sztucznej inteligencji do zastąpienia ludzkiego personelu medycznego. Czy pielęgniarka AI to kolejny kontrowersyjny projekt, czy jednak przyszłość medycyny dostępnej dla każdego?

Pielęgniarka AI. Robot pielęgniarka z głową w kształcie kapsuły i przeźroczystym wyświetlaczem mózgu trzyma elektroniczny notes w szpitalnym pokoju z łóżkiem, kroplówką i monitorami medycznymi.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej

W dzisiejszym świecie sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę we wszystkich aspektach życia, w tym w opiece zdrowotnej. Wraz z postępem technologicznym staje się coraz częściej obecna w diagnostyce medycznej, personalizowanej opiece zdrowotnej oraz optymalizacji procesów klinicznych. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej ma potencjał nie tylko do poprawy efektywności i jakości świadczonych usług, ale także do zmniejszenia obciążenia pracą personelu medycznego i kosztów opieki. A jak wiadomo, w kontekście finansowania, deficytu kadry lekarskiej i kondycji ochrony zdrowia nie jest najlepiej.

Wprowadzenie sztucznej inteligencji do opieki zdrowotnej niesie ze sobą wiele potencjalnych korzyści, ale także wyzwania i kontrowersje, które muszą być uwzględnione w procesie jej implementacji. Ważne jest, aby rozwój i wykorzystanie AI odbywało się z poszanowaniem zasad etycznych i uwzględnieniem dobrobytu pacjentów i społeczności. Pielęgniarka AI, jak i wprowadzanie sztucznej inteligencji do sektora opieki zdrowotnej, wciąż wiąże się z wieloma dyskusjami.

Zbliżenie twarzy kobiety z cyfrowym graficznym interfejsem i elementami kodowania na tle.
Fot. Julius H. / Pixabay

Wśród wachlarza opinii na ten temat można znaleźć argumenty dotyczące prywatności pacjentów, roli lekarza (która zresztą już jest mocno nadszarpnięta) czy bezpieczeństwa i poufności danych. I obawy mogą być tutaj uzasadnione. Wraz z rosnącym wykorzystaniem technologii AI w opiece zdrowotnej wzrasta ryzyko ataków cybernetycznych i naruszeń poufności danych. Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa danych jest kluczowym wyzwaniem, które należy przezwyciężyć.

Pielęgniarka AI przedstawiona na konferencji GTC AI NVIDIA

Kolaboracja między tak potężną firmą technologiczną firmą, jak NVIDIA a innowacyjnym startupem medycznym Hippocratic AI zapowiada nową erę w opiece zdrowotnej, w której sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w interakcjach między pacjentem a dostawcą opieki.

Jak ta inicjatywa może wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej i jakie wyzwania mogą się pojawić w związku z wprowadzeniem wirtualnego asystenta, jakim ma być pielęgniarka AI na rynek? Przedstawicielka firmy NVIDIA jest nastawiona mocno optymistycznie do współpracy ze startupem i wierzy, że jej efekty mogą tym samym zapoczątkować „erę obfitości” w ochronie zdrowia.

Wirtualni asystenci wykorzystujący głos, zasilani generatywną sztuczną inteligencją, mogą zapoczątkować erę obfitości w opiece zdrowotnej, ale tylko wtedy, gdy technologia będzie reagować na potrzeby pacjentów w taki sam sposób, w jaki zrobiłby to człowiek.

Kimberly Powell, wiceprezes ds. opieki zdrowotnej w firmie NVIDIA, cytowana przez serwis medtechpulse.com.

Rozwiązanie na miarę ogromnego deficytu kadrowego?

Wspomniany startup, Hippocratic AI, oferuje dostęp do wirtualnego asystenta (lub inaczej „agenta”), który nie diagnozuje pacjenta, ale jest łącznikiem pomiędzy pacjentem a ludzkim członkiem personelu medycznego, oferując tym samym rozwiązanie deficytu kadrowego wśród między innymi pielęgniarek. W kontekście amerykańskiej ochrony zdrowia pielęgniarka AI ma ułatwić pracę personelowi medycznemu, którego jest mniej, niż być powinno, co udowodniły zeszłoroczne strajki, które obnażyły ogromne braki kadrowe.

Pielęgniarki mają wrażenie, że ich głos nie jest słyszany. Czują, że muszą strajkować. To może jeszcze potrwać.

 Dr. Jennifer Mensik Kennedy, prezeska Amerykańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek dla The Associated Press Wednesday.

Efekt? Ponad 7 tysięcy pielęgniarek, opiekunów medycznych, dietetyków, optometrystów, farmakologów i recepcjonistów z Nowego Jorku chwyciło za kartony i mazaki, strajkując na ulicach wielkiego miasta. Określa się to jako największy strajk personelu medycznego w historii Stanów Zjednoczonych. Według zaś informacji podawanych przez CNN ponad 75 tysięcy osób domaga się zatrudnienia dodatkowych pracowników oraz podwyżek pensji.

Robot przypominający człowieka z tabletem w sali szpitalnej z pracującą w tle pielęgniarką oraz monitorami wyświetlającymi dane medyczne.
Fot. obraz wygenerowany za pomocą DALLE-3

Perspektywy i pytania na przyszłość

Rozwój sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej będzie podlegać surowym regulacjom, które będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność stosowania nowych technologii. W miarę jak AI coraz bardziej integruje się z procesami diagnostycznymi i terapeutycznymi, kluczowe staje się pytanie, jakie regulacje są potrzebne, aby zapewnić, że technologie te są stosowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Wprowadzenie jasnych i spójnych przepisów regulujących wykorzystanie AI w opiece zdrowotnej może zwiększyć zaufanie pacjentów i pracowników ochrony zdrowia do tych nowych rozwiązań.

Czy roboty zastąpią ludzki personel medyczny? Na ten moment nie, ale zakłada się, że w przyszłości mogą być potężnym narzędziem w rękach specjalistów medycznych, które pozwoli na sprawniejsze m.in. diagnozowanie chorób, czy obracanie dokumentacją medyczną.

Ludzka kontrola jest jednak niezbędna do oceny kontekstu klinicznego, uwzględnienia indywidualnych potrzeb pacjenta oraz podejmowania decyzji moralnych i etycznych. Dlatego kluczową kwestią na przyszłość jest rozwój systemów, które integrują sztuczną inteligencję z ludzką ekspertyzą, zapewniając tym samym najwyższy poziom opieki zdrowotnej.

Kapsuła diagnostyczna od firmy Forward jest już na rynku

To nie pierwszy pomysł, aby stworzyć medycznego wirtualnego asystenta zasilanego sztuczną inteligencją. Wśród takich „agentów” jest przykładowo samoobsługowe urządzenie do podstawowej opieki zdrowotnej CarePods, choć być może „urządzenie” to za mało powiedziane. To telemedyczny kiosk zaproponowany przez firmę Forward.

Film przedstawiający pierwszy na świecie gabinet lekarski zasilany AI.

Kapsuły Zdrowia to mini gabinety lekarskie, z których pacjenci mogą korzystać, aby przeprowadzać różnorodne badania profilaktyczne i diagnostyczne. Te mobilne kapsuły zdrowia oferują kompleksowe badania medyczne, umożliwiając pacjentom monitorowanie stanu zdrowia w wygodny i dostępny sposób. Umożliwiają wykonywanie skomplikowanych badań, takich jak badania krwi czy biometryczne skanowanie ciała. Firma Forward sprytnie umieszcza kapsuły CarePods w różnych miejscach publicznych, takich jak centra handlowe czy siłownie, zapewniając łatwy dostęp do szybkich badań zdrowotnych dla użytkowników. Ta strategia ma na celu zwiększenie dostępności opieki zdrowotnej oraz zniwelowanie barier geograficznych i czasowych, które często utrudniają pacjentom korzystanie z tradycyjnych usług medycznych.

Osoba w białym fartuchu trzymająca strzykawkę, nieostra stetoskop w tle. Czy szczepienia bez igły są możliwe?
fot. RF._.studio / Pexels

Ta innowacyjna technologia pozwala na szybką i dokładną diagnozę chorób oraz monitorowanie zdrowia pacjentów w czasie rzeczywistym. Jednym z kluczowych elementów koncepcji CarePods jest abonamentowy model opieki zdrowotnej, który umożliwia pacjentom regularny dostęp do kapsuł. Koszt? Miesięczna subskrypcja to koszt w wysokości 99 dolarów.

Innowacyjne podejście Forward do opieki zdrowotnej, widoczne w projekcie CarePods, ale również widoczne w najnowszej współpracy pomiędzy startupem Hippocratic AI a firmą NVIDIA sugerują przyszłość opieki zdrowotnej opartej na technologii i personalizacji. Wdrażając zaawansowane rozwiązania technologiczne, firma dąży do uczynienia opieki zdrowotnej bardziej dostępną, wygodną i efektywną dla wszystkich pacjentów.

Źródło: medtechpulse.com. Zdjęcie otwierające: obraz wygenerowany za pomocą DALLE–3.

Motyw