Dwóch policjantów w odblaskowych kamizelkach przeprowadza kontrolę prędkości przy użyciu radaru drogowego na polskiej drodze.

Polska Policja testuje e-Notatnik. Trafi w ręce drogówki oraz patroli

4 minuty czytania
Komentarze

27 marca 2023 r. w wytypowanych jednostkach na terenie kraju rozpoczęto pilotaż pierwszego z trzech modułów systemu informatycznego e-Notatnik. To nowe narzędzie, które ma zrewolucjonizować dotychczasowy sposób gromadzenia i przetwarzania informacji i ułatwić pracę policjantom realizującym zadania „na ulicy”.

Pozwoli na usprawnienie obiegu informacji wśród blisko 130 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników w całym kraju oraz podmiotów zewnętrznych, z którymi Policja systemowo współdziała (w tym w ramach System Powiadamiania Ratunkowego). Ma też zapewnić optymalne wykorzystanie czasu służby policjantów oraz pracy pracowników Policji, choćby poprzez sprawne pozyskanie informacji przez policjanta realizującego podstawowe czynności służbowe „na ulicy”.

Projekt może być przełomowy nie tylko w skali polskiej Policji, ale również w skali europejskiej, albowiem w ramach współpracy międzynarodowej dokonano szerokiego rozpoznania dotyczącego funkcjonowania podobnych rozwiązań w policjach europejskich. 

Wdrożenie systemu e-Notatnik

Ze względu na skalę oraz zasięg i zakres oddziaływania tego rozwiązania na funkcjonowanie całej formacji policyjnej, projekt podzielono na trzy funkcjonalne moduły:

  1. Moduł zadaniowy,
  2. Moduł dokumentacyjny,
  3. Moduł dokumentacji akcesoryjnej z przebiegu służby (np. notatki, raporty, zestawienia itp.).
e-notatnik testy policja
źródło: policja.pl

Z początkiem 2023 r. ruszyły intensywne prace związane z przygotowaniem i wdrożeniem pilotażu pierwszego ze wskazanych modułów systemu. O ostatecznym kształcie funkcjonalnym decydować będą opinie użytkowników końcowych, a więc policjantów pełniących służbę bezpośrednio „na ulicy”, którym jest głównie dedykowany ten system.

Pilotaż modułu zadaniowego

Kierując się specyfiką organizacji, ale również uwarunkowaniami geograficzno-urbanistycznymi, w celu uzyskania miarodajnych wyników do przeprowadzenia pilotażu wytypowane zostały:

  • Komenda Miejska Policji w Łomży (KWP Białystok),
  • Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach (KWP Kraków),
  • Komenda Rejonowa Policji Warszawa V oraz Wydział Ruchu Drogowego KSP.

W testach bierze udział łącznie około 500 policjantów oraz osób odpowiedzialnych za szeroko pojmowaną organizację służby. Wszyscy policjanci kierowani do realizacji zadań o charakterze patrolowo-interwencyjnym, dzielnicowi oraz policjanci w ruchu drogowym wyposażeni zostali w urządzenia mobilne za pomocą których nie tylko, jak dotychczas, mogą dokonywać sprawdzeń w policyjnych bazach danych, ale również otrzymują zadania do służby i mogą pozyskiwać informacje niezbędne do prawidłowej realizacji zadań.

e-notatnik testy policja
źródło: policja.pl

Wdrożenie Modułu zadaniowego pozwoli na rezygnację z ceduły patrolowej, a jednocześnie ograniczy o blisko 1/3 zapisy w dotychczasowym konwencjonalnym notatniku służbowym. Pierwsze dni funkcjonowania systemu spotkały się nie tylko z dużym zainteresowaniem ze strony policjantów, ale i z ich przychylną oceną.

Cele stawiane przed e-Notatnikiem

e-Notatnik pozwoli na:

  • usprawnienie migracji informacji;
  • usprawnienie nadzoru nad przepływem informacji;
  • poprawę efektywności wykorzystania czasu służby;
  • poprawę efektywności nadzoru nad służbą zewnętrzną;
  • umożliwienie wykorzystania pozyskiwanych informacji przez wszystkich, którym informacja może być pomocna w realizacji zadań;
  • poprawę efektywności czynności realizowanych w postępowaniach procesowych, operacyjnych i administracyjnych.

e-Notatnik w finalnym kształcie

W trakcie pilotażu Modułu zadaniowego prowadzone są prace mające na celu określenie ostatecznego kształtu Modułu dokumentacyjnego, które zostaną zakończone w momencie ostatecznej akceptacji przez użytkowników funkcjonalności pierwszego z modułów. Wdrożenie tego etapu projektu pozwoli na całkowitą rezygnację z dotychczasowej formy dokumentowania przebiegu służby, który w znacznej mierze będzie odbywał się niejako w tle realizowanych czynności automatycznie. Rola policjanta ograniczy się do weryfikacji i akceptacji generowanych „podpowiedzi” oraz uzupełnienia o dane istotne z jego punktu widzenia.

e-notatnik testy policja
źródło: policja.pl

Policjant docelowo będzie miał dostęp do swojego e-Notatnika również z klasycznych stanowisk komputerowych, gdzie po w prowadzeniu do użytku ostatniego z projektowanych modułów będzie mógł generować, w znacznym zakresie automatycznie, niezbędne dokumenty. System pozwoli również na komunikację dwukierunkową ze stanowiskiem kierowania swojej jednostki.

Polska Policja ewidentnie nie ma nić przeciwko nowym technologiom. W styczniu pisaliśmy o aplikacji „Moja Komenda”, która może być alternatywą dla numeru 112. Zainwestowała też w system do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, który wykorzystywany jest w Warszawie. Nie zapomnijmy też o drogówce, która coraz częściej wykorzystuje drony do łapania kierowców przekraczających prędkość lub popełniających inne wykroczenia drogowe. Mimo że nie jest to tania inwestycja, zwraca się po wielokroć. Na przykład policyjny dron DJI Matrice 300 RTK kosztuje kilkadziesiąt tys. zł, ale w ciągu godziny może teoretycznie zarejestrować kilkadziesiąt, lub nawet kilkaset wykroczeń, karanych mandatami na wielokrotnie wyższe kwoty.

źródło: Biuro Prewencji KGP, fot. materiały prasowe/Policja

Motyw