3D Pinball Space Cadet to jedno z najlepszych wspomnień ze starych Windowsów. I jest dostępny na Windows 11

4 minuty czytania
Komentarze

Jeżeli pamiętacie erę Windowsa XP, ale także poprzednich okienek, to z pewnością waszej uwadze nie uszły wbudowane w ten system gry, które doskonale zabijały nasz wolny czas. Obecnie tytuły te już nie stanowią części okienkowego systemu, ale jestem zaskoczony, jak wielu ludzi wspomina te proste gierki z ogromną nostalgią i szuka możliwości powrotu do tych wspaniałych czasów. Sam doskonale pamiętam jaką satysfakcję przynosił mi każdy poprawny ruch w Saperze oraz pobijanie własnych rekordów w bohaterze dzisiejszego materiału, czyli 3D Pinball for Windows – Space Cadet.

Aby przypomnieć sobie ten kultowy tytuł, postanowiłem zagrać w niego także i dzisiaj oraz podzielić się swoimi wrażeniami, a także pokazać wam jak łatwo sami możecie spróbować pobić swoje rekordy sprzed lat (oczywiście o ile je jeszcze pamiętacie). Wielka szkoda, iż Microsoft wycofał się z preinstalowania prostych gierek w roli zabijacza czasu, ponieważ omawiany dzisiaj 3D Pinball nie zestarzał się nawet o dzień i wciąga identycznie jak ponad 20 lat temu…

Jak zagrać w 3D Pinball Space Cadet na Windows 11?

Szczerze mówiąc, nawet nie spodziewałem się, że powrót do tak starej gry będzie aż tak prosty. Byłem absolutnie przekonany, że tytuł ten wymarł wraz z legendarnym Windows XP, ale okazuje się, że nadal jest w pewien sposób „częścią” okienek, ale po prostu nie jest już preinstalowany i można go sobie doinstalować we własnym zakresie – i to bez żadnego kombinowania. Aby to zrobić, nie musicie błądzić po odmętach internetu, a wystarczy odwiedzić Microsoft Store, który może i nie jest przesadnie lubiany i wiele osób nigdy tam nie zagląda, ale jest to z pewnością legalne i bezpieczne źródło do pobierania oprogramowania.

Aby cieszyć się Pinballem na swoim komputerze, musicie zatem wpisać nazwę tytułu w wyszukiwarce i bez trudu odnajdziecie odpowiednią pozycję. Jest ona w zupełności darmowa i jej pobranie nie wymaga od nas nawet logowania się na konto Microsoftu. Po instalacji gra nie doda nam się w formie skrótu do pulpitu, a trafi jedynie do menu start, więc jeżeli macie problem z jej uruchomieniem, to najłatwiej jest po prostu wpisać nazwę w Windowsową wyszukiwarkę.

Co prawda jest to jedynie materiał o Pinballu, ale nie byłbym sobą, gdybym nie wyszukał w Microsoftowym sklepie innych gier preinstalowanych na starszych Windowsach i niestety pod tym względem jest różnie. W przypadku Sapera bez trudu dostaniecie czystą, klasyczną wersję, ale to niestety tyle. Jeżeli ponad 20 lat temu dużo czasu spędziliście przy Pasjansie, to obecnie znalezienie identycznej odsłony graniczy z cudem. Przejrzałem wszystkie dostępne gry karciane i nigdzie nie ma tej klasycznej wersji. Szkoda…

Jak trzyma się Pinball Space Cadet w 2023 roku?

Niestety gra uruchamia się tylko w niewielkim okienku i nie ma możliwości jego powiększenia. Szkoda, ale z drugiej strony widać, że jest to dokładnie ta sama gra co na starych Windowsach.

Powiedzieć, że tytuł ten jest uzależniający, to w zasadzie jak prawie nic nie powiedzieć. Nie oczekiwałem wiele po powrocie do tak prostej gry ponad 20 lat później, ale okazało się, że są takie gry, które po prostu się nie starzeją pod względem rozgrywki i będą bawić jeszcze przez bardzo długi czas. Naturalnie nie ma tu żadnej fabuły, główne sterowanie opiera się na zaledwie dwóch przyciskach, dźwięki ewidentnie zostały zrobione pod brzęczyki montowane w starych komputerach bez karty dźwiękowej, ale co z tego? Patrzenie jak kulka przeskakuje pomiędzy poszczególnymi elementami, strasznie wkręca i już po pierwszej porażce zachorowałem na syndrom „jeszcze jednej tury”.

Jest to o tyle fascynujące, że choć jestem graczem praktycznie od urodzenia i ukończyłem w swoim życiu setki tytułów, to równie wciągające gry jestem w stanie policzyć na palcach jednej ręki. Cieszy mnie to, ponieważ prawie zawsze, gdy zaliczam sentymentalne powroty do gier swojego dzieciństwa, to zazwyczaj po prostu się od nich odbijam. Głównie wynika to z przestarzałej rozgrywki lub sterowania, ale tutaj po prostu nie ma się co zestarzeć i myślę, że właśnie ta prostota czyni tę produkcję absolutnie ponadczasową.

Jeżeli wspominacie tę gierkę z rozrzewnieniem lub nie mieliście okazji nigdy w nią zagrać, to bardzo polecam spróbować. Jestem przekonany, że będziecie się przy niej świetnie bawić, a jeżeli pracujecie w domu przy komputerze, to pozwoli ona wam także zaliczyć swoisty restart i ożywi trochę waszą głowę do dalszego działania! Na koniec zostawiam pytania do was – jak wspominacie gierki ze starszych Windowsów? Pamiętacie swoje rekordy sprzed lat? Sekcja komentarzy jest do waszej dyspozycji.

Motyw