Naklejka "PLANET EARTH FIRST" z logiem Greenpeace na słupie, w tle roślinność i ogrodzenie.

10 sposobów, aby być bardziej eko. Przyda się Google Maps i wyszukiwarka

5 minut czytania
Komentarze

„Eko” odnosi się do wszystkiego, co jest przyjazne środowisku. Bycie eko to więc życie w taki sposób, by jak najmniej szkodzić planecie i jak najbardziej jej pomagać. Oznacza to podejmowanie codziennych decyzji, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. To także nasze wybory konsumenckie, sposób myślenia i podejścia do życia. Google radzi, jak można być bardziej eko, korzystając z usług i serwisów firmy.

Biurowiec Google z dużym logotypem na fasadzie, przed którym ludzie chodzą i kobieta jedzie na rowerze.
Fot. Google / materiały prasowe

Google zachęca do podejmowania bardziej zrównoważonych decyzji każdego dnia. Można to robić na wiele sposobów. Oto 10, na które zwrócono uwagę:

1. Szukanie bardziej zrównoważonych opcji podróży

Podczas wyszukiwania lotów w wyszukiwarce Google zostaną także pokazane różne opcje podróży, z których można wybrać tę najbardziej zrównoważoną. Serwis wskaże czas, liczbę przesiadek i koszt podróży, wyliczy też, o ile może być niższa emisja CO2 za jednego pasażera. Google prezentuje też przeliczenie danych EPA z 10-letniego okresu na liczbę drzew potrzebną do pochłaniania różnicy w emisji CO2 w ciągu jednego dnia.

Dodatkowo Google ma wyszukiwać jeszcze bardziej zrównoważone opcje podróży. Pojawią się tu też odpowiednie połączenia kolejowe na danej trasie, więc użytkownik będzie mógł rozważyć skorzystanie z pociągów podczas podróży.

2. Trasy zapewniające większą oszczędność paliwa

Aplikacja Mapy Google wyświetla prognozy dotyczące efektywności paliwowej lub energetycznej na niektórych trasach w zależności od typu silnika. Im większa oszczędność paliwa lub energii na trasie, tym niższe zużycie paliwa lub energii i emisja CO2. Gdy ta funkcja jest włączona, przy wyznaczaniu najlepszej trasy Mapy uwzględniają efektywność paliwową lub energetyczną obok innych czynników, takich jak natężenie ruchu w czasie rzeczywistym i warunki drogowe. 

3. Wybór najlepszego elektryka

W amerykańskiej wersji wyszukiwarki użytkownicy po wpisaniu frazy „best electric cars” mogą szybko porównać różne aspekty związane z zakupem i eksploatacją elektrycznego samochodu. Ma to ułatwić bardziej świadomy wybór.

4. Obliczenie kosztów paliwa z kalkulatorem Google

W 21 krajach Google udostępnia kalkulator kosztów paliwa, zarówno dla samochodów elektrycznych, jak i benzynowych. W ten sposób kierowcy mogą sprawdzić koszt ładowania w porównaniu z tankowaniem na stacji benzynowej.

5. Zasięg samochodu na jednym ładowaniu

Kolejnym z narzędzi, aby by bardziej eko, jest Battery Range Explorer. Poszukując samochodu elektrycznego, użytkownik otrzyma wizualizację tego, ile kilometrów może przejechać na jednym ładowaniu — specyficznym dla tego modelu. Może wprowadzić cel podróży, a Google obliczy, ile baterii pozostanie po przyjeździe. A dla naprawdę długich podróży pokaże, ile ładowań jest potrzebnych po drodze. Ta prognoza uwzględnia czynniki takie jak zmiany wysokości i limity prędkości.

6. Informacje o stacjach ładowania

Użytkownicy samochodów elektrycznych mogą uzyskać szczegółowe informacje o stacjach ładowania, ładowarkach kompatybilnych z ich pojazdem, a także o tym, czy dostępne ładowarki są szybkie, średnie lub wolne oraz czy są aktualnie dostępne.

7. Lokalizowanie szybkich stacji ładowania

Osoby, którym zależy na szybkim naładowaniu samochodu, mogą znaleźć informacje o odpowiednich lokalizacjach przy pomocy Google.

8. Porównanie systemów ogrzewania i chłodzenia domu

Google chce ułatwić wymianę systemu ogrzewania lub chłodzenia domu na bardziej ekologiczny. Po wpisaniu takich zapytań jak „boilers” lub „conditioning” w Wyszukiwarce Google można zobaczyć informacje o możliwościach i efektywności energetycznej poszczególnych systemów oraz ewentualnych zachętach finansowych. Niestety nie skorzystamy z tego w polskiej wersji, działa bowiem prawdopodobnie dla amerykańskiej wersji usług Google.

9. Znalezienie pobliskich punktów recyklingu

Wpisanie w Google frazy wskazującej na poszukiwanie lokalnym obiektów z usługami powiązanymi z recyklingiem, a wyszukiwarka wyłuska je, bazując m.in. ma profilach z Google Business i Mapach, aby pomóc w ich skutecznym odnalezieniu. Funkcja ta działa w ponad 190 krajach na całym świecie.

Ekran wyników wyszukiwania Google z zapytaniem "plastic bottle recycling near me" pokazujący mapę i listę lokalnych punktów recyklingu butelek plastikowych w Łodzi.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

10. Kupowanie używanych ubrań i produktów

Wyszukiwanie produktów z wykorzystaniem zakładki „Zakupy” pozwala sprawdzić, czy można kupić odzież lub elektronikę z drugiej ręki — to jest przecież opcja bardziej przyjazna dla planety. W zakupowych wynikach wyszukiwania ze zdjęciami produktów od poszczególnych sprzedawców przefiltrować produkty wybierając wyłącznie te, które są używane lub zregenerowane.

Źródło: Google (2). Zdjęcie otwierające: Lauris Rozentāls / Pexels.com

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw