mObywatel 2.0 zaliczył słaby start, ale niby już działa. Minister Cieszyński zapowiada kolejne zmiany

3 minuty czytania
Komentarze

Kilka dni temu zadebiutowała niezwykle ważna dla Polaków aplikacja – mObywatel 2.0, będący w gruncie rzeczy ogromną aktualizacją funkcjonującego już od dłuższego czasu „zwykłego” mObywatela. Jak informuje minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, już ponad 600 tys. osób aktywowało nowy mDowód. Niestety nie obyło się bez usterek. Podobno powodem było duże zainteresowanie wśród użytkowników.

mObywatel 2.0 – u części użytkowników wystąpiły problemy techniczne

Przypomnimy, że kluczowa nowość w aplikacji mObywatel to cyfrowy dowód uznawany za oficjalny dokument i od strony formalnej nieróżniący się od swojego fizycznego odpowiednika (ale tylko, kiedy jesteśmy w Polsce, nie za granicą). Dzięki aplikacji zapłacimy także podatki, wykorzystując system szybkich płatności BLIK.

Od momentu kiedy użytkownicy mogli pobierać nową wersję mObywatela, pojawiały się problemy techniczne. Centralny Ośrodek Informatyki podał informację, że były one spowodowane dużym zainteresowaniem programem. O tym mówił także Cieszyński:

Mamy już prawie 600 tys. osób, które aktywowały ten nowy mDowód. Mam nadzieję, że niedługo przekroczymy granicę miliona. To jest na pewno tak, że ze względu na to duże zainteresowanie część osób miała problemy przy aktywacji. Natomiast z tymi problemami sobie poradziliśmy. Dostaliśmy też szereg informacji, że osoby, które miały te problemy w piątek, już ich nie mają.

Janusz Cieszyński, cytowany przez serwis Wirtualne Media

Minister uspokaja jednak, że nad wszystkim czuwa profesjonalny zespół i na bieżąco likwiduje wszystkie niedogodności i problemy. Cieszyński stara się także w czasie rzeczywistym informować o wszelkich zmianach, nowościach i aktualizacjach usterek w swoich mediach społecznościowych. W ostatnio organizowanej transmisji na żywo na profilu na Twitterze, w której wzięło udział ponad 5 tys. osób, minister odpowiadał także na pytania internautów.

W następnym tygodniu kolejne nowości

To nie koniec nowości związanych z mObywatelem. Na ostatnim wideo opublikowanym na Twitterze Cieszyński poinformował, że w przyszłym tygodniu mają zostać uruchomione kolejne możliwości, takie jak e-recepta czy punkty karne. Aplikacja ma bowiem służyć Polakom nie tylko do okazywania dokumentów, spełniając funkcję cyfrowego portfela, ale także pomóc w załatwianiu różnych spraw administracyjno-urzędowych.

mObywatel 2.0 – jak pobrać i zainstalować aplikację na Androida oraz iOS?

mObywatel 2.0 sprowadzi się dla części osób jedynie do aktualizacji posiadanej już aplikacji, ale jeżeli do tej pory unikaliście tego programu, niewątpliwie warto go w końcu zainstalować. Można to zrobić zarówno na Androidzie, jak i na iOS, a biorąc pod uwagę niewielkie wymagania aplikacji – nada się do tego praktycznie dowolne urządzenie, o ile nadal spełnia normy bezpieczeństwa i ma dostęp do wspieranej wersji systemu.

Oto skrócona instrukcja, jak pobrać nową wersję aplikacji mObywatel 2.0:

  1. Nowa wersja mObywatel 2.0 jest dostępna do pobrania z Google Play (na urządzenie mobilne z systemem Android) oraz App Store (na smartfony i tablety z iOS).
  2. Po przejściu w sklepie dla danego systemu do zakładki aplikacji wybierz „Instaluj”.
  3. Jeśli korzystałeś wcześniej z mObywatela, wystarczy, że zaktualizujesz aplikację.
  4. Może się zdarzyć, że aplikacja zaktualizuje się sama, jeśli w telefonie masz ustawione automatyczne aktualizacje.
  5. Jeżeli dołączyłeś do grona osób korzystających z testowej wersji Beta w ostatnich dniach, wciąż masz testową wersję programu i nie widzisz opcji aktualizacji, odinstaluj aplikację mObywatel i zainstaluj ją ponownie.

Źródło: Wirtualne Media

Motyw