Sam Altman

Sam Altman i Greg Brockman już mają nową pracę. Po odejściu z OpenAI będą pracować dla Microsoftu

2 minuty czytania
Komentarze

Sam Altman nie mógł długo nacieszyć się bezrobociem. I bardzo dobrze, bo nie chciał. Po tym jak zarząd OpenAI wyrzucił wizjonera z firmy, potrzebny był tylko weekend, aby Microsoft przygarnął go wraz z Gregiem Brockmanem pod swoje skrzydła. Firma kontrolująca ChatGPT próbowała przywrócić Altmana na stanowisko — w związku z protestem pozostałych pracowników korporacji — lecz i to przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem.

Sam Altman oficjalnie w szeregach Microsoftu

Sam Altman
Sam Altmanfot. YouTube / IDEAS NCBR

Sam Altman, czyli jeden z oryginalnych założycieli OpenAI w 2015 r. , korporacji do której należy ChatGPT i modele GPT-3 oraz GPT-4, napisał na X (dawniej Twitter) dość krótko, „Wznawiamy naszą misję”. Jak donosi The Verge, zaledwie godziny po tym, jak OpenAI nie udało się przywrócić Altmana na stanowisko CEO firmy, CEO Microsoftu dumnie ogłosił nowe nabytki giganta z Redmond.

Choć Sam Altman został wyrzucony jako CEO OpenAI, to za nim już, z własnej woli odszedł też Greg Brockman, były CTO (Chief Technology Officer) korporacji. Weekendowa burza i rewolta zarówno pracowników, jak i inwestorów była o tyle zaskakująca, że raczej w takiej firmie nie powinno się podejmować tak nieprzemyślanych decyzji.

Co więcej, Microsoft może mieć obecnie nawet 10 mld dolarów inwestycji w OpenAI. Gigant z Redmont już od 2019 r. dzielnie inwestuje w organizację, więc wszelkie turbulencje niepokoją Satyę Nadellę, obecnego CEO Microsoftu. Dalej nie mamy pojęcia, co tak naprawdę spowodowało wyrzucenie Sama Altmana z szeregów firmy. Czteroosobowy zarząd jednak nie chciał przyznać się do błędnej decyzji i zrezygnować, więc Altman do OpenAI nie powrócił.

Kto zostanie nowym szefem OpenAI?

Dopóki OpenAI nie wybierze nowego CEO, tymczasowym liderem zostanie Emmett Shear (m.in. założyciel serwisu streamingowego Twitch, dawniej justin.tv). Zastąpi on w tej roli Mirę Murati. Co ciekawe, z zewnątrz nic nie zwiastowało kryzysu w OpenAI. Sam Altman podczas konferencji dla deweloperów ogłaszał na początku listopada 2023 r. model GPT-4 Turbo oraz tworzenie własnych modeli bez umiejętności kodowania.

Warto dodać, że Sam Altman zajmie się w Microsoft prowadzeniem zespołu badającego sztuczną inteligencję. Nic w tym dziwnego — ChatGPT to tak rewolucyjny produkt, że nawet jeśli decyzja zarządu OpenAI doprowadzi do upadku usługi, Microsoft będzie już wiedzieć, jak kontynuować ten przełom dla ludzkości oraz AI.

zdjęcie główne: Wikimedia Commons/TechCrunch/CC 2.0