mikrofon dla podcastera

Jak pogłośnić mikrofon? 4 sprawdzone metody

5 minut czytania
Komentarze

Jeśli przez cichy mikrofon Twoi współpracownicy lub przyjaciele nie mogą Cię zrozumieć, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów. Słuchawki z mikrofonem nie zawsze zapewniają wystarczająco głośny dźwięk. Często również standardowe mikrofony zawodzą i pomimo tego, że działają, nikt nie słyszy Cię wyraźnie. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak pogłośnić mikrofon.

1. Sprawdź, gdzie znajduje się mikrofon

Przed zmianą ustawień sprzętu, upewnij się, czy powód Twoich problemów nie jest banalnie prosty. Najczęściej przyczyną cichego dźwięku z mikrofonu nie są nieodpowiednie ustawienia, ale złe umiejscowienie mikrofonu. To może Ci w ustaleniu przyczyny problemów i znalezieniu rozwiązania dotyczącego tego, jak pogłośnić mikrofon.

Na rynku dostępne są mikrofony jednokierunkowe, dwukierunkowe lub wielokierunkowe. Jeśli Twój sprzęt jest jedno kierunkowy, nie będzie zbierał dźwięków z całego pomieszczenia, tylko z jednego konkretnego miejsca. Jest to ogromny atut, jednak powinieneś pamiętać, że jeśli ustawisz mikrofon na drugim końcu biurka, nie będzie on oferował najwyższej jakości dźwięku, a Ty wciąż będziesz poszukiwał sposobów na to, jak pogłośnić mikrofon.

Mikrofony dwukierunkowe zbierają dźwięki z przodu i z tyłu, a wielokierunkowe z całego otoczenia. Mikrofon powinien znajdować się tuż przed Twoimi ustami w odległości od 15 do 20 cm. Natomiast jeśli korzystasz z mikrofonu wbudowanego w słuchawki, powinna ona wynosić od 2 do 3 cm.

2. Sprawdź, czy Twoje słuchawki mają specjalne pokrętło

Przejście do ustawień systemowych może okazać się zbędne, dlatego najpierw należy upewnić się, czy urządzenie działa prawidłowo.

Jak pogłośnić mikrofon? W wielu nowoczesnych słuchawkach znajdują się specjalne pokrętła, który służą m.in. do zmiany głośności lub włączania i wyłączania mikrofonu. Czasem przypadkowe wciśnięcie przycisku, który jest umiejscowiony na kablu słuchawek, może przyczynić się do ściszenia dźwięku lub po prostu wyłączenia mikrofonu. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeśli nagrywasz cichy dźwięk i np. zapomnisz zwiększyć jego głośność, kiedy prowadzisz rozmowę.

3. Pogłośnij mikrofon w systemie operacyjnym (Windows 10)

Jak pogłośnić mikrofon w laptopie z systemem Windows 10? Jeśli wcześniejsze metody nie skutkowały pozytywnym rezultatem, należy przejść do ustawień dźwięku i wykonać kilka prostych kroków.

  1. Kliknij ikonę znajdującą się w lewym dolnym rogu pulpitu, a następnie naciśnij ikonę koła zębatego.
  2. System automatycznie przeniesie Cię do ustawień. Na ekranie pojawią się sekcje „System”, „Urządzenia”, „Telefon”, „Sieć i Internet”. Wybierz pole „System”.
  3. Na lewej stronie pulpitu wyświetli się menu, z którego należy wybrać „Dźwięk”.
  4. Po prawej stronie znajdziesz sekcję „Panel Sterowania Dźwiękiem”.
  5. Po naciśnięciu pojawi się okienko „Dźwięk”. Z menu wybierz zakładkę „Nagrywanie”.
  6. Z listy dostępnych urządzeń wybierz mikrofon, którego używasz, a następnie wciśnij przycisk „Właściwości”.

Otworzy się kolejne okno, wówczas przejdź do menu, które znajduje się na górze. Z zakładki „Ogólne” przenieś się do zakładki „Poziomy”. Na samym dole powinna znajdować się opcja „Zwiększenie wydajności mikrofonu”. Wydajność można podnieść o kilka decybeli. Jeżeli zbyt mocno podbijesz to ustawienie, dźwięk może ulec pogorszeniu – będzie głośniejszy, jednak mniej wyraźny.

słuchawki_gamingowe_do_200zł

4. Upewnij się, czy mikrofon nie został wyciszony

Jeżeli Twoi rozmówcy w ogóle nie mogą Cię usłyszeć, oznacza to, że mikrofon został po prostu wyciszony i problem można bardzo łatwo rozwiązać.

Mikrofon może być wyciszony w systemie operacyjnym (na klawiaturze komputera znajduje się specjalny przycisk, który do tego służy), specjalnym guzikiem na mikrofonie czy też w słuchawkach lub w komunikatorze, z którego aktualnie korzystasz.

Jak pogłośnić mikrofon w telefonie?

Mikrofon w telefonie jest zawsze włączony, Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku aplikacji, z których korzystasz. Aplikacja może automatycznie wyciszać mikrofon. Ma to miejsce np. w aplikacji Teams, która ostatnio stała się popularna, ponieważ to właśnie w niej prowadzono znaczną część lekcji online. W celu włączenia mikrofonu należy odszukać ikonki mikrofonu i kliknąć, by włączyć opcję mówienia. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chcesz wyciszyć mikrofon

Jak pogłośnić mikrofon w telefonie? Wystarczy użyć przycisku do regulacji dźwięku. Wtedy na ekranie pojawi się panel, który informuje o tym, którą sekcję można pogłośnić. Nie na wszystkich telefonach ta opcja jest dostępna. Jeśli tak, należy przesunąć pasek do góry w celu zwiększenia głośności mikrofonu.

Test mikrofonu w telefonie

Jeśli chcesz sprawdzić, czy mikrofon w Twoim telefonie działa, wykonaj połączenia do kogoś z rodziny lub przyjaciół. Wtedy przekonasz się, czy Twój głos jest słyszalny, i w jakim stopniu. Możesz również spróbować nagrać coś na dyktafonie, który jest dostępny na Twoim urządzeniu.

W aplikacji Teams istnieje możliwość nagrania i odtworzenia krótkiej wypowiedzi. Jeśli jednak żadne z tych rozwiązań nie działa, może spróbować wyłączyć i włączyć urządzenie. Dość często zabieg ten jest skuteczny.

Motyw