ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
windows xp 20 lat kod zrodlowy wyciekl do sieci

Windows XP wiecznie żywy – minęło 20 lat, a fani nadal go używają

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Windows XP to system, który wprowadził rewolucję w porównaniu do brzydkich wersji 95 i 98. Wygląd nowej platformy stał się bardzo cukierkowy, a funkcje i otwartość oprogramowania były uwielbiane przez użytkowników. Jednak czas tego systemu dawno przeminął. Wczoraj Windows XP obchodził 20 lat istnienia.

Windows XP – krótka historia lubianego systemu

windows xp kod zrodlowy wyciekl do sieci

Windows XP został wprowadzony na rynek 25 października 2001 r., w czasach, kiedy Microsoft osiągał bardzo wysokie, jak na tamte czasy przychody. Gigant zdominował rynek komputerów i przejął silną przewagę nad Netscape w wojnach przeglądarkowych. Windows XP pojawił się również w czasie, gdy więcej osób niż kiedykolwiek kupowało swój pierwszy komputer osobisty.

Zobacz także: Ludzie nie chcą Windowsa 11 nawet za darmo

Nowe pecety były dostarczane z pełnym preinstalowanym pakietem oprogramowania firmy Microsoft, gotowym do użycia. W rezultacie system operacyjny Windows zdefiniował doświadczenie komputerowe wielu osób.

Windows XP interfejs

Co ciekawe, Windows XP został zbudowany na rdzeniu odnoszącego sukcesy systemu operacyjnego Windows NT. Niezależnie od tego, czy był używany w domu, czy w pracy, zapewniał te same wrażenia. Ustalenie priorytetów potrzeb użytkowników w ten sposób stanowiło przełomowy moment dla Microsoftu i było kluczowym składnikiem długiego panowania XP. Warto przypomnieć, że system ten zawierał również kilka innowacji, w tym wprowadzenie platformy Microsoft Error Reporting.

Wcześniejsze wersje platformy stały się sławne z powodu tak zwanego „niebieskiego ekranu śmierci”, który pojawiał się, gdy system napotkał błąd. XP zastąpił to małym wyskakującym okienkiem, aby zebrać dane o błędzie i wysłać je do inżynierów Microsoftu, aby pomogli im ulepszyć oprogramowanie.

Koniec wsparcia dla XP

W 2007 roku został wydany Windows Vista — następca XP. Był to system znienawidzony przez użytkowników. Vista był często bardzo powolny i frustrujący w użyciu na starszych komputerach, które bezproblemowo działały z XP. Dopiero w 2009 został wydany bardzo dobrze przyjęty Windows 7. Był to ostateczny gwóźdź do trumny wersji XP. System ten przestał być wspierany 14 kwietnia 2014 r. To oznacza, że Microsoft nie dostarcza ważnych aktualizacji technicznych i bezpieczeństwa dla tej platformy od ponad siedmiu lat.

Windows xp

W związku z powyższym, wersja XP jest rajem dla cyberprzestępców. Z chęcią poświęcą zasoby na opracowywanie złośliwego oprogramowania zaprojektowanego specjalnie w celu wykorzystania starszych luk. Biorąc pod uwagę, że grono fanów wciąż korzysta z systemu, potencjalny zakres ataków pozostaje znaczny.

Jako ciekawostkę można podać pojawienie się ransomware WannaCry w 2017 roku. Niebezpieczeństwo zmusiło Microsoft do zrobienia wyjątku i dostarczenia poprawki dla urządzeń z systemem Windows XP. Był to jednak nietypowy i tylko jednorazowy przypadek.

Windows XP – 20 lat od debiutu, a wierni fani wciąż używają systemu

Pomimo upływu 20 lat od premiery systemu, jest on nadal używany przez oddane grono. Według najnowszych danych Statcounter, z Windowsa XP wciąż korzysta 0,59% użytkowników systemu Windows, którzy stanowią 75,4% rynku komputerów stacjonarnych.

Przyjmując, że na całym świecie w obiegu jest obecnie ponad dwa miliardy laptopów i komputerów, oznaczałoby to, że dziewięć milionów pecetów nadal działa na leciwym systemie operacyjnym.

Źródło: techradar, theconversation

Sprawdź najnowsze wpisy