logo Open AI z napisem "OpenAI" umieszczone na szklanej ścianie w której odbijają się chmury

OpenAI w 2023 roku zarobiło krocie. Model GPT-5 może pojawić się już za kilka miesięcy

2 minuty czytania
Komentarze

2023 rok okazał się bardzo udanym czasem dla OpenAI i to mimo czasowych problemów, które wystąpiły w zarządzie firmy. Twórcy ChatGPT zanotowali solidne przychody i przygotowują się do dalszego rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji. Model GPT-5 ma przynieść kolejny przełom.

Przychody OpenAI w 2023 roku

Portal The Information ustalił, że przychody OpenAI w 2023 roku wyniosły 1,6 mld dolarów. W połowie października było to 1,3 mld dolarów. Firma staje się coraz atrakcyjniejsza dla inwestorów i stale się rozwija.

Monitor komputerowy na biurku wyświetlający grafikę z napisem "ChatGPT" w stylu neona, z wizualizacjami cyfrowymi i schematami w tle, nawiązującymi do tematyki technologii i sztucznej inteligencji.
Fot. Franz Bachinger / Pixabay

Okazało się, że w perspektywie całego roku twórcom ChatGPT nie zaszkodził poważnie nawet chaos w spółce, który opisywaliśmy na naszym portalu kilka tygodni temu. Przypomnijmy: zarząd firmy wyrzucił z pracy Sama Altmana, który miał przejść do Microsoftu. Finalnie jednak Altman powrócił do OpenAI, bo zarząd został zmieniony.

ChatGPT, najgłośniejsze dzieło spółki, od ponad roku jest jednym z najgorętszych tematów w świecie nowych technologii. Wspomniane narzędzie pokazało, jak wiele potrafi sztuczna inteligencja (choćby w kwestii generowania kodu i tłumaczenia skomplikowanych zagadnień), a jednocześnie jak wiele dopracowania wymaga (ChatGPT miał bowiem również mniej i bardziej spektakularne pomyłki).

Co OpenAI pokaże w najbliższych miesiącach?

W połowie roku 2024 firma może wprowadzić model GPT-5. Ma on analizować szerokie zakresy danych: tekstów, obrazów oraz dźwięku. Nowy model ma być w stanie generować wideo z podpowiedzi tekstowych.

Tłumaczenie: Co chciałbyś, aby OpenAI stworzyło lub naprawiło w 2024 roku? Wielkie dzięki za te odpowiedzi. Kilka typowych próśb: AGI [silna sztuczna inteligencja – red.] (proszę o trochę cierpliwości), GPT-5, lepszy tryb głosowy, wyższe limity stawek, lepsze modele GPT, lepsze rozumowanie, kontrola nad stopniem czuwania/zachowania, wideo, personalizacja, lepsze przeglądanie, logowanie za pomocą OpenAI, otwarte źródło.

Model GPT-5 znalazł się na opublikowanej przez Sama Altmana liście wymagań użytkowników wobec jego spółki. O tym, że prace nad ulepszonym modelem trwają, wiemy od paru miesięcy.

Na ten moment najnowocześniejszy model językowy firmy to GPT-4 Turbo. Więcej na jego temat dowiecie się z podlinkowanego tekstu.

Źródło: rp.pl, The Information. Zdjęcie otwierające: Skorzewiak / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw