LINKI AFILIACYJNE

Jaką pralkę kupić? Ranking pralek na każdą kieszeń

Zaktualizowano

Indesit MTWSC 510511

Ładowność do 5 kg, 1000 obrotów na minutę i niska cena


Samsung Ecobubble

Ładowność do 9 kg, 1400 obrotów na minutę i programy, które pomogą oszczędzić


Indesit BTW W S60400

Wygodna i z ładownością do 6 kg oraz 1000 obrotów na minutę


Ranking pralek – AGD na każdą kieszeń

promocja Samsung AGD pralka
Fot. Samsung

Zadając sobie pytanie, jaką pralkę kupić, wcale nie jest tak łatwo znaleźć odpowiedź. Ranking pralek, który dla was przygotowaliśmy pomoże wam znaleźć odpowiedź, choć piszemy tutaj o urządzeniach AGD, które zazwyczaj nie zaprzątają nam głowy. Pralkę wybiera się rzadko i zazwyczaj skupiamy się na kilku jej podstawowych cechach. Warto więc wiedzieć, jak podejść do wyboru takiego urządzenia, czyli na poważnie się zastanowić, jaką pralkę kupić.

Jaką pralkę kupić, czyli co potrafi nowoczesna pralka?

fot. No Revisions/Unsplash

Nasz ranking pralek przeprowadzi was przez kilka najważniejszych rodzajów sprzętów AGD, które dostępne są obecnie w sprzedaży. Do wyboru mamy przecież urządzenia takie jak: zwykła pralka ładowana od przodu, pralka ładowana od góry, pralka do zabudowy czy pralko-suszarka. Każdy z tych sprzętów może i działa na podobnych zasadach, ale wybierając jaką pralkę kupić, dobrze przyjrzeć się im z bliska. Mówimy w końcu o urządzeniu, które spędzi z nami kilka najbliższych lat i z pewnością będzie często wykorzystywane. Wybierając pralkę do domu, należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jak często będziemy prać? Ile osób jest w naszym domu? Czy zależy nam na funkcji suszenia lub możliwości obsługi pralki przez Wi-Fi?

Nowoczesna pralka to nie tylko bowiem proste urządzenie, które wypierze i wywiruje nasze ubrania, ale może korzystać także z funkcji oszczędzania wody czy dozowania środka do prania. Niektóre pralki posiadają także funkcje Smart Home, czyli możliwość zarządzania ich działaniem z poziomu smartfona i dedykowanej aplikacji. To może być szczególnie użyteczne dla osób, które chcą mieć wszystko pod kontrolą lub mają postawioną pralkę z tej części domu, która znajduje się daleko np. od salonu czy kuchni. W ten sposób zawsze będzie się wiedział, kiedy skończyło się pranie lub jaki program jest aktualnie używany. Oczywiście im więcej funkcji posiada pralka, tym więcej będzie ona kosztować. Na co jeszcze warto zwracać uwagę szukając pralki?

Ranking pralek – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pralkę do domu warto znać jej podstawowe funkcje oraz możliwości, które pozwolą podjąć nam decyzję zakupową dopasowaną do naszych potrzeb. Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę?

Pojemność pralki

Jednym z ważniejszych parametrów pralki jest jej pojemność. Tutaj należy wybrać pralkę, która pozwoli nam na to, by korzystać z niej w racjonalny sposób. Jeżeli mamy miejsce w domu i mieszka w nim np. rodzina z dziećmi, to ładowność pralki powinna być większa, czyli około 7-10 kg. W ten sposób za jednym razem będzie można wyprać więcej. Jeżeli mieszkamy sami lub np. tylko we dwójkę, to pojemność pralki na poziomie 5-7 kg powinna być już wystarczająca.

Energooszczędność pralki

Warto dobrze przyjrzeć się także klasie energetycznej, którą ma dana pralka. Nowe oznaczenia charakteryzują się bardziej szczegółowym opisem przewidywanego zużycia prądu, a pralki będą oznaczone literami od A do G. Im niższe oznaczenie, tym większe może być roczne zużycie prądu, które dochodzić może do nawet 160 kWh w skali roku. Dobrze także zwrócić uwagę na to, ile pralka zużywa wody. Im wyższa klasa, tym zużycie będzie mniejsze, co także będzie oszczędnością w dłuższej perspektywie. Oznaczenia na pralkach powiedzą nam także o tym, jak dobrze działa dany sprzęt. Im wyższe oznaczenie (np. A+++), tym lepsze czyszczenie z brudu.

Prędkość wirowania i poziom hałasu

Nikt nie lubi, jak sprzęty AGD są głośne. Warto więc sprawdzić deklarowany przez producenta poziom hałasu, by nie mieć potem niemiłej niespodzianki. Im mniejsza wartość, która potrafi przy sprzętach wyższej klasy osiągać około 70 dB podczas wirowania, tym lepiej. Dobrze również sprawdzić prędkość wirowania, która zazwyczaj wynosi od 1000 do nawet 1600 obrotów na minutę.

Rozmiar pralki i sposób ładowania

W zależności od tego, ile mamy miejsca na pralkę, możemy postawić na pralkę ładowaną od przodu lub od góry. Można także zdecydować się na pralkę w zabudowie, choć to akurat najmniej popularne rozwiązanie. Klasyczne pralki mają zazwyczaj szerokość 50 centymetrów, ale znajdziemy też węższe rozwiązania (pralki „slim” mogą mieć szerokość nawet 35-39 centymetrów). Jeżeli zaś chodzi o głębokość, to zazwyczaj mówimy o około 60 cm. Pralki ładowane od góry są zazwyczaj węższe od tych tradycyjnych, więc lepiej sprawdzają się na mniejszych powierzchniach, ale już nie nadają się do zabudowy czy umieszczenia nad nimi jakiegoś blatu. Do nich łatwiej wrzucić pranie, ale z wyjmowaniem bywa już czasami trudniej.

Dodatkowe funkcje pralki

Wybierając pralkę dobrze też od razu zwrócić uwagę na to, jakie dodatkowe funkcje ta oferuje. Może to być możliwość suszenia ubrań, czyli pralko-suszarka, ale też wspomniana wcześniej obsługa Wi-Fi lub opcje pozwalające oszczędzić wodę czy płyn do prania.

Ranking pralek – pralki ładowane od przodu

Pralka Indesit MTWSC 510511 – mała i niedroga pralka

Niewielka i jednocześnie nie tak droga pralka, która powinna zmieści się w większości mieszkań. Indesit MTWSC charakteryzuje się bowiem tym, że jej głębokość to zaledwie 42,5 cm, choć już szerokość to 59,5 centymetra. Za to jest ładowana od przodu, więc to całkiem wygodne rozwiązanie. Do tego mamy ładowność do 5 kilogramów, a maksymalna prędkość wirowania to 1000 obrotów na minutę. Poziom hałasu deklarowany przez producenta to około 76 dB, więc jeszcze akceptowalnie. Mamy tutaj także programy do regulacji temperatury, prędkości czy opóźniony start. Do tego dochodzi jeszcze 5-letnia gwarancja na silnik.

Candy Smart Slim (CS4 1062DE) – pralka poniżej 1500 zł

Tutaj również mamy pralkę, która nie kosztuje więcej, niż 1500 złotych. Candy Smart Slim ma już większą ładowność, ponieważ 6 kg i wymiary 40x60x85 cm. Oferuje też prędkość wirowania do 1000 obrotów na minutę, a poziom hałasu ma być na poziomie 77 dB. Mamy tutaj możliwość połączenia z wykorzystaniem NFC, 16 zróżnicowanych programów do prania, możliwość opóźnienia prania czy w końcu automatyczny wybór parametrów prania na podstawie wagi ubrań.

Pralka ELECTROLUX EW6SN0506OP – tania i pojemna

Jedna z mniej „opasłych” pralek w naszym rankingu, ponieważ jej grubość to zaledwie 38 centymetrów. Przy tym dalej ma całkiem sporą pojemność ładowania (6 kilogramów), więc spokojnie nada się do mniejszych łazienek i w domach, gdzie nie trzeba prać codziennie. Maksymalnie mamy tutaj 1000 obrotów na minutę, a do tego dochodzi jeszcze szereg użytecznych programów.

Pralka Whirlpool FFB 10469 BV EE – duża ładowność

Jeżeli szukacie pralki ładowanej od przodu z dużą ładownością, to Whirpool FFB 10469 BV EE może być dobrym wyborem. Przy standardowych rozmiarach, czyli 60 cm, do środka możemy włożyć aż 10 kilogramów ubrań. To naprawdę dużo, więc ta pralka nada się idealnie dla większej rodziny. Przy tym charakteryzuje się aż 1400 obrotami na minutę, a przy tym poziom hałasu ma wynosić 76 dB. Do tego mamy tutaj klasę energetyczną A, silnik indukcyjny oraz programy zapewniające świeżość prania nawet do 6 godzin po skończonym cyklu.

Pralka Samsung WW90TA046AE Ecobubble – energooszczędna pralka

Samsung nie jest tylko producentem telewizorów czy smartfonów, ale ma w swoim portfolio także szeroki wybór sprzętów AGD w tym pralek. Producent w tym modelu zastosował technologię Ecobubble, która dzięki aktywnej pianie ma usuwać zabrudzenia nawet w niższej temperaturze, a co za tym idzie oszczędzać zużycie energii elektrycznej. Do tego mamy tutaj ładowność na poziomie aż 9 kilogramów, do 1400 obrotów na minutę oraz głośność 72 dB. Nie zabrakło także programu do dezynfekcji pościeli oraz ubrań czy możliwości czyszczenia bębna.

Pralka Whirlpool W7 Supreme Silence – cicha pralka z dużą ładownością

Pralka Whirlpool W7 Supreme Silence, jak sama jej nazwa wskazuje, ma charakteryzować się cichą pracą. Faktycznie producent podaje tutaj, że jej głośność przy wirowaniu ma wynosić 72 dB, więc to naprawdę dobry wynik. Mamy tutaj także dużą ładowność, ponieważ aż 9 kilogramów oraz do 1400 obrotów na minutę. Nie zabrakło programu do dezynfekcji ubrań, odświeżania parowego, systemu automatycznego dozowania płynu czy w końcu możliwość zatrzymania prania, by dołożyć do niego ubrań.

Pralka Electrolux UltraCare 800 – prędkość obrotów 1500 na minutę

Electrolux UltraCare 800 może być dobrą pralką dla tych, którzy szukają modelu z wyjątkowo wysoką liczbą obrotów na minutę. Ten model oferuje ich aż 1551, a do tego dochodzi jeszcze ładowność aż 10 kilogramów. Przy czym głośność ma być na poziomie 76 dB, więc dalej na akceptowalnym poziomie. Oczywiście pralka posiada wiele programów, a w tym ten pozwalający usunąć zagniecenia czy po prostu służący do odświeżenia ubrań.

Pralka Miele WWV980 WPS Passion – pralka z wyższej półki

Tutaj mamy już przykład pralki, która ma absolutnie wszystko, czego można sobie życzyć od takiego urządzenia. Pralka Miele WWV980 WPS Passion ma więc możliwość sterowania przez Wi-Fi oraz dedykowaną aplikację, ale i wyjątkowa konstrukcja samego bębna, która przypomina plaster miodu, by ograniczyć do minimum zagniecenia. Mamy także system zabezpieczający przed przypadkowym zalaniem, możliwość dodania prania już po rozpoczęciu cyklu czy w końcu dla większej oszczędności możliwość podłączenia ciepłej wody bezpośrednio do pralki jako drugiego źródła. Do tego systemy automatycznego dozowania czy nawet program przeznaczony bezpośrednio do prania obuwia sportowego. Ładowność to aż 9 kilogramów i do 1600 obrotów na minutę.

Ranking pralek – pralki ładowane od góry

Pralka Whirlpool TDLRB 6252BS – pralka na lata

40 centymetrów szerokości oraz możliwość ładowania od góry sprawia, że pralka Whirlpool TDLRB 6252BS sprawdzi się w mniejszych łazienkach czy pomieszczeniach gospodarczych. Mamy tutaj do 1200 obrotów na minutę i ładowność do 6 kilogramów. Firma oferuje gwarancję na aż 20 lat na swój silnik, więc nie musimy się obawiać o trwałość takiego urządzenia. Pralka ma także możliwość automatycznego wykrywania wsadu oraz dopasowanie do niego właściwych parametrów, co przekłada się na niższe zużycie wody. Mamy także intuicyjny wyświetlacz i możliwość łatwego czyszczenia urządzenia.

INDESIT BTW W S60400 – pralka w atrakcyjnej cenie

Kolejna pralka ładowana od góry, która charakteryzuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości. INDESIT BTW W S60400 ma ładowność do 6 kilogramów i maksymalnie oferuje do 1000 obrotów na minutę. Mamy tutaj 14 programów prania, możliwość dołożenia wkładu już po rozpoczęciu cyklu czy opcję opóźnienia startu lub dodatkowego płukania. To pralka, która powinna się sprawdzić w niewielkich mieszkaniach, gdzie zapotrzebowanie na pranie nie jest zbyt częste.

Candy Smart Inverter CSTG 48TME – duża ładowność

Ta pralka ładowana od góry może pomieścić do 8 kilogramów wsadu, czyli zaskakująco dużo, jak na urządzenie ładowane w ten sposób. Mamy tutaj też do aż 1400 obrotów na minutę, co niestety przekłada się na odrobinę większy hałas (do 79 dB). Mamy za to ciekawy i lekko odmienny design samej pralki, automatyczne wykrywanie wagi ubrań czy możliwość zdalnego sterowania urządzeniem z poziomu smartfona. Do tego aż 14 programów prania dopasowanych do najpopularniejszych ubrań i tego, czego mogą oczekiwać użytkownicy. Plusem jest też funkcja automatycznego monitoringu pralki, więc sprawdzanie przez urządzenie jego stanu technicznego.

Jeśli szukacie pralki idealnej do swojego mieszkania, być może zainteresuje was także nasz ostatnio przygotowany ranking zmywarek – znajdziecie tam sprzęty na każdą kieszeń.

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw