Logo WWDC 24 na ciemnym tle z kolorowymi świetlnymi pierścieniami.
LINKI AFILIACYJNE

WWDC 2024: Już wieczorem Apple zaprezentuje znacznie więcej niż iOS 18. Będą zachwyty albo rozczarowanie

6 minut czytania

Coroczna konferencja Apple WWDC 2024 zawsze budzi duże emocje, nawet jeśli wiadomo, że w tym roku gigant z Cupertino nie zaprezentuje żadnych nowych sprzętów, a jedynie systemy operacyjne. Nie da się ukryć, że najbardziej czekamy na nowości związane z iOS 18, funkcjami AI oraz Siri 2.0. Czy nasze prognozy się sprawdzą? Apple zawiedzie czy zaskoczy?

Gdzie oglądać WWDC 2024?

Neonowe litery "WWDC 2024" z numerem "24" na czarnym tle.
Fot. Apple / materiały prasowe

WWDC 2024 rozpocznie się w poniedziałek, 10 czerwca o 10:00 czasu pacyficznego (19:00 czasu polskiego). Transmisja na żywo będzie dostępna na stronie Apple oraz na oficjalnym kanale YouTube firmy.

Jeśli z jakichś powodów nie będziecie mogli sami śledzić konferencji, nic straconego. Nasi redaktorzy w trakcie i po wydarzeniu opublikują informacje o wszystkim, co warto wiedzieć o nowościach Apple.

Transmisja WWDC 2024, która rozpocznie się 10 czerwca o 19:00

WWDC 2024: największe wydarzenie od ponad dekady

Podczas gdy inne firmy, takie jak Google, Microsoft i OpenAI, już wprowadziły swoje najnowsze projekty AI, teraz przyszła kolej na Apple. Według przecieków firma zamierza wprowadzić wiele nowych funkcji AI, które nie tylko zmienią sposób korzystania z urządzeń, ale także umocnią pozycję Apple w szybko rozwijającym się obszarze AI. Analitycy twierdzą, że tegoroczne WWDC będzie najważniejszym wydarzeniem dla Apple od ponad dekady. Dlatego już teraz zapraszamy na naszą stronę po godzinie 19.00.

Nie zmienia to jednak faktu, że Apple jest mocno z tyłu w wyścigu gigantów technologicznych ze sztuczną inteligencją w tle. Zastanawia więc, czy gigant z Cupertino jedynie dobije (o ile w ogóle) do poziomu swoich konkurentów czy pokaże jednak coś, co sprawi, że użytkownikom urządzeń z logo jabłka znów – jak to bywało kiedyś – zaświecą się oczy.

Zobaczmy jednak, czego prawdopodobnie możemy spodziewać się na WWDC 2024. Warto pamiętać, że na ten moment są to jedynie spekulacje.

Funkcje AI dla urządzeń Apple

Ikony aplikacji iOS, Safari i App Store na szarym tle.
Fot. Apple / materiały prasowe

Zmiany mają objąć narzędzia AI zintegrowane z podstawowymi aplikacjami, takimi jak Zdjęcia, Safari, Wiadomości i Notatki. Nowe funkcje mogą obejmować inteligentne podsumowania, transkrypcję notatek głosowych, ulepszone wyszukiwanie w Safari oraz możliwość tworzenia niestandardowych emotikonów w czasie rzeczywistym. Apple prawdopodobnie wprowadzi również funkcje AI generujące sugerowane odpowiedzi na wiadomości na podstawie kontekstu rozmowy.

Sugeruje się, że Apple nie zaprezentuje własnego chatbota AI rywalizującego z ChatGPT czy Gemini (które swoją drogą jest już dostępne po polsku), ale zamiast tego firma może skorzystać z technologii firm trzecich, takich jak Open AI. Możliwe jest, że umowa na wprowadzenie ChatGPT na iPhone’a zostanie ogłoszona na WWDC.

Jeśli korzystacie ze starszych urządzeń Apple, być może w ogóle nie macie się z czego cieszyć. Dlaczego? Niedawno pojawiły się sugestie, że funkcje AI w Apple będą zarezerwowane jedynie dla wybranych. Do ich obsługi być może niezbędne będzie posiadanie iPhone’a 15 Pro, a także komputerów Mac i iPadów z co najmniej chipem M1.

iOS 18 – rewolucyjny system operacyjny

Czarna sylwetka telefonu z logo iOS 18 na tle ekranu z aplikacjami.
Fot. Muhammad Alimaki / Shutterstock

Jednym z głównych elementów iOS 18 ma być Siri 2.0, która będzie zawierać nowy system generatywnej AI, umożliwiający bardziej konwersacyjną interakcję. Siri ma lepiej radzić sobie z zadaniami takimi jak tworzenie spotkań, ustawianie timerów i dodawanie elementów do list zakupów. Oczekuje się również, że Siri będzie mogła automatycznie włączać swoją pomoc na podstawie tego, co użytkownik robi na urządzeniu.

Co z Siri po polsku? Nadal nie wiadomo, ale kompletne przebudowanie asystentki pod kątem AI daje jakąś nadzieję. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że według analityków prawdopodobnie zmiany w Siri nie pojawią się przed 2025 rokiem.

Nie wszystkie nowości dotyczące iPhone’ów będą związane z AI. iOS 18 przyniesie modyfikowalne ekrany główne, inny design aplikacji Ustawienia i Zdjęcia, personalizowane emoji, nowe funkcje w apce Mail i nowy widget muzyczny w Centrum sterowania. Apple może również wprowadzić obsługę standardu Rich Communication Services (RCS), co pozwoli na lepszą interoperacyjność między iOS a Androidem.

Zmiany w Trybie ciemnym i blokowanie aplikacji za pomocą FaceID

Kolejna nowość to rozszerzenie trybu ciemnego na ikony aplikacji na ekranie głównym iPhone’a. Już od iOS 13 ten tryb „zaciemnia” niektóre elementy ekranu głównego, takie jak dock i foldery. W iOS 18 ikony aplikacji będą automatycznie przybierały szary odcień, gdy tryb ciemny będzie włączony. Początkowo funkcja ta będzie ograniczona do wbudowanych aplikacji Apple, ale możliwe, że zostanie udostępnione API umożliwiające wsparcie dla aplikacji firm trzecich. Czy to faktycznie zostanie pokazane na WWDC 2024? Przekonamy się już dziś wieczorem.

Według Bloomberga nowa funkcja w iOS 18 umożliwi użytkownikom blokowanie wbudowanych aplikacji na iPhone, takich jak Mail, Wiadomości, Notatki, Telefon, Zdjęcia, Safari, Ustawienia i inne, zapewniając dodatkową warstwę prywatności i bezpieczeństwa. Odblokowanie aplikacji będzie wymagało uwierzytelnienia za pomocą Face ID, a prawdopodobnie także Touch ID lub hasła do iPhone’a.

Apple już pozwala na blokowanie niektórych treści za pomocą Face ID, Touch ID lub hasła, takich jak treści w aplikacji Notatki oraz w albumach „Ostatnio usunięte” i „Ukryte” w apce Zdjęcia. Nowa funkcja w iOS 18 ze spodziewaną premierę na WWDC 2024 pójdzie krok dalej, umożliwiając blokowanie całych aplikacji, nawet jeśli iPhone jest odblokowany.

iPadOS 18, macOS 15, watchOS 11 oraz VisionOS 2.0

Tablet na stojaku wyświetla aplikację do podcastów na drewnianym stole z doniczkową rośliną w tle.
Fot. Apple / materiały prasowe

iPadOS 18 prawdopodobnie będzie zawierał większość funkcji wprowadzanych w iOS 18. Ponadto Apple potwierdziło, że nowe funkcje dostępności trafią na iPady w tym roku. Będzie to kontrola za pomocą śledzenia oczu, interaktywne słuchanie muzyki i zmniejszanie efektów choroby lokomocyjnej za pomocą specjalnego systemu na ekranie. Więcej o nowych rozwiązaniach Apple przeczytacie w podlinkowanym powyżej artykule.

Jeśli chodzi o macOS 15, spodziewane są drobne zmiany interfejsu użytkownika, w tym nowe monochromatyczne ikony w menu Siri, inny design aplikacji System Settings i nowe zintegrowane menu dla kontrolek strony w Safari. Możliwe jest również, że macOS 15 przyniesie inteligentne wyszukiwanie w Safari, które używa Ajax LLM do generowania podsumowań stron internetowych.

W przypadku watchOS 11 oczekuje się bardziej zaawansowanej wersji Siri do zadań w ruchu oraz ulepszeń w aplikacji Fitness. VisionOS 2.0 może przynieść nowe natywne aplikacje oraz funkcję śledzenia oddechu w aplikacji Mindfulness, która zapewni immersyjne doświadczenie medytacyjne.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: Wired, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Apple / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw