mierniki laserowe policja

Polska policja ma nowy system pozwalający na śledzenie aut

2 minuty czytania
Komentarze

Komenda Stołeczna Policji informuje, że zakończyła się realizacja projektu „ANPRS”, którego celem jest walka z przestępczością zorganizowaną. System służy do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Policja rozpozna tablice rejestracyjne jeszcze szybciej

Policja w USA dostała niedawno zgodę na użycie uzbrojonych robotów, w Polsce natomiast nowinki technologiczne są mniej destrukcyjne, ale też ułatwiają pracę służbom. Głównym założeniem projektu stanowił zakup Systemu Automatycznego Rozpoznawania Tablic Rejestracyjnych w czasie rzeczywistym oraz przeszkolenie 400 policjantów garnizonu stołecznego. Proces automatycznego rozpoznawania tablic składa się z dwóch kroków. Kamera przechwytuje informacje, jakie jak data i godzina odczytu, miejsce odczytu, zdjęcie tablicy wraz z pojazdem. Na tej podstawie system odczytuje treść tablicy rejestracyjnej.

Dane do systemu pozyskiwane są z różnych źródeł. Wśród nich Komenda Stołeczna Policji wyróżniła kamery monitoringu m. st. Warszawy, czy kamery zestawu nomadycznego ANPRS. Jest to kompletny, autonomiczny zestaw urządzeń, który umożliwia uruchomienie procesu rozpoznawania tablic w dowolnym miejscu. Projekt składa się też z dwóch mobilnych platform szkoleniowych opartych o pojazdy nieoznakowane, z których korzystać można podczas postoju, ale też jazdy.

System poza rozpoznawaniem tablic i przechowywaniu tych informacji automatycznie poinformuje też użytkowników kilka sekund po zauważeniu poszukiwanej tablicy rejestracyjnej za pomocą terminalu operatora. Możliwe jest także przesłanie informacji na telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją. Nowa technologia może okazać się przydatna do śledzenia skradzionego samochodu. Po wprowadzeniu numerów pojazdu system pokaże historię odczytów, które zawierają miejsce i godzinę. Policja zatem będzie miała większe szanse na szybkie znalezienie skradzionego pojazdu.

Za obsługę systemu odpowiadać mają funkcjonariusze pionów kryminalnych oraz Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, więc kierowcy łamiący kodeks drogowy nie będą głównym celem ANPRS. System jednak może być używany niezależnie przez każdy wydział KSP.

System ANPRS został objęty mechanizmem cyberbezpieczeństwa, zapewniającym ochronę serwerów, macierzy dyskowych, komputerowych stacji roboczych, kamer i innych elementów systemu. Całkowita kwota projektu wyniosła 876 tysięcy euro, z czego 85% środków pochodzi z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Program pozostaje w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Źródło: ksp

Motyw