Laptopy hyperbook

Karta dźwiękowa – czym kierować się przy jej wyborze?

8 minut czytania
Komentarze

Karta dźwiękowa jest odpowiedzialna za jakość odtwarzanej muzyki oraz nagrań. Wybór odpowiedniego modelu ma znaczenie zarówno dla pasjonatów muzyki, jak i dla osób pracujących z dźwiękiem. Urządzenie wysokiej jakości zapewni Ci najlepszą klasę brzmienia. Jaką wybrać kartę muzyczną? Podpowiadamy!

Bez karty dźwiękowej komputer nie nadawałby żadnego dźwięku, zatem nie byłoby możliwości oglądania filmów ani słuchania muzyki. Jeśli potrzebujesz brzmienia dobrej jakości, wybierz kartę dźwiękową, z nieco wyższej półki cenowej.

Karta dźwiękowa – co to jest?

Karty dźwiękowe nazywa się również muzycznymi. Jest to jeden z podzespołów komputera, który pozwala na odtwarzanie, nagrywanie i przetwarzanie dźwięku. Do najprostszych konstrukcji zaliczane są te zintegrowane z płytą główną. Najczęściej pozwalają one na otrzymanie zadowalającej jakości rejestrowanych dźwięków, a także satysfakcjonujące brzmienie odsłuchiwanych materiałów. Nie można zapominać, że jedną z najważniejszych ról odgrywają parametry głośników, mikrofonów oraz słuchawek.

Dla osób, które cenią najwyższą jakość brzmienia i posiadają odpowiedni sprzęt, taki jak profesjonalne mikrofony, zestawy głośników lub słuchawki audiofilskie, lepszą opcją będzie niezależna karta dźwiękowa. Wówczas odtwarzany dźwięk będzie bardziej szczegółowy.

Karta dźwiękowa zewnętrza czy wewnętrzna – którą wybrać?

Wybór karty dźwiękowej jest uzależniony od tego, do jakiego urządzenia zamierzasz ją podłączyć. Jeśli jest to komputer stacjonarny, dobrym wyborem będzie wewnętrzna karta muzyczna z interfejsem PCI lub PCI-E. Każde z tych urządzeń możesz podpiąć do płyty głównej w taki sposób, aby umieszczone na karcie wejścia znalazły się na tylnej ściance obudowy. Wówczas uzyskasz łatwy dostęp do portów, a biurko będzie wolne od dodatkowych urządzeń.

Zewnętrzną kartę dźwiękową możesz stosować w laptopach, komputerach stacjonarnych oraz w innych urządzeniach mobilnych. Na rynku znajdziesz wiele rodzajów tego urządzenia – część z nich rozmiarami przypomina pendrive, inne przypominają głośnik komputerowy. Zewnętrzną kartę dźwiękową podłączysz, korzystając z kabli ze złączami USB. Natomiast do wejść, które znajdują się w karcie, możesz podpiąć mikrofon, słuchawki lub głośniki.

Karta dźwiękowa zintegrowana jest dostosowana do komputerów biurowych oraz domowych. Sprawdzi się do pracy i nauki, jednak nie osiągniesz najlepszych efektów w grach i multimediach. Karty zewnętrzne najczęściej stosuje się do słuchania muzyki, korzystania z multimediów, a także do obróbki plików muzycznych.

Jaka karta dźwiękowa do muzyki sprawdzi się najlepiej?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model karty dźwiękowej, warto zwrócić uwagę na to, jakie systemy dźwięku obsługuje. Do najczęściej spotykanych należą:

 • System dźwięku 2.0 – karta dźwiękowa jest kompatybilna z głośnikami stereofonicznymi, a także z systemami 2.1, w skład których wchodzą subwoofer oraz dwa głośniki stereo;
 • System dźwięku 5.1 – karta muzyczna oferuje dźwięk wielokanałowy. Obsługuje zestawy głośnikowe 5.1, które składają się z 3 głośników przednich (prawy, centralny, lewy), dwóch tylnych (prawy, lewy) oraz subwoofera;
 • System dźwięku 7.1 – karty dźwiękowe tego rodzaju mogą być użytkowane z zestawami głośników 7.1, które są rozszerzonymi o dwa głośniki układami 5.1.

Do czego konkretnie można używać kart muzycznych z poszczególnymi systemami dźwięku. Zarówno system 2.0, jak i 2.1 możesz wykorzystać do słuchania muzyki, grania w gry oraz oglądania filmów. Systemy 5.1 i 7.1 są przestrzenne, dlatego też najlepiej sprawdzą się do stworzenia domowego kina. Podczas sesji muzycznych lub seansów filmowych dźwięk otacza się z każdej strony. Najlepszy efekty uzyskasz, jeśli ustawisz głośniki w odpowiedni sposób.

Dodatkowe parametry kart dźwiękowych

Zanim zakupisz daną kartę dźwiękową, zwróć uwagę na kilka ważnych właściwości, które będą miały znaczenie w trakcie użytkowania.

 • Próbkowanie i częstotliwość próbkowania – próbkowanie to poddawanie dźwięku cyfryzacji. Jakość dźwięku będzie wysoka tylko wtedy, jeśli próbkowanie zostanie przeprowadzone w rozdzielczości co najmniej 16 bitów. Wystarczająca częstotliwość próbkowania wynosi 44,1 kHz. Warto podkreślić, że większość materiałów dźwiękowych (np. na płytach CD) jest rejestrowana dokładnie w takiej częstotliwości. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku materiałów zapisywanych na płytach DVD-Audio lub Dolby TrueH. W tym przypadku należy korzystać z kart o wyższych częstotliwościach próbkowania.
 • Konstrukcja, która wykorzystuje wzmacniacze i konwertery – część kart dźwiękowych została wyposażona w indywidualne wzmacniacze i konwertery. Ich zadaniem jest ulepszanie jakości dźwięku oraz eliminowanie zakłóceń i opóźnień.
 • Specjalne aplikacje – przeważająca część kart dźwiękowych została wyposażona w producenckie aplikacje, które ułatwiają zarządzanie dźwiękiem. To rozwiązanie umożliwi Ci dostosowanie parametrów do Twoich potrzeb.  

Jaka karta dźwiękowa do komputera?

Podczas poszukiwań karty dźwiękowej do komputera warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Stosunek sygnału do szumu (SNR)

  Parametr ten pozwala określić, jaka jest moc sygnału użytecznego w odniesieniu do szumu, jaki występuje na danym paśmie częstotliwości. Wyraża się go w decybelach. W kartach dźwiękowych dobrej jakości nie może on wynosić mniej niż 95 dB.

 • Pasmo przenoszenia

  Jest to zakres częstotliwości sygnałów, które są generowane przez kartę muzyczną. Karta dźwiękowa do komputera powinna oferować pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz. Jest to równocześnie zakres dźwięków, które jest w stanie usłyszeć człowiek. Przebieg pasmo przenoszenia powinien być dość płaski. Na każdym kanale różnica pomiędzy sygnałem referencyjnym i generowanym powinna wynosić 0 dB. Takie parametry oferują tylko karty zewnętrzne. Zintegrowane układy mają ograniczone pasmo przenoszenia.
 • Poziom szumów

  Szum podawany jest w decybelach A-ważonych (dBA). Jeśli sygnał audio nie jest nadawany, człowiek nie powinien odbierać żadnych szumów, a wartość tego parametru nie może wynosić więcej niż -90dBA.
 • Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD)

  Wielkość parametru THD w karcie muzycznej powinien być bardzo bliski zeru.

 • Głębia bitowa

  Głębia bitowa określa, ile bitów opisuje każdą z próbek. Im jest ona mniejsza, tym mniej szumów wytwarza karta dźwiękowa. W karcie dobrej jakości głębia bitowa powinna wynosić minimum 24. Mniejsze wartości oznaczają słabszą jakość karty muzycznej. Do najprostszych zastosowań wystarczy próbkowanie na poziomie 48 kHz. Jeśli potrzebujesz nieco lepszej jakości, wybierz 96 kHz. Karta dźwiękowa do gier lub muzyki powinna mieć 192 kHz.

 • Zniekształcenia intermodulacyjne (IMD)

  Karta dźwiękowa dobrej jakości, która jest wykorzystywana do nagrywania oraz odtwarzania multimediów powinna generować zniekształcenia IMD na poziomie jak najbardziej zbliżonym do O. Jeśli będą one większe i generowane będą dwa sygnały o różnych częstotliwościach, to sygnał o wyższej częstotliwości będzie modulowany sygnałem o niższej częstotliwości.

 • Przesłuch między kanałami

  Przesłuch pomiędzy kanałami powinien cechować się jak najniższym poziomem. Modelowa wartość to -90 dB. Jeśli będzie większa, to na jednym kanale usłyszysz sygnał z innego kanału. Im przesłuch jest niższy, tym jakość dźwięku będzie lepsza.

 • Zakres dynamiczny

  Dynamiką dźwięku nazywana jest różnica pomiędzy dźwiękami najgłośniejszymi i najcichszymi. Parametr ten powinien być jak największy. Jego minimalna wartość to 90 dB.

 • Wejście audio

  Jeżeli złącza nie będą pasowały do Twojej płyty głównej, to karta dźwiękowa po prostu nie będzie działać.

  Karta dźwiękowa USB będzie wymagała wejścia USB. Powinny być obecne także złącza HDMI lub inne wejścia, które pozwalają na dekodowanie obrazu. Karta dźwiękowa PCI wymaga obecności slotu PCI na płycie głównej. Jest ona przeznaczona do starszych komputerów. Nowsze modele zostały wyposażone w slot PCI-Express x1.Technologia ta oferuje większą przepustowość danych. Przed zakupem upewnij się, czy Twoja płyta główna ma odpowiednie wejście.

Jak sprawdzić, czy karta dźwiękowa jest sprawna?

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia karty dźwiękowej jest zwarcie na płycie głównej lub od gniazda audio. Inne powody to zalanie, przegrzanie układu lub samoczynne uszkodzenie.

Objawami uszkodzonej karty muzycznej najczęściej są szumy i przerywanie dźwięku. Może być to również całkowity brak dźwięku. Dźwięk może zanikać po pewnym czasie odtwarzania lub po chwili pracy komputera.

Jednak jeśli w Twoim laptopie zabrakło dźwięku, winowajcą nie zawsze musi być karta dźwiękowa. Do uszkodzenia tego układu dochodzi dość rzadko. Najczęściej powodem problemu jest sterownik urządzenia, uszkodzenie głośników, nieprawidłowe ustawienia systemu albo problem z gniazdem audio. Warto również sprawdzić, czy dźwięki są kierowane do właściwego urządzenia. Jeśli laptop był podpięty do telewizora, dźwięk wysyłany jest bezpośrednio do niego. W chwili, gdy odepniesz go od TV, ustawienie może pozostać w niezmienionym stanie. W tym wypadku wystarczy kliknąć ikonkę głośnika na pasku zadań i wybrać odpowiednie urządzenie z listy.

Przyczyną problemów może być po prostu wyciszenie. Wówczas wystarczy przejść do ustawień dźwięku i zmienić poziom głośności.

Motyw