klasa energetyczna
LINKI AFILIACYJNE

Klasa energetyczna pralko-suszarki. Wyjaśniamy, jak czytać etykiety, aby obniżyć rachunki

4 minuty czytania
Komentarze

Niezależnie od tego czy kupujemy zmywarkę, lodówkę czy pralko-suszarkę, klasa energetyczna to jeden z najbardziej istotnych czynników przy podejmowaniu decyzji. Możemy zdecydować się na oszczędniejsze urządzenie, ale musimy być pewni, że producent uwzględni to przy wycenie sprzętu. Zastanówmy się więc, od czego właściwie zależy klasyfikacja produktu w tym zakresie i czym kierować się podczas zakupu pralko-suszarki.

Klasa energetyczna — co to właściwie za parametr?

klasa energetyczna
fot. rawpixel.com / Freepik

Klasa energetyczna to nic innego, jak określenie stopnia energooszczędności danego urządzenia. Od 2021 r. w Unii Europejskiej obowiązuje 7 klas energetycznych, od A (najbardziej oszczędna) do G (najmniej oszczędna). W przypadku pralko-suszarek sytuacja jest o tyle istotna, że jeden produkt jest oznaczony dwiema klasami. Pierwsza klasyfikacja odpowiada za pełen cykl (pranie + suszenie), a druga tylko za pranie.

klasa energetyczna
fot. Komputronik

Poniżej z kolei możecie zobaczyć etykietę energetyczną takiej pralko-suszarki, którą każdy sklep online musi udostępniać do pobrania. Dalej będziemy się posługiwać przykładem urządzenia od firmy Samsung.

klasa energetyczna
Pralko-suszarki zużywają więcej energii, gdy wykorzystujemy pełnię ich możliwości (fot. Samsung / Komputronik)

Warto zwrócić uwagę, że zużycie energii jest tutaj podawane w kilowatogodzinach przeznaczonych na wykonanie 100 cykli prania. Na etykiecie znajduje się też m.in. informacja o udźwigu urządzenia i zużyciu wody.

Jeżeli zeskanujecie obecny na etykiecie kod QR, zostaniecie przekierowani na podstronę Europejskiego Rejestru Produktów do Celów Etykietowania Energetycznego (EPREL), która zawiera dokładniejsze informacje na temat tej konkretnej pralko-suszarki.

Jak obliczyć roczne zużycie prądu przez pralko-suszarkę?

fot. Samsung

Jest to o tyle problematyczna sprawa, że nie zawsze przecież będziemy korzystać z cykli prania i suszenia. Czasami możemy chcieć wykonać tylko pranie i nie ma w tym nic absolutnie złego. Wtedy jednak, do obliczeń trzeba podejść skrajnie i długofalowo.

Z pomocą przychodzi jednak prosta matematyka. Na przykładzie powyższej pralko-suszarki Samsunga, jeżeli 100 cykli prania i suszenia zużywa 397 kWh, to 1 cykl zużyje 3,97 kWh. Gdy 100 cykli prania zużyje 67 kWH, 1 cykl to już 0,67 kWh.

Można więc podejść do tego skrupulatnie i mają arkuszu zapisywać sobie każde pranie, co pozwoli ustalić dokładne zużycie energii przez urządzenie w ciągu roku. Potem wystarczy to przemnożyć przez aktualną cenę prądu w waszej taryfie za 1 kWh i łatwo uzyskacie dokładną odpowiedź.

Większa klasa energetyczna nie oznacza większej ceny

Przede wszystkim, warto przyglądać się cenom pralko-suszarek, niezależnie od klasy. Bardzo często się okazuje, że np. urządzenie Beko w klasie D, może być tańsze od sprzętu LG w klasie E (pranie i suszenie). Sklepy internetowe oferują mnóstwo opcji filtrowania produktów, dlatego warto czasami z nich skorzystać i przekonać się, że można kupić tańszy i bardziej oszczędny sprzęt.

fot. Media Markt

Dzieje się tak oczywiście, ponieważ klasa energetyczna to nie jedyny parametr decydujący o cenie. Udźwig w kontekście prania i suszenia, głębokość bębna, dodatkowe (również inteligentne) funkcje czy nawet czas, jaki upłynął od daty premiery — to wszystko również składa się na cenę urządzenia.

Jeżeli jednak oszczędność i klasa energetyczna to pierwszy parametr, jakim się kierujecie, warto przede wszystkim spojrzeć na urządzenia z najbardziej interesujących Was klas oraz poświęcić chwilkę na przegrzebanie ofert w kontekście zużycia prądu na 100 cykli. Najbardziej cierpliwi zostaną nagrodzeni największą oszczędnością. A o to przecież chodzi — żeby robić najmądrzejsze zakupy, jak się da.

Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że oszczędzanie nie jest ci obce. Doskonale wiemy, że ceny za energię są niebotycznie wysokie. Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zmniejszyć rachunki za prąd i wodę, sprawdź nasz ranking zmywarek oraz ranking pralek i wybierz modele charakteryzujące się wysoką energooszczędnością.

A jeżeli chcecie poczytać na temat klas energetycznych pozostałych urządzeń, nasz redaktor przygotował jakiś czas temu solidny poradnik, pokazujący również konkretne przykłady.

zdjęcie główne: Haier

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.