Telefon z logo Siri na ekranie, w tle inne urządzenia Apple i napis "Siri".

Czekasz na iOS 18? Szykuj się na potężne rozczarowanie związane z Siri

3 minuty czytania
Komentarze

Ostatnie doniesienia sugerują, że największe zmiany związane z wdrożeniem do iOS 18 narzędzi sztucznej inteligencji, czyli ulepszenia w Siri, mogą zostać zaprezentowane w okrojonej wersji. Jak informuje znany analityk zajmujący się nowościami w Apple, duża aktualizacja asystentki ma nastąpić dopiero w 2025 roku.

Na porządne zmiany w Siri będziemy musieli poczekać

Reklama prezentująca różne produkty współpracujące z asystentem głosowym Siri, w tym iPad, AirPods, iPhone, Apple Watch, HomePod i pilot do Apple TV, z logo "Siri" na środku.
Fot. Apple / materiały prasowe

Mieliśmy nadzieję na Siri po polsku, a okazuje się, że nawet zwykła Siri może nie dostać takiego wsparcia sztucznej inteligencji, jak sądziliśmy. Jak podaje Mark Gurman z Bloomberg, Apple planuje znacząco rozbudować funkcje Siri, wprowadzając możliwość wykonywania bardziej złożonych zadań, ale jeszcze nie teraz.

Zmiany te mają obejmować działania, takie jak otwieranie dokumentów, przenoszenie notatek między folderami, usuwanie e-maili, streszczanie artykułów, przesyłanie linków w wiadomościach e-mail i otwieranie określonych stron w Apple News.

Ręka trzymająca smartfon z grafiką i logo Siri, w tle rozmyty ekran z logo Siri.
Fot. T. Schneider / Shutterstock

Aby to osiągnąć, inżynierowie Apple muszą przeprojektować podstawowe oprogramowanie przy użyciu dużych modeli językowych (LLM), podobnych do tych, które napędzają chatbota ChatGPT. Apple rozważa współpracę z OpenAI, aby zintegrować technologię ChatGPT z systemem iOS 18, a także prowadzi rozmowy z Google w sprawie włączenia Gemini. Jednak główny nacisk kładzie się na własne LLM Apple. Nic dziwnego – gigant z Cupertino chce korzystać z natywnych narzędzi, zamiast polegać na systemach konkurencyjnych firm.

Asystentka głosowa w iOS 18 zaprezentowana w czerwcu

Na początku nowe możliwości Siri będą ograniczone do aplikacji Apple i będą reagować tylko na jedno polecenie naraz. W przyszłości producent planuje, aby Siri mogła odpowiadać na wiele poleceń, np. zrobić zdjęcie i wysłać je w wiadomości.

Jak twierdzi Gurman, choć funkcje asystentki zostaną zaprezentowane podczas WWDC 2024, ich wdrożenie w pierwszej wersji iOS 18 we wrześniu nie jest planowane. Siri zostanie zaktualizowana w późniejszej wersji „osiemnastki”, spodziewanej w 2025 roku. Może to oznaczać tylko jedno – ogromne rozczarowanie związane z nowościami w systemie operacyjnym. Nie da się ukryć, że to właśnie na funkcje AI w asystentce większość z użytkowników Apple czeka najbardziej.

Telefon położony na refleksyjnej powierzchni z wyświetlanym logiem systemu iOS 18 na tle oświetlonym nasyconymi kolorami.
Fot. QubixStudio / Shutterstock

Przetwarzanie danych: lokalnie czy w chmurze?

Gurman ma jeszcze jeden ciekawy wniosek. Sugeruje, że choć początkowo Apple planowało, aby wszystkie funkcje były przetwarzane lokalnie dla ochrony prywatności, o czym informowaliśmy na początku maja 2024 roku, teraz firma ma nowe podejście.

Podstawowe zadania AI będą przetwarzane na urządzeniu, natomiast zaawansowane funkcje będą korzystać z serwerów chmurowych Apple. Nowa technologia Siri ma zawierać kod, który zdecyduje, czy żądanie można przetworzyć na urządzeniu, czy też wymaga połączenia z serwerami producenta. Te funkcje AI na urządzeniu będą wymagać minimum iPhone’a w wersji 15 Pro oraz chipa M1 lub nowszego w przypadku iPadOS 18 i macOS 15.

Więcej szczegółów na temat nowych funkcji Siri zostanie ujawnionych podczas konferencji WWDC 2024, która rozpocznie się 10 czerwca.

Czy jesteś zainteresowany wynagrodzeniami programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: Bloomberg, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: T. Schneider / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw