Panele słoneczne na tle oświetlonym z jednego rogu, z widocznymi promieniami światła i iskrami.
LINKI AFILIACYJNE

Fotowoltaika wewnątrz mieszkania. Szykuje się kolejna rewolucja

3 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika w Polsce w 2024 roku to spory problem dla właścicieli – ciągle zmieniają się zasady rozliczeń z dostawcami energii, a także programy dofinansowań, takie jak Mój Prąd. Nic dziwnego, że chcąc obniżyć rachunki, zaczynamy rozglądać się za nowoczesnymi pomysłami. Jedną z innowacji są panele perowskitowe montowane wewnątrz domu.

Nowa generacja ogniw słonecznych

Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i instalacją paneli słonecznych na dachu.
Fot. manfredxy / Depositphotos

W naszym kraju fotowoltaika przestaje być dobrym sposobem na oszczędzanie. Szczególnie jeśli po wprowadzeniu nowych systemów rozliczeń i ciągle rosnących cenach prądu w 2024 roku, na zwrot z inwestycji można czekać nawet do 10 lat. W porównaniu do naszych wschodnich sąsiadów z Litwy, u których punkt rentowności osiąga się po 4-5 lat, w Polsce możemy tylko pomarzyć o takim wyniku. W związku z tym, że standardowy system PV staje się coraz mniej opłacalny, innowacje w branży powinny interesować nas coraz bardziej. Słyszeliśmy już o fotowoltaice na balkonie lub montowaniu instalacji w bloku, ale ta nowość może zyskać jeszcze większą popularność.

Rewolucją w branży mogą być produkty firmy Solaires Entreprises, która koncentruje się na rozwijaniu nowej generacji ogniw słonecznych. Wykorzystuje ona innowacyjny i zrównoważony proces produkcyjny, mający na celu stworzenie przystępnych cenowo paneli o wyższej wydajności energetycznej.

Panele perowskitowe – nowość w branży fotowoltaicznej

Fotowoltaika. Panele perowskitowe w kształcie falującej taśmy z zarysem karty kredytowej.
Fot. Solaires Enterprises / materiały prasowe

Tym, co wyróżnia Solaries Enterprises, są panele perowskitowe. Jest to rodzaj ogniw słonecznych, które wykorzystują specjalne materiały do konwersji światła słonecznego i sztucznego na energię elektryczną. Jednym ze składowych elementów są kryształy perowskitu – alternatywa dla krzemu o specyficznej strukturze, która może być wykorzystywana w fotowoltaice ze względu na swoje wyjątkowe właściwości optyczne i elektroniczne.

Ten syntetyk sprawia, że panele lepiej absorbują światło, a promienie nie muszą padać pod kątem 90° dla najlepszej wydajności. Są też lekkie, elastyczne, mają cienką warstwę i wyższą efektywność niż konwencjonalne krzemowe panele słoneczne. Dzięki temu można je montować nie tylko na zewnątrz w metalowych ramkach, ale także wewnątrz budynków i na urządzeniach.

Deklarowana przez producenta wydajność w świetle wewnętrznym wynosi nawet 35%. Co ciekawe, jako przykłady zastosowań wymienia się nie tylko powierzchnie płaskie, ale także sprzęty elektroniczne, które mają być jak najbardziej samowystarczalne energetycznie. Więcej o tym typie paneli można dowiedzieć się z poniższego filmu od Solaries Enterprises.

Zalety paneli perowskitowych od Solaries Enterprises

Fotowoltaika i innowacje w zakresie magazynowania energii

Innym ciekawym pomysłem w zakresie innowacji w fotowoltaice jest pomysł RedoxBlox, który skupia się na nowoczesnych rozwiązaniach w zakresie magazynowania energii. Firma opracowała technologię termochemicznej akumulacji, która może wspierać produkcję energii, w tym z fotowoltaiki, poprzez ułatwienie ogrzewania budynków bez konieczności stosowania paliw kopalnych. Ma to pomóc w zwiększeniu efektywności wykorzystania energii odnawialnej.

Źródło: Solaries Enterprises, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: YouTube / Solaires

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw