Siri po polsku. Kolaż różnych produktów Apple z asystentem głosowym Siri: słuchawki AirPods, iPhone, iPad, głośnik HomePod, Apple Watch i pilot do Apple TV, z logo Siri na środku.

Siri po polsku – kiedy asystent przemówi w naszym języku? Przedstawiamy wszystkie poszlaki

14 minut czytania
Komentarze

Siri po polsku to marzenie fanów Apple. Asystent głosowy świetnie działa nie tylko na smartfonach, ale także na specjalnych głośnikach. Funkcje pozwalają w szybki sposób zrealizować wiele czynności, takich jak np. połączenia, wysłanie SMS-a czy dodanie wydarzenia do kalendarza. Rodacy nie mogą jednak w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, ponieważ nie działa on w naszym języku. Kiedy Siri po polsku w końcu do nas przemówi? Postaramy się przedstawić wszystkie poszlaki oraz sposoby, jak uzyskać Siri po polsku za pomocą innych narzędzi.

Co to jest Siri i czy Siri mówi po polsku?

Obraz ilustrujący tekst o Siri po polsku. Reklama z napisem "Siri does more than ever. Even before you ask." oraz grafiką przedstawiającą kolorowy symbol asystenta głosowego na ciemnym tle z gradientem.
Fot. Apple / materiały prasowe

Siri jest asystentem głosowym Apple. Można z niego korzystać na systemach operacyjnych tej firmy, takich jak:

  • iOS,
  • iPadOS,
  • macOS,
  • watchOS,
  • tvOS.

Siri opiera się na interfejsie konwersacyjnym, który rozpoznaje naturalną mowę użytkownika. Asystent odpowiada na nasze pytania i wykonuje powierzone mu zadania. Dzięki implementacji uczenia maszynowego analizuje nasze osobiste preferencje, aby zapewnić bardziej dopasowane wyniki i rekomendacje. Obsługuje także szeroki zakres poleceń, które ułatwiają codzienne obcowanie z różnymi urządzeniami Apple. Zdarza wam się, że czasem Siri źle was zrozumie? Oczywiście jest to na pewno kwestia tego, że nie mamy Siri po polsku. Mało kto jednak wie, że od wersji iOS 11 możliwe jest również ręczne wpisywanie komend. Choć niedługo to może przejść do historii, bo iOS 18 ma być zupełnie inny niż wszystkie wersje systemu operacyjnego od Apple.

iOS 17.4 i iOS 18 – aktualizacja w 2024 roku

W aktualizacji iOS 17.4, Apple wprowadziło zmiany dotyczące asystenta Siri, skupiając się na ulepszeniach funkcji komunikacyjnych. Zmieniono nazwę ustawień „Automatyczne wysyłanie wiadomości” na „Komunikacja z Siri”. Dodano również opcję, która umożliwia Siri odczytywanie przychodzących wiadomości w określonym przez użytkownika języku. Ta zmiana pozwala na bardziej spersonalizowane i elastyczne korzystanie z Siri w kontekście międzynarodowym. Użytkownicy mogą teraz ustawić asystentkę, aby odczytywała wiadomości w wielu językach, takich jak hiszpański, francuski, niemiecki, chiński i inne, co stanowi krok naprzód w personalizacji doświadczeń związanych z komunikacją.

To ulepszenie wpisuje się w strategię Apple, mającą na celu uczynienie Siri bardziej przyjaznym i dostępnym asystentem dla użytkowników na całym świecie, uwzględniającym ich indywidualne potrzeby i preferencje językowe.

Jeszcze więcej zmian na przejść Siri w iOS 18. Transformacja ma odbyć się z wykorzystaniem sztucznej inteligencji generatywnej. Według różnych źródeł Apple planuje ogłosić nowe możliwości generatywnej AI Siri podczas następnej oficjalnej konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC), która ma odbyć się w czerwcu 2024 roku. Ta zmiana ma opierać się na modelu AI Ajax stworzonym przez Apple, co pozwoli na większą personalizację i bardziej naturalny styl konwersacji asystenta, zbliżając interakcję do tej, jaką znamy z ludzkich rozmów. Choć nadal nie ma doniesień o Siri po polsku, aktualizacja może zupełnie zmienić sposób korzystania z tego narzędzia.

Linia produktów firmy Apple z MacBookiem Pro, iPadem i iPhonem z otwartymi ekranami pokazującymi interfejs użytkownika systemu iOS, a także AirPods Pro na pierwszym planie.
Fot. Apple / materiały prasowe

Jednym z kluczowych ulepszeń ma być usprawnienie współpracy Siri między urządzeniami Apple, takimi jak różne modele iPhone’ów. Oczekuje się, że asystent będzie mógł zachowywać informacje z rozmowy między urządzeniami, co pozwoli na bardziej spójne i zintegrowane doświadczenie użytkownika. Planowane jest również rozwijanie połączeń Siri z zewnętrznymi usługami, potencjalnie przez API (ang. Application Programming Interface – Interfejs Programowania Aplikacji). Ten ruch mógłby znacznie rozszerzyć możliwości narzędzia, pozwalając na interakcję z szerszym zakresem aplikacji, co zwiększy jej użyteczność. Istnieje również nadzieja, że nowy asystent będzie obsługiwał większą liczbę języków, w tym potencjalnie język polski​.

Historia plotek dotyczących Siri po polsku

Spekulacji na temat Siri po polsku było wiele. W 2015 roku do internetu wyciekł kod, na podstawie którego spekulowano, że asystentka w końcu pojawi się w w naszym kraju. Następnie w 2016 roku wzmianki o Siri po polsku pojawiły się w iOS 8.1.2.

W 2020 roku pisaliśmy, że asystent w końcu będzie mówił w naszym języku. Wskazywała na to informacja umieszczona rzekomo przez Apple na jednej ze stron internetowych. Gigant z Cupertino miał szukać pracowników, którzy wesprą firmę w pracach nad Siri po polsku. Być może zatem jakiś zespół jest w trakcie opracowywania asystenta Apple dla naszego kraju, ale nie wiadomo, jak długo mogą potrwać przygotowania.

Krótka historia Siri

Mało kto pamięta, ale Apple jako pierwsza firma wprowadziła asystenta głosowego na smartfona. Był nim iPhone 4S. W pierwszej kolejności Siri pojawiła się w formie aplikacji w 2010 roku, dopiero potem została kupiona przez Apple i przekształcona w usługę dostępną na różnego rodzaju sprzęcie. Siri stało się nierozerwalnie związane z urządzeniami firmy.

Trzy białe smartfony iPhone przedstawione jeden obok drugiego na białym tle, z różnymi interfejsami na ekranach: lewy z głosowym asystentem Siri, środkowy z głównym menu z ikonami aplikacji oraz prawy z listą przypomnień.
Fot. Apple / materiały prasowe

Siri, inteligentny asystent osobisty stworzony przez Apple, czerpie informacje z kilku źródeł, aby odpowiedzieć na pytania użytkownika i wykonać różne zadania: przede wszystkim są to serwisy Bing i Wolfram Alpha. Bing, znana wyszukiwarka internetowa, dostarcza ogólnych informacji i odpowiedzi na różnorodne zapytania, podczas gdy Wolfram Alpha ma za zadanie zająć się bardziej specjalistycznymi i obliczeniowymi danymi.

Niestety, początki Siri były bardzo trudne. Wielu obserwatorów i znawców technologii wyśmiewało „kwadratowe” działanie asystentki. Apple jednak sukcesywnie poprawiało Siri i dzisiaj korzysta się z tego systemu bardzo dobrze. Siri komunikuje się z użytkownikami już w 20 językach. Na razie jednak polscy użytkownicy muszą z asystentem rozmawiać po angielsku.

Siri kontra Google Assistant – porównanie dwóch asystentów głosowych

W dzisiejszym świecie technologii, asystenci głosowi stają się coraz bardziej integralną częścią naszego codziennego życia. Dwa z najbardziej znanych asystentów to Siri i Google Assistant. Oba oferują szereg funkcji, które mają na celu ułatwienie życia użytkowników, ale różnią się w kilku kluczowych aspektach. Przyjrzyjmy się bliżej obu asystentom, porównując ich funkcje, wydajność i dostępność językową.

Przypomnijmy – na ten moment nie ma Siri po polsku, a Google Assistant jest dostępny w naszym rodzimym języku. Jeśli chodzi o wydajność i dokładność, Siri jest znana z szybkiego reagowania na polecenia, ale czasami może mieć problemy z rozumieniem złożonych zapytań lub akcentów. Google Assistant często jest chwalony za swoją zdolność do rozumienia naturalnego języka i dokładności w dostarczaniu odpowiedzi, dzięki silnikowi wyszukiwania Google.

Kolorowa abstrakcyjna grafika przedstawiająca połączone, prześwitujące kształty tworzące efekt trójwymiarowej sfery.
Fot. Apple materiały prasowe

Siri obsługuje wiele języków, ale jej funkcjonalność może być ograniczona w niektórych z nich, co jest szczególnie widoczne w przypadku mniej popularnych typów. Google Assistant ma przewagę w obszarze wielojęzyczności, oferując wsparcie dla wielu dialektów na całym świecie, co czyni go bardziej dostępnym na rynkach międzynarodowych.

W kontekście możliwości łączenia się z innymi programami, Siri działa najlepiej z usługami Apple, a jej integracja z aplikacjami stron trzecich jest ograniczona. Google Assistant oferuje natomiast spore wsparcie zarówno dla usług Google, jak i innych dostawców, co pozwala na bardziej spersonalizowane i wszechstronne doświadczenie.

Jak aktywować Siri?

Siri po polsku. Częściowy widok smartfona z przyciskiem domowym i wyświetlaczem pokazującym kolorową, rozmytą grafikę świetlną.
Fot. Apple / materiały prasowe

Mimo że Siri po polsku jeszcze nie mówi, można ją aktywować np. po angielsku. W zależności od typu urządzenia, z jakim mamy do czynienia, asystentkę włącza się w inny sposób:

  • Na smartfonach i tabletach Apple wystarczy przytrzymać przycisk Home (dotyczy iPhone’ów, które mają Touch ID) lub przycisk boczny (w przypadku iPhone’ów z Face ID).
  • Na laptopach i komputerach Mac wystarczy kliknąć ikonę Siri na pasku dokowania lub pasku menu. Można ją także włączyć skrótem klawiaturowym: Command + Spacja. W MacBook Air i Pro od 2018 roku lub iMacu Pro wystarczy powiedzieć „Hej Siri”.
  • Na Apple Watch należy powiedzieć „Hej Siri”, a asystentka zacznie oczekiwać poleceń. Można też przytrzymać koronę, która również włącza asystentkę.
  • Na HomePodzie wystarczy powiedzieć „Hej Siri” lub nacisnąć guzik umieszczony na górze urządzenia.
  • W AirPods:
    • pierwszej generacji – dwukrotne dotknięcie aktywuje Siri,
    • drugiej generacji – wystarczy powiedzieć „Hej Siri”.
  • W Apple TV należy przytrzymać przycisk Siri na pilocie (lub przycisk boczny w nowszych generacjach).

Co potrafi Siri?

Siri to narzędzie głosowe, które ma wykonywać polecenia użytkownika. Inteligentny asystent osobisty jest dostępny na wielu urządzeniach firmy, takich jak iPhone, iPad, Mac, Apple Watch i HomePod. Wyposażono go w zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i rozpoznawania mowy, które pozwalają mu na interakcję z użytkownikami w naturalny, konwersacyjny sposób.

Po pierwsze Siri pomoże nam w wysyłaniu wiadomości i wykonywaniu połączeń – to najprostsze, do czego możemy „zatrudnić” Siri. System wyśle wiadomość tekstową lub iMessage: wystarczy powiedzieć „Wyślij wiadomość do [nazwa kontaktu]”. Podobnie, Siri może wykonać połączenie telefoniczne, jeśli powiesz „Zadzwoń do [nazwa kontaktu]”.

Jej kolejną umiejętnością jest ustawianie przypomnień i alarmów. Asystent głosowy może skonfigurować na urządzeniu – wystarczy powiedzieć do Siri „Przypomnij mi o urodzinach mamy” lub „Ustaw alarm na 7:00 rano”.

Nie wiesz, jak się ubrać adekwatnie do pogody? Zapomnij o grzebaniu w aplikacjach pogodowych każdego ranka. Po przebudzeniu zapytaj Siri, jaka jest dziś pogoda i czy masz wziąć ze sobą do pracy parasol.

Zarządzanie kalendarzem to potężna umiejętność Siri. Asystent może dodawać wydarzenia do kalendarza, pokazywać nadchodzące terminy i informować nas o nich. Wystarczy powiedzieć „Dodaj spotkanie z Martą na jutro o 9:00”.

Reklama prezentująca różne produkty współpracujące z asystentem głosowym Siri, w tym iPad, AirPods, iPhone, Apple Watch, HomePod i pilot do Apple TV, z logo "Siri" na środku.
Fot. Apple / materiały prasowe

Siri może odtwarzać muzykę, podcasty i inne media na urządzeniu. Wystarczy powiedzieć asystentowi, czego mamy ochotę posłuchać – albumu, utworu czy wykonawcy. Jeśli Siri nie będzie wiedziała, co dokładnie chcemy odsłuchać, zada nam dodatkowe pytania.

Jeśli mamy urządzenia smart home zgodne z systemem HomeKit, Siri może nimi bardzo efektywnie zarządzać. I w ten sposób zmiana temperatury lub sterowanie oświetleniem będzie prostsze niż zwykle. Nie trzeba nawet ruszać się z kanapy.

Odpowiadanie na pytania: Siri ma dostęp do ogromnej ilości informacji i może odpowiadać na wiele różnych pytań. Możesz na przykład zapytać „Jak nazywa się najsłynniejszy polski piłkarz?” i czekać na odpowiedź, a nawet z nią polemizować. Komenda „co to za piosenka” aktywuje funkcję rozpoznawania utworów.

Wpisywanie na ekranie celu podróży lub zmiana tych danych w nawigacji podczas jazdy jest niebezpieczna – Siri może udzielać wskazówek za pomocą wbudowanej aplikacji Mapy. Komenda, której warto wtedy użyć to: „Prowadź do najbliższego sklepu” lub „Znajdź najkrótszą drogę z mojej lokalizacji do Warszawy”.

Chcesz szybko coś przetłumaczyć? Zamiast otwierać apkę i wpisywać zdanie lub wyraz, zapytaj Siri, która może tłumaczyć słowa i frazy na wiele różnych języków. Chociaż pewniej w takiej sytuacji użyć translatora, asystent też może nam pomóc.

Interakcja z aplikacjami: Siri jest zsynchronizowana z wieloma aplikacjami na naszych urządzeniach. Wystarczy więc powiedzieć „Zrób zdjęcie”, aby otworzyć migawkę aparatu.

Siri – te komendy mogą cię zaskoczyć!

Standardowe komendy to „zadzwoń do…”, „wyślij SMS o treści „…” do …” itp (oczywiście, jako że nie ma Siri po polsku, trzeba je wypowiedzieć po angielsku). Ale uwierzcie nam, Siri potrafi znacznie więcej i gdy tylko zdecydujecie się spędzić z nią trochę czasu, na pewno zaskoczy was jej rozległa „wiedza” oraz „umiejętności”. Oczywiście celowo te frazy ujmujemy w nawiasie, ponieważ, choć potężny, nadal to tylko wirtualny asystent. Oto kilka wybranych i nieoczywistych przykładów na to, co potrafi Siri.

  • Obliczanie napiwków,
  • Identyfikowanie utworów,
  • Wykonywanie tłumaczeń,
  • Wyszukiwanie w aplikacjach (np. Twitter),
  • Opowiadanie dowcipów,
  • Szukanie plików,
  • Dokonywanie rezerwacji,
  • Wysyłanie pieniędzy przez Apple Pay,
  • Ustawianie przypomnień i wydarzeń w kalendarzu,
  • Rozwiązywanie równań matematycznych.
Logo asystenta głosowego Siri marki Apple i polska flaga na ciemnym tle. Na dole obrazka napis Siri.
Fot. Apple /materiały prasowe / montaż własny

Siri po polsku? Skorzystaj z tłumacza Apple

Aby umilić oczekiwanie na Siri po polsku, Apple przygotowało niespodziankę dla polskich klientów. Od iOS 16 aplikacja Tłumacz Apple będzie miała wsparcie polskiego języka. Warto dodać, że program ten świetnie sprawdza się nie tylko w tłumaczeniach tekstu, stron internetowych czy artykułów. Jego nowe możliwości obejmują również wykorzystanie aparatu i tłumaczenia otaczającej nas rzeczywistości. Ale to niejedyne narzędzie, którego możemy użyć w zastępstwie za Siri po polsku.

Voice Control jako alternatywa dla Siri po polsku

Funkcja Voice Control (Kontrola Głosowa) w systemie iOS to potężne narzędzie, które umożliwia użytkownikom sterowanie swoimi urządzeniami za pomocą poleceń głosowych. I dobra wiadomość jest taka, że jest to dostępne w naszym języku! Faktem jest, że niestety nie jest to to samo co Siri po polsku, ale może stanowić namiastkę jej umiejętności. Ta funkcja jest szczególnie przydatna dla osób z niepełnosprawnościami, które mogą mieć trudności z korzystaniem z tradycyjnych interfejsów dotykowych. Ale równocześnie sprawdzi się też dla tych, którzy nie znają języków obcych, a chciałyby obsługiwać iPhone’a za pomocą komend głosowych.

Voice Control została wprowadzona w iOS 13 i od tego czasu stała się integralną częścią systemu operacyjnego Apple. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą wydawać polecenia głosowe do swojego iPhone’a, iPada, aby wykonywać różne zadania, takie jak otwieranie aplikacji, wpisywanie tekstu, przewijanie stron, regulowanie głośności, a nawet wykonywanie złożonych gestów na ekranie.

Zrzut ekranu smartfona pokazujący menu ustawień nawigacji z opcjami jak: otwieranie biblioteki aplikacji, przełącznika aplikacji, centrum sterowania, centrum powiadomień, Spotlight i Siri.
Fot. Apple / materiały prasowe

Aby włączyć Voice Control, wystarczy przejść do Ustawień, wybrać opcję Dostępność, a następnie Sterowanie Głosowe. Teraz należy stuknąć w Konfiguruj sterowanie głosowe, a następnie stuknij w Dalej, aby rozpocząć pobieranie pliku. Po ukończeniu pobierania na pasku statusu pojawi się ikona strzałek, która oznacza, że funkcja Sterowanie głosowe jest włączona.

Po aktywowaniu tej funkcji urządzenie zacznie słuchać poleceń głosowych użytkownika. Można również dostosować ustawienia Sterowania Głosowego, aby lepiej spełniały indywidualne potrzeby użytkownika – mamy opcję zmiany języka, w którym urządzenie rozpoznaje polecenia, lub dostosowania szybkości, z jaką telefon czy tablet reaguje na komendy. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie pomocy Apple.

Chociaż nie jest to Siri po polsku, wspólnym mianownikiem Siri i Voice Control jest zdolność do rozpoznawania kontekstu. Na przykład, jeśli użytkownik powie „Otwórz Wiadomości”, urządzenie zrozumie, że chodzi o otwarcie aplikacji Wiadomości, a nie o wykonanie innego działania związanego z wiadomościami. Podobnie, jeśli użytkownik powie „Przewiń w dół”, wiadomo, że chodzi o przewinięcie aktualnie wyświetlanej strony lub dokumentu.

Czy będzie Siri po polsku?

Aktualnie Siri nie obsługuje języka polskiego, ale istnieje nadzieja na wprowadzenie tej funkcji w przyszłości, szczególnie w kontekście rozwijania przez Apple generatywnej sztucznej inteligencji.

Kiedy możemy spodziewać się aktualizacji Siri?

Oczekuje się, że znaczące ulepszenia Siri, w tym potencjalne wsparcie dla języka polskiego, mogą zostać ogłoszone wraz z systemem iOS 18 podczas Worldwide Developers Conference (WWDC) w 2024 roku.

Jakie ulepszenia planowane są dla Siri?

Aktualizacja ma obejmować lepszą współpracę między urządzeniami Apple, rozwijanie połączeń z zewnętrznymi usługami oraz obsługę większej liczby języków dzięki modelowi AI Ajax. Być może wtedy zobaczymy Siri po polsku.

Jakie są alternatywy dla Siri po polsku?

Tak, polscy użytkownicy mogą skorzystać z Tłumacza Apple oraz funkcji Voice Control, które oferują podobne funkcje i są dostępne w języku polskim.

Źródło: Macrumors, pocket-lint, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Apple / materiały prasowe / montaż własny

Motyw