TVP będzie nadawać w DVB-T

TVP będzie nadawać w DVB-T jeszcze przez długi czas – nadawca na uprzywilejowanej pozycji

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Choć od dziś telewizja naziemna przechodzi w nowy standard, to przez kolejne miesiące TVP będzie nadawać w DVB-T i dzięki temu docierać do szerszej grupy odbiorców. To efekt zmiany, którą zainicjował jeden z ministrów. Komercyjni nadawcy czują się zaskoczeni i protestują.

TVP będzie nadawać w DVB-T pomimo zmian w naziemnej telewizji cyfrowej

TVP będzie nadawać w DVB-T
źródło: Emitel

Od wielu miesięcy informowaliśmy o nadchodzącej zmianie w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej. 28 marca to dzień, w którym ze standardu DVB-T zaczynamy przechodzić w DVB-T2/HEVC. Dzięki tej zmianie można uwolnić niektóre pasma na potrzeby sieci mobilnej, a także poprawić działanie naziemnej telewizji – kanałów będzie więcej, a uzyskanie dostępu do dodatkowych usług (np. wyszukiwanie informacji o programie) stanie się łatwiejsze. Minus jest taki, że posiadacze starszych telewizorów teoretycznie muszą je wymienić lub dokupić specjalny dekoder, aby nadal oglądać bezpłatne kanały. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to państwowego nadawcy, którego kanały będą dostępne w starym standardzie DVB-T aż do końca 2023 roku. Jak to możliwe?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości, tak, aby sygnał z multipleksu MUX-3 mógł być transmitowany w standardzie DVB-T lub DVB-T2 (do wyboru) aż do końca 2023 roku. Dopiero po tej dacie sygnał miałby móc być nadawany obligatoryjnie w DVB-T2. Tymczasem ze wspomnianego multipleksu nadają wyłącznie kanały TVP, a konkretnie TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP 3, TVP Sport HD oraz TVP Historia.

Dlaczego wbrew zapowiedziom trwającym od wielu miesięcy, w przypadku MUX-3 mają obowiązywać inne zasady, niż na pozostałych multipleksach, które nadają głównie sygnał kanałów komercyjnych? Chodzi o atak Rosji na Ukrainę i rosyjską dezinformację zagrażającą bezpieczeństwu Polski. 24 marca UKE wydał nową decyzję rezerwacyjną, która umożliwia korzystanie ze standardu DVB-T lub DVB-T2 dla MUX-3 do 29 czerwca 2022 roku. W kwietniu zostanie wszczęte postępowanie dotyczące zmiany Planu Zagospodarowania Częstotliwości w zakresie umożliwiającym nadawanie MUX3 w standardzie DVB-T lub DVB-T2 do 31 grudnia 2023 roku – zaznacza urząd.

TVP z przywilejami niedostępnymi dla innych?

TVP będzie nadawać w DVB-T

TVP będzie mogła zmienić standard nadawania z DVB-T na DVB-T2/HEVC w dowolnie wybranym przez siebie terminie przed końcem 2023 roku. Jak czytamy w komunikacie UKE, telewizja publiczna pełni istotną rolę w ochronie polskiej racji stanu. Pomijając to, jak obecnie funkcjonuje TVP i jak oceniana przez widzów jest jej rzetelność i wiarygodność, kanały komercyjne również relacjonują wojnę w Ukrainie i obalają rosyjską dezinformację. Czy zatem pozwolenie telewizji publicznej nadawania w starszym standardzie nie jest krzywdzące dla innych nadawców? Telewizja Polska jest ważnym elementem Regionalnego Systemu Ostrzegania, który wykracza poza same kwestie związane z relacjonowaniem przebiegu wojny – mówi nam Witold Tomaszewski, rzecznik UKE.

Nadawcy komercyjni zrzeszeni w Sekcji Nadawców Telewizji Naziemnej Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji decyzją UKE są zaskoczeni i zwracają uwagę na to, że nikt jej z nimi nie konsultował. SNTN KIGEiT zwróciła się do prezesa UKE o przesunięcie terminu refarmingu i zorganizowanie dialogu ze wszystkimi przedstawicielami rynku. Widzowie powinni mieć dostęp do wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w obecnych, szczególnie trudnych czasach – zaznacza SNTN KIGEiT.

Podobne podejście do sprawy ma TVN Grupa Discovery. Proces przygotowania do przejścia na nowy standard nadawania jest prowadzony od dawna i od dawna znane były terminy jego wejścia w życie, od dawna także kwestie techniczne były komunikowane widzom. Wprowadzanie tak istotnych zmian bez uprzedzenia i bez uzgodnień z nadawcami skutkuje przede wszystkim niepewnością wśród widzów oraz grozi realną możliwością pozbawienia ich dostępu do części kanałów TV – co ma szczególne znaczenie w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę. Dlatego w obecnej sytuacji uważamy, że jedynym wyjściem jest odsunięcie w czasie realizacji refarmingu i niezwłoczne rozpoczęcie w tej kwestii dialogu technicznego i konsultacji ze wszystkimi uczestnikami rynku – to komentarz, który uzyskaliśmy od biura prasowego grupy.

Zapytaliśmy Urząd Komunikacji Elektronicznej o to, czy wprowadzanie w ostatniej chwili takich zmian nie wprowadza niepotrzebnego chaosu i nie utrudnia widzom zrozumienia całego procesu przejścia na nowy standard telewizji naziemnej. Wydaje się, że kwestie potencjalnych problemów ze zrozumieniem całego procesu refarmingu i zmiany standardu nadawania należałoby zestawić z kwestią potencjalnego chaosu w momencie, kiedy ktoś nieświadomy zmiany nagle zostałby odcięty od praktycznie wszystkich kanałów telewizyjnych – mówi nam Witold Tomaszewski, rzecznik UKE.

Naziemna telewizja w DVB-T tylko z kanałami TVP? Niezupełnie

Dopłaty do dekodera DVB-T2

Większość Polaków korzysta z telewizji satelitarnej i kablowej, ale wciąż niemała grupa pozostaje przy naziemnej telewizji cyfrowej. Pojawiają się obawy o to, czy osoby, które mają stary telewizor i nie dokupiły specjalnego dekodera, nie będą skazane tylko na przekaz TVP. Gdyby przez zmianę standardu zniknęła możliwość oglądania jakichkolwiek kanałów, wiele osób mogłoby zmienić telewizor lub dokupić dekoder. Jeśli znikną kanały komercyjne, to niektórzy mogą dojść do wniosku, że po prostu pozostaną przy darmowych kanałach TVP.

Czytaj także: Najlepsza oferta na kartę w 2022 roku – nasze propozycje do 20, 30 i 40 zł

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. W województwie dolnośląskim już nastąpiła zmiana standardu na DVB-T2, a Polsat i TVN wciąż można oglądać na starym telewizorze, przynajmniej w niektórych miejscach. MUX-3  nie jest jedynym, który będzie nadawał w „starym” standardzie DVB-T/MPEG-4. W takim standardzie nadawanie kontynuuje MUX-7 oraz pięć lokalnych muksów (MUX-L1, L2, L3, L4 i L7). To właśnie na niektórych z nich dodatkowo emitowane są kanały TVN i Polsatu – mówi nam rzecznik UKE.

źródło: KIGEiT, UKE, własne

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy