ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Recykling

Dlaczego recykling jest tak ważny? Co można poddać recyklingowi, a czego nie wolno?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Recykling to słowo, które zaczęło być „modne” na początku XXI wieku. W dobie zalewających nas śmieci, a przede wszystkim plastiku, ludzie powinni z uwagą przywiązywać wagę do opakowań produktów. Te bowiem stanowią najczęściej problem po zużyciu produktu. Ich składowanie jest problemowe, a wiele osób po prostu wyrzuca plastik na ulicę, w parku, do wody lub na trasie górskiego szlaku. Dobrze, że firmy zdają sobie sprawę z takich zachowań i coraz większą wagę przywiązują do materiałów, z których tworzone są opakowania, ale też produkty wielokrotnego użytku. Recykling papieru, szkła czy innych materiałów pozwala na zmniejszenie odpadów i ochronę środowiska naturalnego. To nie jedyne jego zalety.

Sprawdź też: iPhone SE 2020 w rewelacyjnie niskiej cenie! Warto kliknąć!

Dlaczego recykling jest tak ważny?

Recykling to proces przekształcania materiałów, surowców lub produktów odpadowych w nowe materiały czy przedmioty. Jest to świetna alternatywa dla standardowego wyrzucania odpadów, która pozwala zaoszczędzić surowce, energię i oszczędzić środowisko. W Polsce pojęcie recyklingu zostało uregulowane prawnie dopiero pod koniec 2012 roku na mocy ustawy o odpadach. Zastąpiło ono pojęcie „odzysku” i został zdefiniowany w następujący sposób:

[…] rozumie się przez to odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk”.

– czytamy w ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku.
Apple recykling pozew
Fot. PixaBay

Zasada recyklingu jest prosta – im więcej przetwarzamy, tym mniej śmieci trafia do wysypisk, spalarni i przede wszystkim do środowiska naturalnego.  Wykorzystując ponownie aluminium, papier, szkło, tworzywa sztuczne i inne materiały, przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć koszty produkcji i zadbać o ekologię.

Jakie są zalety recyklingu? Można je podsumować w kilku punktach:

 • Ochrona zasobów naturalnych – na Ziemi nie mamy niekończących się zasobów naturalnych, więc człowiek powinien je oszczędzać dla przyszłych pokoleń. Przykładowo – przetworzony papier chroni lasy, które dostarczają tlen. Z kolei przetworzenie metali pozwala na zmniejszenie wydobycia nowej rudy.
 • Oszczędność pieniędzy – recykling odpadów jest często tańszy niż zbiórka i utylizacja odpadów. Jest też tańszy od wydobycia nowych surowców i np. postawienia nowej kopalni w tym celu. Im więcej surowców przedsiębiorstwo przetworzy, tym więcej pieniędzy zaoszczędzi z korzyścią dla planety.
 • Ochrona środowiska – to jeden z najważniejszych punktów. Recykling pomaga na zmniejszenie wycinki lasów, a także zmniejsza ilość zalegających odpadów, które niszczą florę i faunę. Plastik wyrzucony w lesie to zagrożenie dla zwierząt i całej dzikiej przyrody.
 • Oszczędność energii – w dobie drogich surowców, w tym także energetycznych, oszczędzanie prądu to bardzo ważny obszar, który jest wspomagany przez recykling. Warto pamiętać, że wytwarzanie produktów z materiałów pochodzących z przetworzenia wymaga mniejszego zużycia energii niż z surowców. Przykładowo, produkcja z wykorzystaniem puszek aluminiowych pochodzących z recyklingu zużywa o 95 procent mniej energii niż wytwarzanie takiej samej ilości aluminium z boksytem.
 • Mniejsza emisja dwutlenku węgla – jest to związane z oszczędnością energii, co zmniejsza ślad węglowy i emisję CO2 do atmosfery.
 • Nowe miejsca pracy – branża ta potrzebuje kierowców, mechaników, sortowników czy techników.
 • Edukacja ludzi – chodzi o świadomość dotyczącą ochrony środowiska naturalnego. Wiedza o recyklingu pozwala na zmniejszenie ilości odpadów do środowiska. Świadomość zagrożeń, jakie może wywołać nieodpowiednia gospodarka surowcami czy materiałami pozwala docenić zalety przetwarzania produktów.

Co można poddać recyklingowi, a czego nie

To bardzo ważne, aby zrozumieć, co można poddać recyklingowi, a czego nie. Wiedza ta wzmocni nasz zapał do sortowania śmieci, które powędrują do sortowni, a następnie zostaną poddane recyklingowi. Warto też pamiętać, że aby dana rzecz mogła zostać poddana recyklingowi, często wymagane są trzy warunki:

 • Na rynku powinna być dostępna technologia przetworzenia rzeczy, materiału lub surowca,
 • Przetworzenie materiału, produktu lub surowca musi być mniej kosztowne niż kupienie nowego z innego źródła,
 • Przetworzone produkty muszą znaleźć nabywcę.
Recykling

Co można poddać recyklingowi? Oto najważniejsze materiały, surowce, a także przedmioty codziennego użytku:

 • Suchy papier np. gazety, koperty, zeszyty, czasopisma,
 • Kartony,
 • Szklane butelki i słoiki,
 • Pojemniki metalowe, w tym puszki blaszane, aluminiowe i stalowe np. puszka od Coca-Coli czy Pepsi,
 • Odpady żywnościowe – mogą być przerobione np. na kompost,
 • Baterie – które wymagają specjalnego miejsca do składowania,

Do recyklingu z pewnością nie nadają się:

 • Mokry lub tłusty papier w tym papierowe talerze, zużyte ręczniki papierowe, papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy pieluchy, okładki od książek, które często wykonane są z tworzyw sztucznych,
 • Styropian,
 • Zepsute żarówki, lustra i ceramika,
 • Wyroby foliowe i foliopodobne np. plastikowe torby, foliowe woreczki jednorazowego użytku czy folia bąbelkowa,
 • Gruz budowlany i rozbiórkowy,
 • Odpady elektroniczne np. smartfony,
 • Naklejki, paragony, papier do pakowania

Każde nowoczesne gospodarstwo domowe powinno być wyposażone w odpowiednie kosze na śmieci z podstawowym podziałem na odpady papierowe, szklane, bio oraz inne. Nie pozwólmy, aby przyszłe pokolenia utonęły w śmieciach. Zadbajmy o ich spokojną i czystą przyszłość.

Źródło: cnet, rubicon, stanford

Sprawdź najnowsze wpisy