Drugi etap przejścia na DVB-T2

Dziś drugi etap przejścia na DVB-T2 w Polsce – zmiana dotyczy mieszkańców tych województw

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Na poniedziałek 25 kwietnia zaplanowano drugi etap przejścia na DVB-T2, czyli nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Dla niektórych oznacza to konieczność wymiany telewizora na nowy lub dokupienia specjalnego dekodera. Zmiana dotyczy czterech województw.

Drugi etap przejścia na DVB-T2 – szczegóły

Drugi etap przejścia na DVB-T2

Zgodnie z harmonogramem wprowadzania DVB-T2 dziś następuje przełączenie na nowy standard w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Niecały miesiąc temu DVB-T2 zawitało do województw dolnośląskiego i lubuskiego. 23 maja nowy standard zostanie wprowadzony w województwach lubelskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim oraz świętokrzyskim. Ostatnie w kolejności są województwa mazowieckie, podlaskie i warmińsko mazurskie – tam zmiana nastąpi 27 czerwca, dokończona też wtedy zostanie zmiana w województwie lubelskim. O zmianie mieszkańcy poszczególnych województw są informowani za pomocą alertu RCB.

W ramach przełączania sygnału z DVB-T na DVB-T2/HEVC zmieniają się częstotliwości nadawania multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Oznacza to lepszą jakość obrazu i dźwięku, kanały będą nadawane w Full HD. Posiadacze starych telewizorów (głównie takich, które mają ponad 7 lat) mogą być zmuszeni do zmiany urządzenia na nowe lub dokupienia specjalnego dekodera, by nadal odbierać naziemną telewizję cyfrową. Jeśli ktoś ogląda płatną telewizję (np. satelitarną lub z kablówki) albo posiada telewizor obsługujący nowy standard, nie musi podejmować żadnych kroków, by nadal oglądać to, co dotychczas.

Do końca przyszłego roku TVP może nadawać w starym standardzie DVB-T. Uprzywilejowanie państwowego nadawcy to efekt wniosku ministra spraw wewnętrznych do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Sygnał z multipleksu MUX-3, z którego nadają wyłącznie kanały TVP, został wyłączony ze standardowego harmonogramu przejścia na DVB-T2/HEVC. Powodem ma być rosyjska dezinformacja zagrażająca bezpieczeństwu Polski. Przeciwko uprzywilejowaniu TVP protestują nadawcy komercyjni.

Czytaj także: Wnioski o dofinansowanie dekodera lub TV można już składać – jakie dane trzeba podać?

Mimo przejścia na DVB-T2/HEVC niektórzy posiadacze starych telewizorów, którzy nie dokupili dekodera, wciąż mogą oglądać naziemną telewizję cyfrową, w tym kanały komercyjne. Przyczynę tego stanu rzeczy wyjaśniał w marcu w rozmowie z nami Witold Tomaszewski, rzecznik UKE: MUX-3  nie jest jedynym, który będzie nadawał w „starym” standardzie DVB-T/MPEG-4. W takim standardzie nadawanie kontynuuje MUX-7 oraz pięć lokalnych muksów (MUX-L1, L2, L3, L4 i L7). To właśnie na niektórych z nich dodatkowo emitowane są kanały TVN i Polsatu.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy