iPhone stoi na biurku z ekranem głównym widocznym, pokazującym aplikacje i pogodę na miejscowość Lidzbark Warminski, w tle rozmyte biurko z komputerem. Ten smartfon będzie kompatybilny z iOS 18

iOS 18: co się zmieni. Oto lista nowości, które szykuje Apple

5 minut czytania
Komentarze

Miłośnicy urządzeń mobilnych Apple na każdą aktualizację systemu operacyjnego czekają jak na Gwiazdkę. Tak jest i tym razem, choć już od dawna wiemy, że iOS 18 ma być szczególny z wielu powodów. Rewolucyjne zmiany obejmą m.in. implementację AI w wielu aplikacjach na iPhone’y oraz duże modyfikacje Siri. Przyglądamy się wszystkim nowościom, jakie mają pojawić się w nowym update’cie.

Aktualizacja zapowiadana na wrzesień 2024 roku

Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Co jakiś czas pojawiają się nowe informacje o tym, czym gigant z Cupertino zamierza zaskoczyć nas wraz z premierą nowego iOS 18. Nic dziwnego, że właściciele smartfonów marki czekają na to z wypiekami na twarzy, prawie jak na nowego iPhone’a 16. Aktualizacja zapowiada się jako jedna z największych w historii systemu operacyjnego Apple, koncentrując się głównie na sztucznej inteligencji i poprawie interakcji z użytkownikiem.

Przedstawione nowości obejmują zarówno zmiany w interfejsie, jak i wprowadzenie zaawansowanych funkcji AI, które z dużym prawdopodobieństwem zrewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z urządzeń marki. W tym temacie nie bez znaczenia może być także fakt, że niedawno Apple kupił DarwinAI – firmę znaną z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie sztucznej inteligencji.

iOS 18 zostanie zaprezentowany na konferencji WWDC w czerwcu, z planowanym udostępnieniem we wrześniu 2024 i wcześniejszej fazie testów beta.

Zupełnie nowa odsłona Siri

Apple intensywnie pracuje nad poprawą Siri, planując wykorzystanie dużych modeli językowych (LLM) do całkowitej przebudowy asystenta. Choć nie wiemy, czy wraz z premierą aktualizacji doczekamy się Siri po polsku, gigant z Cupertino ma postawić na większą naturalność rozmów i personalizację użytkownika​​​.

Reklama prezentująca różne produkty współpracujące z asystentem głosowym Siri, w tym iPad, AirPods, iPhone, Apple Watch, HomePod i pilot do Apple TV, z logo "Siri" na środku.
Fot. Apple / materiały prasowe

Zgodnie z doniesieniami, Siri zostanie wyposażona w znacznie większe możliwości niż te, które znamy obecnie, co ma na celu zbliżenie jej funkcjonalności do konkurencyjnych rozwiązań. Wśród zmian ma znaleźć się możliwość automatyzowania złożonych, wieloetapowych zadań za pomocą komend głosowych. Wykorzystanie modeli językowych ma umożliwić np. tworzenie pliku GIF z serii zdjęć, co do tej pory nie było możliwe.

Zmiany w designie interfejsu

iOS 18 ma przynieść także modyfikacje wizualne i większe możliwości dostosowania interfejsu przez użytkownika. Spodziewane są pewne zmiany designu, inspirowane systemem visionOS, choć nie będzie to pełna metamorfoza. Poprawki obejmą przede wszystkim ekran Home, który stanie się bardziej elastyczny i umożliwi użytkownikom większą kontrolę nad wyglądem i rozmieszczeniem ikon aplikacji.

Kolaż ikon i zrzutów ekranu z nowymi funkcjami systemu iOS 17, w tym mapy offline, personalizowane tapety, nowości w FaceTime i aplikacje. Na środku wyróżniona nazwa systemu "iOS" na tle gradientu.
Fot. Apple / materiały prasowe

RCS – komunikacja z użytkownikami Androida

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania użytkowników, Apple zapowiedziało wprowadzenie wsparcia dla standardu RCS (ang. Rich Communication Services), który ma ulepszyć komunikację iPhone’ów z urządzeniami Androida. Dzięki RCS, wiadomości między użytkownikami iPhone i Android będą mogły zawierać treści w wysokiej rozdzielczości, takie jak zdjęcia i wideo, oraz większe pliki i „głosówki”.

RCS ma także oferować funkcje znane z iMessage, takie jak potwierdzenia odczytu czy wskaźniki pisania w czasie rzeczywistym. Doniesienia sugerują, że możliwe będzie również wysyłanie emoji i naklejek, a także reakcji na wiadomości.

Narzędzia wspomagane AI i większa dostępność

Przewodnim motywem iOS 18 jest zdecydowane skupienie na technologiach sztucznej inteligencji. Apple ma wzbogaci wiele swoich wbudowanych aplikacji, m.in. Apple Music, Pages czy Keynote, o funkcje generowane przez AI, takie jak automatycznie tworzone playlisty czy wsparcie w pisaniu i tworzeniu prezentacji​​.

Pięć smartfonów pokazujących różne funkcje i interfejsy użytkownika: od lewej fotografowanie w terenie, blokada ekranu z czarno-białym zdjęciem osoby, ekran główny z animowaną tapetą, blokada ekranu z widokiem zachodu słońca oraz aplikacja domowej automatyki.
Fot. Apple / materiały prasowe

W planach są również inne ulepszenia, takie jak nowy „tryb dla słuchawek” w AirPods Pro, mający wspomagać osoby z niedosłuchem, a także nowe funkcje dostępności, które jeszcze bardziej ułatwią korzystanie z urządzeń Apple osobom z różnymi potrzebami.

Które urządzenia otrzymają iOS 18?

Jeśli informacje z Macrumors okażą się prawdziwe, na liście urządzeń, które otrzymają aktualizację, znajdą się te same modele, co dla iOS 17, w tym iPhone’y od serii 15 do SE (3 Gen).

  • iPhone 15 / 15 Plus / 15 Pro / 15 Pro Max
  • iPhone 14 / 14 Plus / 14 Pro / 14 Pro Max
  • iPhone 13 / 13 mini / 13 Pro / 13 Pro Max
  • iPhone 12 / 12 mini / 12 Pro / 12 Pro Max
  • iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max
  • iPhone XS / XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone SE (2 Gen) / SE (3 Gen)

Dla iPadów z procesorami A10X Fusion i nowszymi zapowiedziano również aktualizację do iPadOS 18, jednak modele iPad Pro pierwszej i drugiej generacji z 2017 oraz starsze modele iPad mini i iPad Air wsparcia nie otrzymają​.

Warto pamiętać, że to na razie zaledwie wstępny zarys tego, co Apple planuje wprowadzić w nadchodzącej aktualizacji. W miarę zbliżania się daty wydania na pewno pojawi się więcej szczegółów dotyczących wszystkich nowych funkcji i zmian w iOS 18.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw