Ekran smartfona z aplikacją do przeglądania wiadomości pokazujący najnowsze artykuły i tweety, w tym informacje o rekordzie Spotify piosenki Kendricka Lamara i inne tematy. To ekran aplikacji X

X ma nową funkcję. Niby jak Instagram, ale tak naprawdę to coś więcej

2 minuty czytania
Komentarze

X się rozwija, nawet jeśli większość dalej uparcie nazywa go Twitterem. Platforma uczy się od najlepszych i choć nową funkcję nazwano Stories (co przywodzi na myśl krótkotrwałe galerie z Instagrama), jest to nowość, którą trudno przypisać jakiejkolwiek funkcjonującej wcześniej platformie społecznościowej. Oryginalność się ceni!

Na czym polegają Stories na portalu X?

Zrzut ekranu z aplikacji z aktualnościami, zawierający artykuły o zakupie akcji przez Apple, dyskusji Elona Muska o długu narodowym USA, priorytetach bezpieczeństwa Satyi Nadelli w Microsoft, pakiecie pomocy dla Ukrainy przez G-7 oraz 40-leciu Dell Technologies.
Główny ekran funkcji Stories, wyświetlający się na w zakładce Dla Ciebie. Fot. Min Choi / zrzut ekranu

W swoim podstawowym założeniu Stories mają podsumowywać ostatnie trendy w formie tekstowej. Problemy są trzy. Po pierwsze, podsumowania przygotowuje Grok, czyli sztuczna inteligencja firmy należącej do Elon Muska. Po drugie, funkcja nie jest darmowa. Po trzecie, nie wszyscy użytkownicy aplikacji mogą obecnie z niej skorzystać, nawet jeśli zapłacą.

Dlaczego Stories na X mogą być problematyczne?

Tłumaczenie: Już dostępne, Stories, napędzane przez Grok AI. Sprawdź, o czym świat teraz mówi dzięki Stories, teraz dostępne dla subskrybentów Premium w zakładce Eksploruj. Tylko na przeglądarkach internetowych oraz iOS, dajcie nam znać, co sądzicie.

Wykorzystanie Grok AI do projektu jest oczywiście pomysłem dobrym, wszak natywna technologia powinna najlepiej wykorzystać posty regularnie publikowane na portalu. Z tego, co widać po grafikach, podsumowania nie obejmują jednak źródeł. Jeżeli więc będzie mnie interesować konkretna dyskusja na dany temat, i tak muszę „wgryźć” się w hashtag i poczytać najbardziej intrygujące posty.

Obecny cennik usług Premium na portalu. Najdroższy pakiet obejmuje całkowity brak reklam i zwiększenie zaangażowania w postach. Fot. X / zrzut ekranu

Oczywiście, ukrycie funkcji za subskrypcją Premium nie jest wielkim zaskoczeniem. To sprawia jednak, że trudno ekscytować się Stories po tym, jak wielką przemianę Twitter przeszedł pod rządami Elona Muska.

Dziwi jednak, że wdrożenie objęło tylko przeglądarki internetowe oraz urządzenia z iOS na pokładzie. Czyżby Android nie liczył się za bardzo dla platformy Elona Muska? Nawet pomimo ogromnej przewagi na rynku smartfonów? Trudno dyskutować z autorami nowej funkcji. Jak zauważa TechChrunch, dopóki pozostanie ona płatna, nie wpłynie to zbytnio na ruch darmowych stron z newsami, szczególnie w anglojęzycznych krajach.

Elon Musk w garniturze unosi ręce w geście triumfu na tle logo Viva Technology.
Fot. Frederic Legrand – COMEO / Shutterstock

Zdjęcie otwierające: XEng / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw