Alert RCB

Alert RCB po raz kolejny informuje o rzeczach, które nie są zagrożeniem

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Alert RCB rozbrzmiał w telefonach mieszkańców kilku województw i po raz kolejny można powiedzieć, że bez większego powodu. Tym razem chodzi o zmianę standardu nawania telewizji naziemnej, czyli powtarza się sytuacja, która miała miejsce miesiąc temu. Widać, że Alert RCB przez tego typu wiadomości traci na znaczeniu, a tak być nie powinno.

Alert RCB – zmiana standardu telewizji naziemnej

Mieszkańcy kilku województw (pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie) otrzymali Alert RCB, który informował ich o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej. Ten w wyżej wspomnianych województwach ma się zmienić już jutro (25.04), ale czy faktycznie jest to powód, by korzystać z Alertów RCB? Przecież te miały służyć do ostrzegania przed zagrożeniami, a to nie pierwszy raz, kiedy wykorzystywane są one w celach czysto informacyjnych. Dla przypomnienia, tak brzmi oficjalny opis Alertów RCB, który widnieje na stronach GOV.

Alert RCB
Fot. GOV

Alert RCB to nowy system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Alert RCB powstaje na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, straży granicznej, urzędów i instytucji centralnych np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń i w razie potrzeby uruchamia Alert.

GOV

Zobacz też: Jaki dekoder DVB-T2 wybrać – ranking popularnych urządzeń.

Dobrze więc widać, że Alert RCB o zmianie sposobu nadawania telewizji naziemnej nie pasuje do powyższego opisu. Można zrozumieć to, że tego typu informacje są ważne i warto o nich informować społeczeństwo, ale chyba nie w taki sposób. Można mówić, że przecież starsi ludzie skądś muszą się dowiedzieć o takich zmianach, ale wiadomość SMS im wiele w tym nie pomoże. Szczególnie, że po dalsze informacje i tak muszą wejść na stronę internetową. Takich Alertów RCB będzie zapewne więcej, a z czasem już zupełnie mogą one stracić przez to na znaczeniu.

Źródło: GOV

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy