Czarna sylwetka telefonu z logo iOS 18 na tle ekranu z aplikacjami.

Kolejne nowości w iOS 18. Tym razem to nie przecieki, a zmiany potwierdzone przez Apple

3 minuty czytania
Komentarze

Apple ogłosiło nowości w iOS 18, które dotyczą zmian w ustawieniach dostępności technologicznej dla wszystkich użytkowników. Zamiast polegać na spekulacjach i przeciekach, tym razem możemy oficjalnie zaprezentować zmiany, ponieważ firma sama poinformowała o ich premierze.

Ulepszone funkcje dostępności w iOS 18

Osoba na wózku inwalidzkim siedzi przy drewnianym stole, patrząc na laptopa, z rośliną doniczkową obok.
Nowości w iOS 18 obejmą takie narzędzia jak Eye Tracking, Music Haptics oraz Vocal Shortcuts. Fot. Apple / materiały prasowe

Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery aktualizacji systemowej od Apple na smartfony iPhone, która ma zostać zaprezentowana na WWDC 2024 w czerwcu. W ramach nowości w iOS 18 firma ogłosiła szereg premierowych funkcji, które mają na celu ułatwienie korzystania z technologii osobom z różnymi ograniczeniami fizycznymi. Wśród nich znajdą się m.in. Eye Tracking, Music Haptics oraz Vocal Shortcuts.

Zmiany te są częścią strategii Apple, która koncentruje się na tworzeniu technologii dostępnych dla wszystkich. Nowe funkcje pojawią się również w systemie visionOS, co tylko potwierdza holistyczne podejście firmy do dostępności w różnych produktach i systemach operacyjnych.

Swoją drogą, Siri po polsku również byłaby nieocenionym dodatkiem zestawu narzędzi do ułatwień dostępu od Apple, ale na razie nie zapowiada się, żeby asystentka przemówiła w naszym języku.

Nowości w iOS 18: Eye Tracking, Music Haptics i Vocal Shortcuts

Nowości w ios 18 Tablet na stojaku wyświetla aplikację do podcastów na drewnianym stole z doniczkową rośliną w tle.
Ułatwienia dostępu Apple obejmują funkcję Eye Tracking, która pozwala użytkownikowi na sterowanie iPadem i iPhonem przy użyciu samych oczu. Fot. Apple / materiały prasowe

Funkcja Eye Tracking została stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnościami fizycznymi. Umożliwia ona sterowanie iPhonem lub iPadem za pomocą ruchów oczu, co znacząco ułatwi korzystanie z urządzeń mobilnych przez osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. To rozwiązanie wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego i układy scalone Apple, aby precyzyjnie śledzić i interpretować ruchy oczu użytkownika.

Kolejną nowością jest Music Haptics, funkcja skierowana głównie do osób niesłyszących i z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki tej innowacji użytkownicy będą mogli doświadczać muzyki poprzez sygnały haptyczne generowane przez iPhone’a. Wibracje dostosowane do rytmu i tempa muzyki pozwolą na nowe, unikalne doznania związane z odtwarzaniem ulubionych utworów.

Telefon położony na refleksyjnej powierzchni z wyświetlanym logiem systemu iOS 18 na tle oświetlonym nasyconymi kolorami.
Fot. QubixStudio / Shutterstock

Vocal Shortcuts to funkcja, która pozwala na wykonywanie zadań za pomocą wygenerowanego dźwięku. Umożliwi to użytkownikom z różnymi ograniczeniami fizycznymi na szybkie i łatwe korzystanie z urządzeń. Dodatkowo Vehicle Motion Cues ma na celu złagodzenie objawów choroby lokomocyjnej u osób korzystających z iPhone’a lub iPada w trakcie podróży.

Źródło: Apple, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Muhammad Alimaki / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw