LINKI AFILIACYJNE

Pralko-suszarka dla każdego domu. Ranking najważniejszych potrzeb

Zaktualizowano
pralko-suszarka

Electrolux EW8WN261BP

Inteligentna pralko-suszarka o dużym załadunku, która zaoszczędzi twój czas.


pralko-suszarka

Bosch WNA24401PL

Bezpośredni napęd objęty 10-letnią gwarancją to mocna inwestycja na długie lata.


Samsung WD90T954ASH

Samsung potrafi zaskoczyć nawet w segmencie AGD, co ta pralko-suszarka również udowadnia.


Czym właściwie jest pralko-suszarka?

pralko-suszarka
fot. Samsung

Pralko-suszarka to — jak nazwa wskazuje — sprzęt, który łączy funkcje dwóch gadżetów: pralki i suszarki. Jest to przede wszystkim spora oszczędność czasu. Urządzenie najpierw pierze ubrania, a następnie je suszy ciepłym powietrzem, przez co nie musimy dodatkowo rozwieszać lub rozkładać ciuchów na klasycznej suszarce.

Warto pamiętać, że dobre „dwa w jednym” jest w stanie regulować temperaturę suszenia, przez co takie ustawienie łatwo dostosować do różnych rodzajów tkanin.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralko-suszarki?

pralko-suszarka
fot. Pexels / Tima Miroshnichenko

Tradycyjnie dla sprzętu AGD, istnieje kilka istotnych czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy zakupie. Pralko-suszarka to jeden z tych gadżetów, które kupujemy na długie lata. To oznacza, że podjęta decyzja musi być niezwykle przemyślana.

Spójrzmy więc na najważniejsze wskazówki, którymi warto się kierować przy wyborze.

  • Wymiary: podstawowa sprawa, gdy dysponujemy małym mieszkaniem. Dobrą sugestią jest zmierzenie aktualnie używanej pralki oraz zakup takiej, która łatwo zastąpi starą w tym samym pomieszczeniu,
  • Prędkość wirowania: im jest większa, tym szybciej będziemy w stanie wyciągnąć z pralko-suszarki suche ubrania. Wolniejsze wirowanie może się przydać, gdy chcemy walczyć z zagnieceniami.
  • Pojemność: dobra pralko-suszarka jest w stanie pomieścić ok. 10 kg ubrań do prania oraz 6 kg do suszenia
  • Dodatkowe programy prania: skupienie na konkretnych tkaninach, programy dla dzieci oraz alergików. Warto przestudiować wszystkie funkcje pralko-suszarki, zanim zdecydujemy się na zakup,
  • Klasa energetyczna: od A do G, gdzie „G” zużywa najwięcej prądu, a „A” najmniej.

Mając podstawy za sobą, przejdźmy do omówienia modeli, które postanowiłem umieścić w tym rankingu pralko-suszarek.

Electrolux EW8WN261BP – bardzo pojemna pralko-suszarka

pralko-suszarka
fot. Electrolux / Media Markt

Pierwsza pralko-suszarka, która charakteryzuje się świetną pojemnością – 10 kg do prania oraz 6 kg do suszenia. Jej maksymalna prędkość wirowania wynosi 1600 obr./min. Całkowita pojemność bębna wynosi 69 litrów. Jej klasa energetyczna to E.

Electrolux zaimplementował tu również specjalny system DualCare, dzięki któremu sprzęt może też prać i suszyć tkaniny zazwyczaj przeznaczone wyłącznie do prania ręcznego. Oprogramowanie to również automatycznie dostosowuje programy prania i suszenia tak, by wysiłek użytkownika pralko-suszarki był ograniczony do absolutnego minimum.

Ciekawostką jest też program Ultra Wash & Dry, który potrafi rozprawić się z ubraniami w 59 minut (pranie i suszenie), o ile wrzucimy max. 5 kg i tolerujemy temperaturę 30°C.

Bosch WNA24401PL – niezawodność to jej drugie imię

pralko-suszarka
fot. Bosch / RTV EURO AGD

Podobnie jak pralko-suszarka od Electrolux, urządzenie Bosch WNA24401PL obsługuje pranie do 10 kg oraz suszenie do 6 kg. Całkowita pojemność bębna to 70 litrów. Klasa energetyczna pralko-suszarki to również E. Maksymalna prędkość wirowania jest jednak nieco mniejsza, bo 1400 obr./min.

Tu najbardziej intryguje funkcja odświeżania parowego, która przydaje się ubraniom leżącym długo w szafie. To oczywiście działa w tandemie z IronAssistsucha odzież jest w pralce lekko podgrzewana i spryskana niewielką ilością wody. Para wodna wygładza zagniecenia i proszę, nie trzeba już prasować.

Sama pralko-suszarka jest skonstruowana tak, by podczas pracy generować jak najmniej zagnieceń, poprzez mniejszą prędkość wirowania oraz rozmiar bębna. Ciekawostką jest krótki program 15-minutowy, który — według producenta — pozwala na sprawne wypranie do 2 kg ubrań.

Samsung WD90T954ASH – pralko-suszarka, która potrafi zaskoczyć

fot. Media Markt / Samsung

Ta pralko-suszarka oferuje nieco mniejszą pojemność: 9 kg na pranie oraz 6 kg na suszenie. Wyrównuje się jednak z urządzeniem Bosch pod kątem prędkości wirowania, 1400 obr./min. Klasa energetyczna to również E. Warto dodać, że tutaj superszybki program zajmuje ok. 39 minut, przy wsadzie 5 kg.

Urządzenie Samsung wybija się na tle konkurencji wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która uczy się wybieranych przez użytkownika programów, a następnie automatycznie sugeruje program prania i suszenia. Gadżet umożliwia również sterowanie procesem z poziomu smartfona, za pośrednictwem aplikacji SmartThings (dostępnej na Android oraz iOS)

Szczerze mówiąc, mnie jednak najbardziej ujęły małe drzwiczki AddWash, które pozwalają na dorzucanie dodatkowych ubrań w trakcie prania, na przykład gdy skarpetki wypadną nam z kosza na pranie. Pozostałe urządzenia wymagają zeatrzymania procesu, zanim wykonamy taką operację, więc jest to niezwykle miły dodatek.

Pralko-suszarka, a zakup — najczęściej zadawane pytania

Jak ubrania są suszone w nowoczesnych pralko-suszarkach?

Detale zależą od modelu, ale generalnie to pralko-suszarka uderza mokre ubrania gorącym powietrzem w temperaturze ok. 75-80°C

W jaki sposób działa inteligentna pralko-suszarka?

Urządzenie jest w stanie uczyć się wybieranych przez użytkownika programów, a następnie proponować nam własne sugestie. Inteligentne działanie może też polegać na dostosowaniu programu do załadunku oraz wykrytej tkaniny.

Czy istnieją pralko-suszarki z lepszą klasą energetyczną?

Owszem, można znaleźć na rynku pralko-suszarki nawet z klasą energetyczną C, lecz ich cena wywoławcza będzie przekraczać 5, a częściej 6 tys. złotych.

Jak upewnić się, że pralko-suszarka zmieści się w naszym mieszkaniu?

Najlepiej zmierzyć stare urządzenie w domu, a następnie dokładnie przestudiować parametry nowych, by wybrać to, które z pewnością zmieści się w naszej kuchni lub łazience.

Czy niższa prędkość wirowania pralko-suszarki może być problemem?

Niekoniecznie. Bardzo często producenci pralko-suszarek zmniejszają prędkość wirowania po to, by wprowadzić gamę funkcji redukujących gniecenie się ubrań i wydłużyć żywotność urządzenia.

zdjęcie główne: Pexels / Rachel Claire

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw