Na tę funkcję w mObywatel czekaliśmy od dawna. Rząd w końcu przyjął odpowiedni projekt

2 minuty czytania
Komentarze

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który pozwoli zastrzec swój numer PESEL. Chodzi o to, aby nasza tożsamość nie została wykorzystana przez oszustów, którzy chcieliby np. wziąć kredyt, posługując się naszymi danymi. Całą operację będzie można wykonać drogą elektroniczną – przez stronę internetową lub w aplikacji mObywatel.

PESEL będzie można zastrzec

16 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości. W praktyce chodzi o zmianę sytuacji, w której ofiara kradzieży tożsamości musi udowadniać, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie finansowe lub prawne. Po zmianach w prawie instytucje finansowe nie będą mogły domagać się zaspokojenia roszczeń (np. spłaty długu), jeśli PESEL danej osoby był zastrzeżony.

To na instytucjach finansowych spoczywał będzie obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba zastrzegła swój PESEL. Pozwoli to potwierdzić, czy to rzeczywiście ona ubiega się przykładowo o kredyt, czy ktoś się pod nią podszywa.

– mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Nowe przepisy mają również zapobiec zjawisku SIM swappingu dającego oszustowi choćby nieograniczony dostęp do bankowości elektronicznej ofiary (weryfikacja zastrzeżenia PESEL przy wydaniu kopii lub wtórnika karty SIM).

mObywatel i nie tylko

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że najpóźniej od początku przyszłego roku PESEL będzie można zastrzec stacjonarnie (w urzędzie gminy, placówce pocztowej, banku lub Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej) albo online (przez stronę gov.pl lub aplikację mObywatel). Dane będą gromadzone w nowo utworzonym systemie, zastrzeżenie PESEL-u i rezygnacja z niego będą się odbywały w czasie rzeczywistym.

Obowiązek weryfikacji ew. zastrzeżenia numeru PESEL przed podpisaniem umowy skutkującej zobowiązaniami finansowymi będą miały m.in. następujące podmioty:

  • Banki przy zawieraniu umów o kredyt, pożyczkę, leasing, rachunek oszczędnościowy i oszczędnościowo-rozliczeniowy.
  • SKOKI przy zawieraniu umów o kredyt lub pożyczkę.
  • Notariusze przy sporządzaniu dokumentów dotyczących sprzedaży nieruchomości.
  • Dostawcy usług telekomunikacyjnych przy wydawaniu kopii lub wtórnika karty SIM.

źródło: MC, zdjęcie główne: Depositphotos/bzyxx

Motyw