Kolejny ważny dokument zmierza do aplikacji mObywatel. Chodzi o tymczasowe prawo jazdy, które będzie niezwykle przydatne w pierwszych dniach po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Poznaliśmy dokładną datę implementacji tej nowości w rządowej aplikacji oraz termin, w którym funkcja będzie ogólnodostępna.
mObywatel z tymczasowym prawem jazdy – oto kluczowa data
14 lipca nowa wersja aplikacji mObywatel zaczęła być dostępna dla szerokiego grona użytkowników. Kluczową nowością zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami okazał się mDowód, czyli cyfrowy dokument, który niemal wszędzie będzie traktowany na równi z plastikowym dowodem osobistym. Nowości w mObywatelu miało być znacznie więcej, ale okazało się, że będą one pojawiały się w aplikacji później.
Jedną z nowych funkcji mObywatela miało być tymczasowe prawo jazdy. Chodzi o cyfrowy dokument, który będzie trafiał na telefon danej osoby po tym, gdy zda ona egzamin praktyczny na prawo jazdy. Obecnie osoba po zdaniu takiego egzaminu często przez kilkanaście dni nie może jeździć autem, bo musi czekać na odbiór plastikowego prawa jazdy w urzędzie.
7 sierpnia, to jest komunikat, który dzisiaj podpiszemy wspólnie z panem ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, od 7 sierpnia rusza tymczasowe prawo jazdy. […] w momencie, w którym będziemy mieli zdany egzamin, egzaminator wprowadzi pozytywny wynik i przez 30 dni, czekając na wydanie plastikowego dokumentu, możemy jeździć na tym dokumencie elektronicznym.
– powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w czwartek 20 lipca na konferencji prasowej.
Minister cyfryzacji dodał, że nowa funkcja będzie udostępniana obywatelom stopniowo, przez 14 dni, przy sprawdzaniu, czy wszystko działa prawidłowo. Najpóźniej 21 sierpnia wszyscy zainteresowani mają mieć możliwość korzystania z tymczasowego prawa jazdy w mObywatelu.
Nowości w aplikacji mObywatel. Na co jeszcze czekamy?
Poza mDowodem (który jest już dostępny, ale dopiero od września będzie uznawany przez banki) oraz tymczasowym prawem jazdy (które będzie udostępniane od 7 do 21 sierpnia) w nowym mObywatelu mają się pojawić:
- Bezpieczny Autobus – usługa, która obecnie jest dostępna na stronie internetowej. Pozwala sprawdzić podstawowe informacje o autobusie, którym mamy podróżować my lub nasze dziecko, wystarczy podać numery rejestracyjne pojazdu.
- Moduł płatności – obecnie trwa pilotaż rozwiązania, w ramach którego będzie można choćby opłacać podatki Blikiem.
- Zastrzeganie numeru PESEL – tak, aby nikt niepowołany nie wziął np. kredytu na nasze dane.
- Lokalne dokumenty udostępniane przez samorządy
zdjęcie główne: YouTube/Ministerstwo Cyfryzacji, gov.pl
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.