Intel uważa, że laptopy z elastycznym wyświetlaczem mogą zadebiutować w ciągu dwóch lat. Firma współpracuje z wiodącymi producentami wyświetlaczy do zbadania potencjału kategorii zgodnie z dzisiejszym raportem Nikkei Asian Review. Według podejrzeń specjalistów w branży wysiłki te koncentrują się wokół procesora Lakefield, który został zaprezentowany przez Intela w styczniu na CES 2019.

Laptopy z elastycznym ekranem

laptop z elastycznym ekranem

Wiceprezes Intel Client Computing Group Joshua Newman powiedział Nikkei Asian Review, że firma stara się zrozumieć możliwości i ograniczenia technologii elastycznych wyświetlaczy. Powiedział również, że dotarcie do konsumentów zajmie co najmniej dwa lata. Dodał jednak, że może się to zmienić, jeśli wczesne wrażenia pokażą, że istnieje rzeczywisty popyt na tę kategorię. Elastyczne wyświetlacze były kiedyś rzeczami science fiction. Jednak po tym, jak producenci zaprezentowali liczne prototypy na przestrzeni lat, technologia miała wreszcie stać się rzeczywistością wraz z wydaniem smartfona Samsung Galaxy Fold. Mimo poważnych problemów Samsunga spowodowanych wadami konstrukcyjnymi Intel pozostaje niewzruszony w swoim postanowieniu.

Zobacz też: Nowa data premiery Galaxy Fold zostanie wkrótce ogłoszona.

Mimo to trudno sobie wyobrazić elastyczny laptop. Doprowadzenie elastycznych wyświetlaczy do smartfonów ma sens. Są to zasadniczo tafle szkła z dużą ilością mocy obliczeniowej wewnątrz. Uelastycznienie ich umożliwiłoby ludziom noszenie większych telefonów bez konieczności martwienia się o to, że zmieszczą się one w ich kieszeniach. To mogłoby jeszcze bardziej zatrzeć granicę między dużym telefonem a małym tabletem. Wyobrażamy sobie, że składany laptop zacierałby linie między tabletem a laptopem. Producenci wypompowali już niezliczone urządzenia 2 w 1, które opierają się na skomplikowanych zawiasach, lub braku zainteresowania długowiecznością urządzenia. Korzystanie z elastycznych wyświetlaczy może pozwolić tym firmom na rozwiązaniu tych problemów.

Zobacz też: Szczegółowa specyfikacja i ceny OnePlus 7 Pro – wiemy już wszystko

To prawdopodobnie wymagałoby od firm stworzenia lepszych klawiatur z ekranem dotykowym. Ludzie są lepsi w pisaniu na płaskich szklanych panelach niż kiedyś. Mimo to jestem całkowicie pewny, że większość nadal woli dobrą fizyczną klawiaturę. Wiemy już, że firmy takie jak Microsoft pracują nad nowymi urządzeniami dotykowymi, a firma Apple opatentowała szklaną klawiaturę responsywną. Pisanie na szkle może nie być takie złe za kilka lat. Lakefield może być idealnym rozwiązaniem dla tych urządzeń. Został zaprojektowany tak, aby Intel mógł tworzyć oferty typu system-on-chip (SoC), które łączą w sobie wydajność z małymi wymiarami.  Na targach CES 2019 firma zaprezentowała nowy procesor-płytę główną Lakefield, który mierzy zaledwie 12 milimetrów kwadratowych. Pozostawia to dużo miejsca na inne komponenty laptopa.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.