ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Drogówka z dronem wlepi ci mandat – kontrola nadchodzi z nieba

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Drogówka z dronem niedługo może być czymś, co będziemy widywali na ulicach znacznie częściej. Wprawdzie teraz to rzadkość, ale ostatnio w Piastowie pod Warszawą można było zaobserwować policjantów, którzy wykorzystywali do swojej pracy drona. I jeżeli któryś z kierowców go widział, a dodatkowo złamał przepisy, może czekać go niemiła niespodzianka.

Drogówka z dronem

drogówka z dronem
Fot. KPP w Pruszkowie

Kierowcy przywykli trochę do tego, że na drogach są fotoradary lub kontrole prędkości. Część z nich zaznaczana jest na mapach w nawigacjach, a i sami użytkownicy aplikacji mogą zgłaszać patrole policyjne widziane na drodze. Teraz do tego zestawu może dojść jeszcze jedna rzecz, a mianowicie drogówka z dronem. Taki widok czekał ostatnio kierowców poruszających się drogą 719 w Piastowie pod Warszawą. O ile oczywiście ktoś zwracał uwagę na to, co ma nad głową, a nie spoglądał tylko na jezdnię. Policja wykorzystująca drona do kontroli ruchu drogowego może pojawiać się na drogach częściej, niż dotychczas. Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie dostała taki sprzęt jesienią 2020 roku, a teraz zaczyna się nim posługiwać. Urządzenie trafiło do komendy w ramach projektu „Dostosowanie zasobów sprzętowych służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego do dynamicznego rozwoju sieci TEN-T”. Ten realizowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pierwszy przelot nie należał do długich, ale przyniósł już efekty.

We wtorek 11 maja funkcjonariusze używali drona na drodze 719 w Piastowie. Podczas kilkudziesięciu minut pracy dron zarejestrował kilka wykroczeń nie stosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej.

Kom. Karolina Kańka, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Zobacz też: Co może przynieść nowy Samsung Galaxy Watch?

Kierowcy, którzy zostali zarejestrowani podczas popełniania wykroczenia, mogą liczyć na mandat. Wygląda więc na to, że drogówka z dronem zaliczyła pierwsze sukcesy. Co sądzicie o takim rodzaju kontroli drogowej?

Źródło: KPP w Pruszkowie / WPR24

Sprawdź najnowsze wpisy