Drugi etap przejścia na DVB-T2

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać? Te modele pozwolą oglądać TV w nowym standardzie

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

W najbliższym czasie czeka nas zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Wiele osób będzie musiało zakupić dekoder DVB-T2, aby w dalszym ciągu móc oglądać kanały telewizyjne. Jeśli nie wiecie, który model będzie odpowiedni, nasze zestawienie może okazać się pomocne.

Dekoder DVB-T2 – kto go potrzebuje?

W tym roku w Polsce zaczyna obowiązywać nowy standard telewizji naziemnej. DVB-T2/HEVC zastępuje obecnie stosowane DVB-T. Zmiana została podzielona na cztery etapy, przy czym pierwszy z nich rozpoczyna się już 28 marca. O szczegółach możecie przeczytać w naszym tekście dotyczącym harmonogramu wprowadzania DVB-T2.

Jeśli korzystacie z telewizji kablowej lub satelitarnej, wprowadzane zmiany nie mają dla was większego znaczenia. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy oglądacie naziemną telewizję cyfrową. Żeby móc nadal to robić, potrzebujecie telewizora obsługującego nowy standard. Dwa tygodnie temu informowaliśmy, jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVB-T2/HEVC. Jednym ze sposobów jest wpisanie modelu urządzenia na stronie telewizjanaziemna.pl. Ogólnie rzecz biorąc, im nowszy telewizor, tym większa szansa, że obsługuje nowy standard. Problemy mogą mieć głównie posiadacze kilkuletnich i starszych odbiorników.

Jeśli okazało się, że wasz telewizor nie obsługuje nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej, a nadal chcecie ją oglądać, macie do wyboru dwa wyjścia. Pierwsze to wymiana telewizora na nowy, drugie, znacznie tańsze, polega natomiast na dokupieniu specjalnego dekodera.

Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?

W popularnych sklepach z elektroniką jest po kilkanaście różnych modeli dekoderów. Który z nich wybrać? To zależy do waszych oczekiwań co do budowy urządzenia oraz jego dodatkowych funkcji. Poniżej znajdziecie kilka wybranych przez nas propozycji.

Opticum NytroBox Plus

Pierwsza propozycja to prosty, podstawowy dekoder. Ma niewielkie wymiary i klasyczny, niewyróżniający się design. Poza odbieraniem kanałów w nowym standardzie umożliwia nagrywanie treści na zewnętrzny nośnik USB, odtwarzanie plików multimedialnych oraz zatrzymywanie i przewijanie obrazu. Model sprawdzi się w najbardziej oczywistych zastosowaniach, a kupić go można już za równo 100 zł.

Najważniejsze cechy dekodera NytroBox Plus:

 • Zgodność ze standardami: DVB-T, DVB-T2, H.265/HEVC, H.264/AVC
 • Złącza: 1x HDMI, 1x EURO, 1x USB, LAN
 • Wymiary i waga: 150 x 100 x 35 mm, 320 g

NEW-DIGITAL T2 265 HD Senior

Kolejny dekoder o dosyć klasycznej budowie, tym razem zaprojektowany jednak typowo z myślą o seniorach. Urządzenie wyróżnia się tym, że w zestawie dostajemy dwa piloty. Jeden z nich ma znacznie prostszy układ przycisków, które w dodatku są dosyć sporych rozmiarów. Dzięki temu starsza osoba będzie mogła wygodnie obsługiwać sprzęt. Jeśli chodzi o wady, trzeba pamiętać, że ten model nie pozwala na nagrywanie treści na zewnętrzny nośnik.

Najważniejsze cechy dekodera NEW-DIGITAL T2 265 HD Senior:

 • Zgodność ze standardami: DVB-T, DVB-T2, H.265/HEVC
 • Złącza: 1x HDMI, 1x EURO, 1x USB, LAN
 • Wymiary i waga: 150 x 98 x 36 mm, 220 g

Wiwa H.265 Pro

W porównaniu do nieco tańszych modeli tej samej marki Wiwa H.265 Pro może pochwalić się bardziej solidną, metalową obudową. Istnieje możliwość, że dzięki temu sprzęt będzie się mniej nagrzewał, niż jego odpowiedniki wykonane z tworzywa sztucznego. Dekoder pozwala na zatrzymywanie i przewijanie obrazu, nagrywanie treści na zewnętrzny dysk USB oraz odtwarzanie plików multimedialnych.

Najważniejsze cechy dekodera Wiwa H.265 Pro:

 • Zgodność ze standardami: DVB-T, DVB-T2, H.265/HEVC, H.264/AVC
 • Złącza: 1x HDMI, 1x EURO, 1x USB
 • Wymiary i waga: 132 x 110 x 33 mm, 270 g

Thomson THT82

Jeśli macie telewizor wyposażony w wejście HDMI i nie chcecie, by na półce stało kolejne urządzenie w postaci dekodera z kablami, to THT82 od firmy Thomson może przypaść wam do gustu. To model, który swoim wyglądem przypomina modem i jest wpinany bezpośrednio do złącza HDMI w telewizorze. Dekoder pozwala na zatrzymywanie i przewijanie obrazu, nagrywanie treści na zewnętrzny dysk USB, a także umożliwia odtwarzanie plików multimedialnych.

Najważniejsze cechy dekodera Thomson THT82:

 • Zgodność ze standardami: DVB-T, DVB-T2, H.265/HEVC, H.264/AVC
 • Złącza: 1x HDMI, 1x EURO, 1x USB
 • Wymiary i waga: 102 x 28 x 12 mm, 120 g

Czytaj także: Wnioski o dofinansowanie dekodera lub TV można składać od dziś – jakie dane trzeba podać?

Każdy z opisanych dekoderów pozwala na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Poszczególne modele różnią się jednak od siebie budową, wykonaniem oraz dodatkowymi funkcjami. Jedno z urządzeń szczególnie powinno przypaść do gustu seniorom ze względu na dodatkowy pilot.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy