ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ProteGO Safe przestanie działać

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe nic nie daje? Liczby są dla niej bezlitosne

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Od miesięcy trwa dyskusja o rządowej aplikacji przeciwko koronawirusowi. Internauci często twierdzą, że STOP COVID – ProteGO Safe nic nie daje, a w dodatku jest zagrożeniem dla ich prywatności. Rząd odpowiada zapewnieniami, że jest wręcz przeciwnie: program jest bezpieczny i bardzo skuteczny, tylko musi z niego korzystać więcej osób. Wskazówką na tropie do prawdy o realnej skali działania aplikacji są najnowsze statystyki z nią związane. Takie, którymi rząd wcale się nie chwali, przynajmniej nie bez wyraźnego zapytania.

Czy aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe nic nam nie daje w walce z koronawirusem?

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że aplikacja STOP COVID – ProeteGO Safe ma już milion pobrań na koncie. Wskazywaliśmy wtedy jednak, że choć magiczna bariera została przekroczona, warto zwrócić uwagę na inny aspekt. Czym innym jest wskaźnik pobrań, a czym innym rzeczywista liczba aktywnych użytkowników. Szczególnie że aktualna średnia ocen aplikacji w Google Play wynosi tylko 2,1.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba postanowili sprawdzić m.in. ile osób przynajmniej raz dziennie korzysta z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe, a także ile osób wskazało za jej pomocą, że zachorowało. Według Ministerstwa Cyfryzacji program działa w tle i nie trzeba z niego codziennie korzystać. Resort nie podał więc informacji o tym, ile osób minimum raz dziennie uruchamia aplikację. Ministerstwo twierdzi zresztą, że standardy prywatności nie pozwalają na zbieranie tak szczegółowych danych o użytkownikach. Najciekawsza w odpowiedzi na zapytanie posłów jest jednak informacja o tym, że od 31 lipca do 14 października tylko 72 osoby uruchomiły powiadomienia w związku z zachorowaniem. Tymczasem tylko w sierpniu koronawirusem w Polsce zaraziło się ponad 20 tysięcy osób. Portal polsatnews.pl ustalił z kolei, że od początku sierpnia do 27 października informację o zakażeniu przekazało za pomocą aplikacji 420 osób. Przypomnijmy jednak – w ostatnich dniach codziennie koronawirusem zakaża się kilkanaście tysięcy nowych osób.

Czytaj także: Miliony na ProteGO Safe – ile pieniędzy podatników co miesiąc pochłania aplikacja?

Resort cyfryzacji twierdzi, że w ostatnim czasie rośnie liczba użytkowników korzystających z powiadomień. Nie wiemy jednak, czy realnie zainteresowanie Polaków tą możliwością jest większe, czy wzrost wynika jedynie z tego, że sam koronawirus bardzo szybko się rozprzestrzenia. Ministerstwo wciąż obstaje przy stanowisku, że aplikacja jest skuteczna. Rząd promuje ją zresztą na konferencjach prasowych poświęconych służbie zdrowia oraz w alertach RCB.

Sprawdź najnowsze wpisy