Ranking zmywarek. Jaką kupić? Wolnostojące, do zabudowy i tanie

Candy Brava CDPH 1L949W

Zmywarka wolnostojąca Candy może pochwalić się bardzo niską ceną, pięcioma programami mycia i niskim zużyciem wody.


BEKO DFS28123X

Niewielka, ale bardzo pakowna zmywarka na aż 11 kompletów naczyń. Charakteryzuje się ośmioma programami oraz funkcją Half Load.


Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

Oszczędna i cicha – to jeden z najlepszych wyborów z naszego zestawienia. Do dyspozycji jest aż osiem programów mycia.


Nasz ranking zmywarek, podobnie jak ranking pralek, pomoże wam podjąć właściwą decyzję co do jednego z najbardziej użytecznych sprzętów w mieszkaniu. Nikt nie zaprzeczy, że zmywarka stała się nieodłącznym elementem pomieszczenia nazywanego „sercem domu”, oferując wygodę i oszczędność czasu w codziennych obowiązkach domowych. I chociaż oczywiście bez zmywarki można żyć, to wiele osób uwzględnia ją w swoich planach projektowania lub remontowania kuchni. Wybór odpowiedniego urządzenia może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność modeli, funkcji i cen dostępnych na rynku.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna zmywarki?

Podczas zakupu zmywarki warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Oczywiście zaczynamy od wielkości – standardowe urządzenia mają szerokość 45 bądź 60 cm, wysokość 82-87 cm i głębokość ok. 59-60 cm, chociaż są także odstępstwa od tej reguły. Na początku należy więc dokładnie wymierzyć miejsce na zmywarkę, aby mieć pewność, że wybrany model na pewno się zmieści.

Istotna jest także bez wątpienia klasa energetyczna. Zmywarki są oceniane pod względem efektywności energetycznej, od klasy A+++ (najbardziej energooszczędna) do klasy G (najmniej energooszczędna). Wybór zmywarki o wyższej klasie energetycznej może skutkować niższymi rachunkami za energię. Równie ważny jest pobór wody na jeden cykl – oszczędność wody to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla naszego portfela.

fot. Pexels/ PhotoMIX Company

Kolejnym ważnym elementem jest głośność pracy urządzenia. Jeśli zależy Ci na cichej pracy, warto zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez zmywarkę, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon lub jeśli planujesz uruchamiać zmywarkę w nocy. Warto też zastanowić się nad dostępnymi programami i dodatkowymi funkcjami.

Jeśli jesteście na etapie wyboru zmywarki do swojej kuchni, dobrze trafiliście. Poniżej prezentujemy ranking zmywarek do zabudowy i wolnostojących, które pogrupowaliśmy w kilka kategorii – przede wszystkim ze względu na rozmiar, a także dodatkowo wybraliśmy te w najniższych cenach. Pod uwagę wzięliśmy kryteria, które dla osób wybierających zmywarki są bardzo istotne, takie jak ilość programów, opcje pracy w trybie EKO, ilość szuflad i pakowność urządzeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi rekomendacjami i wyboru zmywarki idealnej dla swoich potrzeb.

Ranking zmywarek wolnostojących

Ranking zmywarek wolnostojących 60 cm

Whirlpool WFO 3T141 X

Ten model to opcja, która zapewnia maksymalnie skuteczne suszenie i niskie zużycie energii, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Zużycie prądu na 100 cykli to 75 kWh = 57,75 zł i 9,5l zużycia wody. Zmywarka jest także dosyć cicha i pracuje w poziomie głośności ok. 41 dB. Możemy skorzystać z aż dziesięciu programów, w tym ekonomiczny (eco), intensywny i tylko do szkła. Dodatkowe funkcje to suszenie Extra Dry, możliwość skrócenia czasu zmywania oraz zmywanie strefowe, a także automatyczne otwieranie drzwi i koszyk na sztućce.

Flagową funkcją Whirpoola w tej zmywarce jest technologia szósty zmysł, pozwalająca za pomocą czujników dostosować temperaturę, czas i moc cyklu zmywania do rozpoznanej wielkości wsadu i poziomu zabrudzenia naczyń. 

Bosch SMS4ENI02E

fot. mediaexpert.pl

Zaczynamy z wysokiej półki – zmywarka Bosch to jeden z najlepszych wyborów na rynku w kategorii ranking zmywarek wolnostojących 60 cm i stosunku ceny do jakości. Do dyspozycji mamy efektywne wykorzystanie przestrzeni dzięki koszom z regulowaną wysokością. Dzięki funkcji EfficientDry drzwi zmywarki otworzą się automatycznie pod koniec programu, a opcja Silent on demand pozwala na redukcję hałasu zmywarki do 30 minut. Funkcja SpeedPerfect Plus pozwala skrócić czas mycia nawet do 66%, natomiast przycisk Favourite daje nam możliwość nie tylko ustawienia ulubionego programu, ale także na przykład połączenia funkcji ExtraDry – Suszenie Extra z programem Eco 50°. Sensory dobierają poziom zużycia wody w stosunku do załadunku, a program MachineCare usuwanie różnych osadów w trakcie jednego cyklu zmywania. 

Zużycie energii na 100 cykli w programie EKO to 74 kWh = 56,98 zł, a wody na jeden cykl w programie Eko – 9,5 litra. Zmywarka pomieści 13 kompletów naczyń i charakteryzuje się poziomem hałasu o wartości 44 dB, czyli pracuje cicho. Skorzystamy z sześciu trybów zmywania: Auto 45-65 C, Cichy 50, Ekonomiczny 50 C, Garnki 70 C, Godzinny 65 C i Ulubiony.

Amica DFV61E6ASEU

fot. euro.com.pl

Zmywarka Amica to urządzenie godne polecenia, które w porównaniu do innych sprzętów podobnej kategorii dostaniemy w bardzo przystępnej cenie. Jej wymiary to  59,8 x 85 x 59,8 cm. Dzięki płynnej regulacji obrotów i silnikowi SilentDrive 3.0 w sposób dynamiczny dopasowuje właściwe ciśnienie wody do typu naczyń i konkretnego programu. A mamy ich sześć (ekonomiczny (eco), higieniczny, intensywny, mycie wstępne, normalny, program 30 minut). Urządzenie pracuje dosyć cicho – poziom hałasu to według producenta 49 dB. Na uwagę zasługuje funkcja Half Load, pozwalająca załadować zmywarkę do połowy, dzięki czemu nie będziemy zużywać niepotrzebnie zbyt dużo wody. Możemy także opóźniać start – aż do 24 godzin. Urządzenie przy pomocy diody poinformuje nas o braku soli lub/i nabłyszczacza. Minusem jest na pewno klasa energetyczna E i zużycie wody na cykl wynoszące 12 litrów. Zużycie prądu to natomiast 92 kWh = 70,84 zł.

Ranking zmywarek wolnostojących 45 cm

BEKO DFS28123X

fot. mediaexpert.pl

Zmywarki o szerokości 45 cm zazwyczaj mieszczą od 8 do 10 kompletów naczyń. To urządzenie jest wąskie, ale bardzo pakowne – wybrany model Beko pozwala jednocześnie umyć aż 11 kompletów naczyń. Zmywarka dysponuje dodatkowym koszem na sztućce, posiada oświetlenie LED wnętrza zmywarki i funkcję połowy załadunku. Niestety nie mam tutaj możliwości autodozowania detergentów. Na plus na pewno jest trzypoziomowy System Acrobat, który sprawi, że z łatwością dostosujemy wnętrze zmywarki do zestawu naczyń, a modułowe kosze pozwolą efektywnie zorganizować przestrzeń. Do dyspozycji jest aż osiem programów (AquaFlex, Automatyczny, Ekonomiczny 50 C, GlassCare 40°, Intensywny 70 C, Mini, Mycie wstępne, Quick&Shine 60 C) Zużycie energii to 81 kWh = 62,37 zł, klasa energetyczna E, a poziom hałasu jest niski – tylko 46 dB. Trzeba przyznać też, że jak na takie parametry, zmywarka jest w bardzo dobrej cenie. Nic dziwnego, że stanowi częsty wybór konsumentów.

Samsung DW50R4070FS

fot. mediaexpert.pl

Nasza kolejna propozycja to zmywarka Samsunga, która zyskała sporą popularność wśród konsumentów. Urządzenie posiada trzecią szufladę na sztućce, ma możliwość połowy załadunku dla większej oszczędności wody, a pomieścimy w niej 10 kompletów naczyń. Jest bardzo cicha (44 dB) oraz ma dobre parametry zużycia wody i energii – 9,5 litra na cykl w programie EKO oraz 76 kWh = 58,52 zł na 100 cykli w programie EKO. Do cech szczególnych tego modelu należy funkcja dezynfekcji (np. do butelek dla niemowląt), zabezpieczenie przed dziećmi i regulacja wysokości górnego kosza dla bardziej efektywnej organizacji przestrzeni. Do wyboru jest sześć trybów – Automatyczny, Delikatny, Ekonomiczny, Ekspresowy, Intensywny, Szybki. Klasa energetyczna tego modelu Samsunga oznaczona jest jako E.

Ranking zmywarek wolnostojących – tanie

Candy Brava CDPH 1L949W

fot. euro.com.pl

To zmywarka wolnostojąca w stosunkowo niskiej cenie – zapłacimy za nią nieco ponad 1000 zł. na początku warto zwrócić uwagę, że jest to urządzenie o szerokości 45 cm, idealne do mniejszych pomieszczeń. Do wyboru ma pięć programów (intensywny, normalny, ekologiczny, szybki oraz namaczanie) – o jeden mniej niż wyżej opisywania Amica. Poziom głośności to również 49 dB, ale zużycie wody jest już mniejsze – tylko 9 litrów na cykl, tak samo jak energii – 78 kWh = 60,06 zł. Co ciekawe, mimo niskiej ceny, Candy Brava umożliwia zdalną kontrolę nad zmywaniem za pomocą aplikacji simply-Fi – poinformuje nas ona nie tylko o zakończonym cyklu, ale także o braku tabletek do zmywania. Jako negatyw wskazać możemy klasę energetyczną – ten model posiada oznaczenie F implikujące niską ekonomiczność.

Beko DVS05024S

fot. euro.com.pl

Zmywarka Beko DVS05024S to bardzo dobry sprzęt, który nie zrujnuje waszego portfela. Jej niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna cena, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób, które chcą zyskać na jakości, nie wydając przy tym majątku. Oferuje szybki program zmywania Quick&Shine, który w zaledwie 58 minut poradzi sobie z myciem w pełni załadowanej zmywarki – nie musimy już czekać kilku godzin na czyste talerze i szklanki. Sprzęt ma również opcję opóźnienia startu oraz możliwość zmywania połowy załadunku. To oznacza, że urządzenie dopasuje swoją pracę do ilości naczyń, zapewniając oszczędne i efektywne zmywanie. Funkcja Hot Air Drying sprawia, że naczynia wyjęte z urządzenia są zawsze suche i pozbawione zacieków, a dzięki zaawansowanemu systemowi ochronnemu Water Safe, zmywarka w razie usterki odetnie dopływ wody do urządzenia.

Poziom hałasu to, według danych producenta 49 dB, a zużycie prądu 76 kWh na 100 cykli. Mimo niewielkiej szerokości (44,8 cm), ten model Beko pomieści aż 10 kompletów naczyń.

Ranking zmywarek do zabudowy

Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm

Bosch Serie 4 SMV4ECX14E

euro.com.pl

Zaletami tego produktu są łatwa regulacja wysokości koszy oraz prosty i czytelny wyświetlacz, który nie tylko odmierza czas cyklu mycia, ale także informuje o konieczności uzupełniania soli lub płynu nabłyszczającego. Posiada klasę energetyczną C i zużycie prądu na 100 cykli 74 kWh = 56,98 zł, a wody 9,5 litra na cykl. Poziom hałasu to według producenta 44 dB, czyli zmywarka pracuje bardzo cicho. Możemy opóźniać start pracy i korzystać z funkcji do automatycznego mycia urządzenia.

Do dyspozycji mamy także Home Connect, czyli system pozwalający łączyć się z urządzeniem przez aplikację. Mimo kilku programów (w tym przypadku mamy do dyspozycji sześć trybów) zawsze w zmywarce włączasz jeden i ten sam? Producenci Beko doskonale o tym wiedzą, więc stworzyli przycisk Favourite, który pozwala przypisać do niego wybrany program.

Zmywarka włączona, a Tobie wypadło spotkanie albo nagle dziecko zasnęło? Skorzystasz z Silence on demand, czyli funkcji, którą możesz aktywować za pośrednictwem aplikacji Home Connect. Wycisza ona dźwięk zmywarki do minimum przez nawet 30 minut w dowolnym momencie.

Electrolux EEM48221L

fot. euro.com.pl

Nasza kolejna propozycja to bardzo intuicyjna zmywarka Electrolux, która za sprawą systemu QuickSelect eliminuje problem zgadywania wyboru cyklu zmywania. O co chodzi? Nie musimy wiedzieć, jaki program będzie najbardziej odpowiedni do poziomu zabrudzenia i załadunku – wszystko, co musimy zrobić, to wybrać czas i dodatkowe opcje, a urządzenie zajmie się resztą. 

W środku znajdziemy trzeci kosz na sztućce z regulowanymi przegrodami, co pozwala oddzielić mniejsze przybory od większych. Satelitarne ramię spryskujące FlexiSpray pozwala na skuteczne domywanie tych miejsc, które mają tendencję do zatrzymywania zanieczyszczeń. Za sprawą kolejnej funkcji urządzenie otworzy się po zakończeniu pracy, aby umożliwić szybsze suszenie. Ciekawa opcja to wyświetlacz TimeBeam, dzięki któremu zmywarka dokładną liczbę minut do końca pracy wyświetli nam… na podłodze.

Klasa energetyczna E i zużycie prądu na poziomie 95 kWh = 73,15 zł na 100 cykli i wody 10,5 litra na cykl może nie stawia jej na podium zmywarek bardzo energooszczędnych, ale warto zwrócić, że jej niepodważalną zaletą jest pakowność – ten model pomieści aż 14 kompletów sztućców. Urządzenie idealnie sprawdzi się dla dużej rodziny.

Ranking zmywarek wolnostojących 45 cm

Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

fot. euro.com.pl

Zmywarki do zabudowy 45 cm muszą być niewielkie, ale mieścić sporo – w tym modelu Whirlpool jednocześnie możemy umyć aż 10 kompletów sztućców. Klasa energetyczna to D (czyli całkiem wysoka), co przekłada się na zużycie energii w 100 cyklach na poziomie 67 kWh = 51,59 zł. To najlepszy wynik pod względem energooszczędności w naszym zestawieniu. Zużycie wody także jest niewielkie – to 9 litrów na cykl. Poziom głośności wynosi 44 dB, więc niewiele.

Z funkcji, na które warto zwrócić uwagę, dostępny jest Multizone, czyli zmywanie strefowe, pozwalające myć naczynia jedynie w określonym miejscu w zmywarce, co oszczędza zarówno wodę, jak i prąd. Technologia 6 zmysł polega na automatycznym dostosowaniu czujników, które pomogą dobrać temperaturę, czas i moc cyklu zmywania do rozpoznanej wielkości wsadu i poziomu zabrudzenia naczyń. Oprócz tego zmywarka samodzielnie wybierze najlepszy program, aby zapewnić efektywne mycie, nie marnując zasobów oraz czasu na pracę. Urządzenie automatycznie także otwiera drzwi, gdy temperatura osiągnie bezpieczny poziom i wykorzystuje powietrze spoza zmywarki do suszenia.

Do dyspozycji dodatkowo mamy aż osiem programów czyszczenia, funkcję dezynfekcji wnętrza zmywarki, opóźnienie startu, system samoczyszczący, a nawet specjalny tryb Aquastop, zapobiegający przelewaniu się wody w nocy czy podczas naszej nieobecności.

Electrolux EEM64320L

fot. euro.com.pl

W podobnej cenie możemy dostać także dobrą zmywarkę Electroluxa. Urządzenie posiada kilka bardzo przydatnych programów, takich jak QuickSelect, czyli automatyczny dobór programu dostosowany do poziomu załadowania i zabrudzenia naczyń. Możemy kontrolować zużycie wody i energii dzięki wskazaniom specjalnego Ecometru na dotykowym panelu.

Na uwagę zasługuje system mycia, na który składa się kilka ciekawych rozwiązań. Waterfall to zraszacz sufitowy, pozwalający wodzie dotrzeć do każdego kąta trzeciego kosza na sztućce, dzięki czemu akcesoria są dokładnie wymyte. DualSpray to dwa rotacyjne ramiona spryskujące, równomiernie rozprowadzające wodę po komorze, a funkcja Glass Care nie powoduje szoku termicznego i zapewnia ochronę szkła. Delikatne elementy podtrzymywane są podczas pracy przez silikonowe stabilizatory.

Klasa energetyczna Electrolux EEM64320L opisana jest jako E, zużycie energii na 100 cykli wynosi 75 kWh = 57,75 zł, a wody w jednym cyklu 9,9 litra. Poziom hałasu to 46 dB, a zmywarka pomieści 10 kompletów sztućców.

Ranking zmywarek wolnostojących – tanie

Amica DIM41E5QO

fot. mediaexpert.pl

Zestawienie zamyka dobra opcja w stosunkowo niskiej cenie – Amica DIM41E5QO. Ta zmywarka do zabudowy 45 cm posiada klasę energetyczną E i sprawdzi się świetnie w przypadku mniejszej kuchni. Urządzenie ma 5 programów i funkcję połowy załadunku oraz dobre parametry zużycia wody i energii – odpowiednio 70 kWh = 53,90 zł na 100 cykli w programie EKO oraz 9 litrów na cykl w programie EKO. W porównaniu do innych ten model może być głośniejszy – poziom dB to 49.

Do dyspozycji mamy takie funkcje, jak automatyczna optymalizacja czasu zmywania, filtr antybakteryjny, opóźnienie startu czy czyszczenie wnętrza zmywarki.

Jeśli szukacie zmywarki idealnej do swojego mieszkania, być może zainteresuje was także nasz ostatnio przygotowany ranking pralek – znajdziecie tam sprzęty na każdą kieszeń.

FAQ – ranking zmywarek: najczęściej zadawane pytania

Jeśli szukacie zmywarki do zabudowy lub nie, na pewno macie jeszcze sporo pytań dotyczących pracy urządzenia oraz wątpliwości związanych ze swoją decyzją. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które, mamy nadzieje, pomogą wam wybrać właściwy model.

Jaka zmywarka do zabudowy?

Wybór zmywarki do zabudowy zależy od indywidualnych potrzeb i wymiarów dostępnego miejsca w kuchni. Zmywarki do zabudowy są dostępne w różnych szerokościach, najczęściej 45 cm lub 60 cm. Ważne jest, aby zmywarka pasowała do stylu i kolorystyki reszty mebli kuchennych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, poziom hałasu, pojemność oraz dodatkowe funkcje, takie jak programy mycia czy systemy zabezpieczające przed wylewem.

Ile wody zużywa zmywarka?

Zużycie wody przez zmywarkę zależy od modelu, programu mycia oraz pojemności urządzenia. Średnio zmywarka do naczyń zużywa od 6 do 15 litrów wody na jeden cykl mycia. Dla porównania, mycie tych samych naczyń ręcznie może zużyć nawet 40 litrów wody. Warto zwrócić uwagę na etykietę energetyczną przy zakupie zmywarki, która podaje dokładne informacje o zużyciu wody.

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Istnieje kilka powodów, dla których zmywarka może nie domywać naczyń. Czasami jest to spowodowane zbyt niską temperaturą wody, niewłaściwym dozowaniem detergentu, zbyt dużym załadunkiem naczyń lub ich niewłaściwym ułożeniem. Problemy mogą również wynikać z zatkanych dysz rozpylających wodę, uszkodzonego elementu grzewczego lub problemów z pompą. Regularne czyszczenie zmywarki i stosowanie odpowiednich środków czyszczących może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Ile prądu zużywa zmywarka?

Zużycie energii przez zmywarkę zależy od jej klasy energetycznej, częstotliwości użytkowania oraz wybranego programu mycia. Średnio zmywarka zużywa od 0,8 do 1,5 kWh na jeden cykl mycia. Model z klasą energetyczną A+++ będzie zużywał mniej energii niż model z niższą klasą energetyczną. Dla dokładnych informacji o zużyciu energii warto sprawdzić etykietę energetyczną danego modelu.

Źródło: oprac. własne

Motyw