Interfejs aplikacji mobilnej z wirtualnym dowodem osobistym, menu i różnymi usługami administracyjnymi.

mObywatel 2.0 dostępny – zwykły dowód przestaje być potrzebny. Oto najważniejsze zmiany

5 minut czytania
Komentarze

Nowa wersja aplikacji mObywatel jest już dostępna dla szerokiego grona użytkowników. Sprawdziliśmy, co dokładnie znalazło się w tej odsłonie aplikacji i jakie czynności można wykonać z jej pomocą. Zajrzeliśmy również do przebudowanego interfejsu programu.

Interfejs aplikacji mObywatel. Co się zmieniło?

W dotychczas dostępnej aplikacji mObywatel mieliśmy prosty ekran główny, na którym były wyświetlane kafelki, których kliknięcie przenosiło nas do odpowiedniego modułu, np. eRecepty, mPrawa Jazdy czy też mLegitymacji.

Żeby stworzyć aplikację, która będzie rzeczywiście służyć obywatelom, musimy pytać ich o to, czego potrzebują. Przeprowadziliśmy badania, pytaliśmy społeczeństwo i specjalistów, czego oczekują od rządowej apki. Uważnie analizowaliśmy wszystkie głosy.

– mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
mobywatel
Po lewej interfejs aplikacji przed zmianami, które wdrożono w wersji dostępnej od 14 lipca, po prawej – nowy interfejs mObywatela.

Teraz na głównym ekranie rozdzielono cyfrowe wersje dokumentów (np. mPrawo Jazdy, Unijny Ceryfikat COVID) od usług (np. eRecepta, wniosek o dodatek elektryczny, Polak za granicą, zgłaszanie naruszeń środowiskowych). W prawym górnym rogu mamy ikonę powiadomień, a w lewym ikonę pozwalającą przejść do ustawień swojego profilu oraz opcji logowania. Na dole widać belkę ze skrótami do list dokumentów, usług, funkcji kodów QR (sprawdzanie dokumentu innej osoby, potwierdzanie własnych danych poprzez zeskanowanie kodu) i dodatkowych opcji, w tym modułu płatności.

mDowód – kluczowa nowość w aplikacji mObywatel 2.0

Główna nowość w mObywatelu 2.0 to mDowód, czyli cyfrowy dokument tożsamości, który zastąpił dotychczasowy główny dokument (mObywatel, dawniej mTożsamość). Poza nazwą różnica tkwi w tym, gdzie możemy posługiwać się mDowodem. Jest on traktowany na równi z dowodem osobistym, zatem możemy użyć go niemal wszędzie tam, gdzie dotychczas musieliśmy mieć plastikowy dokument.

Od tego są jedynie trzy wyjątki. Plastikowy dowód wciąż jest niezbędny przy wyjeździe za granicę, przy wnioskowaniu o nowy dowód oraz w bankach i podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy (ten ostatni wyjątek obowiązuje tylko do 31 sierpnia, od 1 września wspomniane instytucje będą już musiały respektować mDowód).

Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste – skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, np. pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość.

– mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Nowy cyfrowy dokument w mObywatelu, czyli mDowód, ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię, niż zwykły dowód osobisty. Można go jednak używać tak samo, jak plastikowego dokumentu, poza opisanymi powyżej przypadkami.

Nowości, na które trzeba jeszcze chwilę zaczekać

mobywatel interfejs

W mObywatelu 2.0 przewidziano też miejsce dla kolejnych rozwiązań, które jednak pojawią się nieco później lub na razie są dostępne na bardzo niewielką skalę. Zacznijmy od tymczasowego prawa jazdy, dostępnego od razu po zdaniu egzaminu. Osoba, która zdała egzamin praktyczny na prawo jazdy, nie będzie musiała czekać ze wsiadaniem za kółko, aż odbierze plastikowy dokument w urzędzie. Wystarczy, że aktywuje tymczasowe prawo jazdy, które pojawi się w mObywatelu w sierpniu.

Kolejna nowość w mObywatelu, której możemy się spodziewać w najbliższym czasie, to Bezpieczny Autobus. Ta usługa jest już dostępna od dawna w przeglądarce i pozwala sprawdzić podstawowe informacje o autobusie, którym zamierzamy podróżować lub np. którym będzie jechać nasze dziecko na wycieczkę szkolną. Wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu.

Nowy mObywatel to także moduł z płatnościami. Jest on już dostępny w aplikacji w ramach pilotażu w następujących miastach: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań. Program będzie sukcesywnie rozszerzany, a podatki i opłaty będzie można opłacać Blikiem.

W mObywatelu pojawi się także zastrzeganie numeru PESEL, by nikt nie wykorzystał naszych danych, by zaciągnąć zobowiązanie w naszym imieniu.

Ostatnia nowość, której możemy się spodziewać, to lokalne dokumenty wydawane przez samorządy, takie jak karty mieszkańca. Na razie z takiej karty mogą korzystać mieszkańcy Zduńskiej Woli. Pojawienie się lokalnych, cyfrowych dokumentów na szerszą skalę to zapewne kwestia czasu. Przypomnijmy – ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie dopiero 14 lipca 2023 roku, a to na podstawie przepisów w niej zawartych mObywatel może tak mocno zmieniać swoją funkcjonalność.

mObywatel w przeglądarce

mobywatel w przeglądarce
Tak wygląda przeglądarkowa wersja mObywatela.

Rządowa aplikacja doczekała się także swojej przeglądarkowej wersji dostępnej na stronie mobywatel.gov.pl. Logowanie jest bardzo proste – wystarczy, że mamy zainstalowaną aplikację mObywatel na smartfonie i zeskanujemy nią kod QR wyświetlany na ekranie komputera. Przeglądarkowa wersja mObywatela daje dostęp m.in. do naszych danych z rejestrów państwowych, informacji związanych z pojazdami i uprawnieniami do kierowania, a także e-skrzynki pocztowe, dzięki którym można skontaktować się z administracją publiczną.

źródło: PAP, info.mobywatel.gov.pl, MC, własne

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw