Samolot myśliwski w locie z dużą prędkością na pomarańczowym tle z rozmytymi chmurami.

Naddźwiękowy odrzutowiec XB-1 otrzymał zezwolenie na przekroczenie prędkości dźwięku

3 minuty czytania
Komentarze

Naukowcy i inżynierowie bez przerwy chcą pokonywać kolejne bariery, a jedną z nich jest prędkość dźwięku. Aby podołać temu wyzwaniu, już jakiś czas temu stworzono naddźwiękowy odrzutowiec XB-1, który często nazywa się także „następcą Concorde’a”. Bardzo możliwe, że już wkrótce pobije on kolejny rekord.

Rozwój podróży naddźwiękowych cały czas żywy

Naddźwiękowy odrzutowiec. Biały odrzutowiec badawczy przed hangarem z napisem "Flight Research Inc."
Fot. Boom Supersonic / materiały prasowe

Najnowsze doniesienia ze świata lotnictwa mogą być wyjątkowo ekscytujące dla fanów szybkich podróży. Naddźwiękowy odrzutowiec XB-1, który jest następcą legendarnego Concorde’a, otrzymał oficjalne zezwolenie na przekroczenie prędkości dźwięku. To niesłychanie duży krok w kierunku rewolucji w transporcie lotniczym, który może zmienić oblicze podróży na zawsze.

XB-1, który szybko zyskał przydomek „Baby Boom”, jest projektem firmy Boom Supersonic. Amerykanie nie ukrywają swoich ambicji przywrócenia naddźwiękowych lotów pasażerskich na szeroką skalę. XB-1 jest pierwszym krokiem w kierunku komercyjnych ultraszybkich podróży, które mogą skrócić czas podróży między kontynentami nawet o połowę.

Dzięki najnowszemu zezwoleniu twórcy XB-1 będą kontynuować swoje testy i próby, które mają na celu udowodnienie bezpieczeństwa i skuteczności odrzutowca w warunkach rzeczywistych. Planuje się, że kolejnym etapem będzie realizacja lotów demonstracyjnych, podczas których samolot pokaże swoje możliwości potencjalnym przewoźnikom i klientom.

Boom Supersonic ma nadzieję, że sukcesywnie przeprowadzone testy przyspieszą rozwój technologii naddźwiękowych i przyczynią się do powrotu ery szybkich podróży powietrznych. W długoterminowych planach firmy znajduje się wprowadzenie do użytku komercyjnego pełnowymiarowego odrzutowca naddźwiękowego, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki podróżujemy na całym świecie.

Co potrafi naddźwiękowy odrzutowiec XB-1?

Samolot wojskowy lecący nad chmurami o zachodzie słońca.
Fot. Miguel Lagoa / Shutterstock

Odrzutowiec XB-1 to połączenie najnowszych osiągnięć technologicznych z zaawansowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, które pozwalają mu osiągnąć prędkość przekraczającą dźwięk. Według informacji udostępnionych przez firmę Boom Supersonic – ich największy projekt może osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą blisko 2.2 Macha, czyli około 2,716 km/h, co czyni go jednym z najszybszych samolotów na świecie.

Jego konstrukcja opiera się na aerodynamicznym kształcie, który minimalizuje opory powietrza oraz wydajnych silnikach, zapewniających wystarczającą moc do pokonywania bariery dźwięku. Ponadto XB-1 został zaprojektowany z myślą o komforcie pasażerów, oferując przestronną kabinę wyposażoną w najnowsze systemy rozrywki i komfortu.

Prezentacja możliwości XB-1.

Naddźwiękowy odrzutowiec XB-1 otrzymując zezwolenie na przekroczenie prędkości dźwięku, staje się symbolem nowej ery w transporcie lotniczym. Z kolei jego zaawansowane technologie i imponujące możliwości dają nadzieję na powrót naddźwiękowych lotów pasażerskich, które mogą raz na zawsze zmienić sposób, w jaki podróżujemy.

Źródło: Engadget. Zdjęcie otwierające: Warunyu Meenuch / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw