Wnioski o dofinansowanie dekodera

Wnioski o dofinansowanie dekodera lub TV można składać od dziś – jakie dane trzeba podać?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Od poniedziałku 21 marca można składać wnioski o dofinansowanie dekodera lub telewizora. To efekt rządowego programu związanego ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Wiemy już, jakie dokładnie dane trzeba podać we wniosku oraz w ilu sklepach można zrealizować przyznane dofinansowanie.

Wnioski o dofinansowanie dekodera lub telewizora – szczegóły

źródło: cyfryzacja KPRM

Już za tydzień zacznie następować zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Na naszym portalu znajdziecie dokładny harmonogram. Zamiast standardu DVB-T zacznie obowiązywać DVB-T2/HEVC. Posiadacze starszych odbiorników, którzy chcą nadal odbierać telewizję naziemną, muszą zainwestować w nowy telewizor lub dekoder. Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie takiego zakupu. Osoby chcące otrzymać wsparcie przy zakupie dekodera mogą liczyć na 100 złotych, a ci, którzy chcą wymienić telewizor, na 250 złotych.

Wnioski można składać za pomocą internetowego formularza dostępnego na platformie gov.pl lub w tradycyjnej, papierowej formie w placówkach Poczty Polskiej. We wniosku trzeba podać następujące dane:

  • dla kogo chcemy uzyskać świadczenie (dla siebie czy np. dla kogoś z rodziny)
  • imię, nazwisko, numer PESEL i data urodzenia
  • adres gospodarstwa domowego
  • adres e-mail i numer telefonu

Składając wniosek, oświadczamy, że nasze gospodarstwo domowe nie uzyskało jeszcze wsparcia w ramach programu, czyli inny domownik nie złożył takiego samego wniosku. Oświadczamy również, że nie możemy samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego. Nie pozwala na to sytuacja materialna naszego gospodarstwa domowego.

Po złożeniu wniosku otrzymamy specjalny kod na skrzynkę e-mail lub od pracownika placówki pocztowej. Kod ten można zrealizować w sklepie stacjonarnym lub internetowym, o ile przystąpił on do programu. Do tej pory zarejestrowało się w nim 271 przedsiębiorców, którzy prowadzą 1500 punktów sprzedaży w całej Polsce. W internecie dostępna jest wyszukiwarka tych punktów.

Czytaj także: Rosja całkowicie zakazuje Facebooka i Instagrama – sąd uznał je za „ekstremistyczne”

Już na etapie zapowiedzi programu dofinansowania zakupu dekoderów DVB-T2/HEVC wiele osób obawiało się, że to inicjatywa mająca ułatwić ściąganie abonamentu RTV od telewidzów. Strona rządowa zapewniała, że nie jest to prawdą i dane osób nie będą przetwarzane w tym celu. Rząd nie nazywa również swojej propozycji świadczeniem socjalnym, a uczciwą rekompensatą.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: dvbt2/gov.pl

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy