ProteGO Safe przestanie działać

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe przestanie działać – znamy datę oraz przyczyny

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Już za niecałe dwa tygodnie STOP COVID ProteGO Safe przestanie działać. Rządowa aplikacja, która miała pomóc w walce z pandemią, nie spełnia już swoich zasadniczych funkcji. Wiadomo, na co trafią środki do tej pory przeznaczane na utrzymywanie programu.

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe przestanie działać – kiedy i dlaczego?

ProteGO Safe przestanie działać

Aplikacja ProteGO Safe pojawiła się prawie dwa lata temu. Jej zadaniem była pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa. Program na podstawie wypełnianego kwestionariusza obliczał ryzyko zakażenia, a także informował o tym, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną. Wszystko dzięki wykorzystaniu modułu Bluetooth w smartfonie i łączeniu się z telefonami innych użytkowników mijanych podczas codziennych aktywności. Z czasem aplikacja zmieniła nazwę na STOP COVID ProteGO Safe, pojawiały się w niej również kolejne funkcje, jak choćby możliwość zapisania się na test na koronawirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że wraz z końcem marca rządowa aplikacja zostanie wygaszona. W wydanym komunikacie GIS przypomina, że dzięki STOP COVID ProteGO Safe można było łatwiej dowiedzieć się o kontakcie z zakażonym i zgłosić ten fakt. Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu – dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania – przypomina Inspektorat. Środki budżetowe zaoszczędzone na aplikacji mają zostać przeznaczone na wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych, takich jak System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS). To system, który miał zapobiegać rozprzestrzenianiu się pandemii, ale w przyszłości ma być uniwersalnym narzędziem, które posłuży Sanepidowi w różnych obszarach działalności.

Czytaj także: Ukraina atakowana przez chińskich hakerów — Google nie ma wątpliwości

Jak informowaliśmy jesienią 2020 roku, miesięczny koszt utrzymania aplikacji ProteGO Safe wynosił 136 530 zł. Skuteczność działania programu budziła wątpliwości. Aplikację pobierało wprawdzie wiele osób, jednak mało kto aktywnie z niej korzystał. Kilka miesięcy po wdrożeniu ProteGO Safe posłowie opozycji zwracali uwagę na to, że od 31 lipca do 14 października 2020 roku zaledwie 72 osoby uruchomiły powiadomienia w związku z zachorowaniem, podczas gdy tylko w sierpniu koronawirusem zaraziło się ponad 20 tysięcy osób. Według najnowszych danych STOP COVID ProteGO Safe pobrano z Google Play ponad 5 milionów razy, do tego dochodzą jeszcze pobrania z App Store.

źródło: GIS

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy