Galaxy Fold samsung

3 powody, dla których wyświetlacz Galaxy Fold się psuje

Kacper Kościański Kacper Kościański Artykuły

Samsung Galaxy Fold, czyli pierwszy flagowy, składany smartfon Samsunga miał swoją premierę już jakiś czas temu. Z początku urządzenie to zostało raczej ciepło przyjęte, jednak nie da się ukryć, że cena oscylująca w granicach 10 tysięcy złotych wiele osób odstraszyła. Wszystko zaczęło się psuć z chwilą, gdy pierwsi recenzenci dostali to urządzenie do testów. Jak szybko się okazało, ekran urządzenia w wielu przypadkach samoistnie zepsuł się już po dwóch dniach użytkowania. Problem zauważył sam Samsung, który całkowicie wstrzymał sprzedaż Galaxy Fold. Wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną usterki. W dzisiejszym tekście przyjrzymy się temu, co może być powodem problemów z ekranem w Galaxy Fold. Zaczynajmy!

Wyświetlacz OLED

Ekran Oled

Pierwszym powodem, dla których wyświetlacz Galaxy Fold się psuje jest… sam wyświetlacz. Samsung jest liderem w produkcji ekranów OLED. Nie da się ukryć, że wyświetlacze tego typu mają wiele zalet względem zwykłych ekranów LCD. Można tu przytoczyć chociażby piękne kolory oraz fakt, że są bardziej energooszczędne. Samsung w Galaxy Fold nie bez powodu wybrał ekrany OLED, bowiem są one idealne dla składanych urządzeń. Niestety, ale na samych plusach się nie kończy – wyświetlacze OLED w przeciwieństwie do chociażby LCD-ków są o wiele bardziej delikatne, podatne na całkowite uszkodzenie, a nie np. uszkodzenie fragmentu. Każde pęknięcie w warstwie enkapsulacyjnej wokół warstwy OLED może doprowadzić do całkowitego zepsucia materiałów organicznych wewnątrz wyświetlacza. Warstwa enkapsulacyjna jest niezbędna w konstrukcji całego wyświetlacza, bo OLED-y są niezwykle wrażliwe na tlen i wilgoć. Biorąc to pod uwagę, możemy już wskazać, że jednym z powodów psucia się wyświetlaczy Galaxy Fold jest jego konstrukcja. Spójrzcie tylko na poniższe zdjęcie:

galaxy fold

Powyższa fotografia przedstawia delikatnie złożonego Galaxy Fold. Możemy tu zauważyć spore luki przy zawiasach, które po prostu proszą się o kłopoty. Z pewnością dostaje się tam powietrze, na które jak już wiemy, ekrany OLED są bardzo wrażliwe. Tak dużego niedopatrzenia w konstrukcji smartfona dawno nie widziałem.

Źle zamontowane zawiasy

Zawiasy Galaxy Fold

Spójrzcie tylko na powyższe zdjęcie. Dwóch recenzentów poinformowało, że przytrafiła im się identyczna sytuacja, z tym, że po różnych stronach wyświetlacza. Na ekranie, tuż pod zawiasami pojawiło się wybrzuszenie, które najprawdopodobniej powstało właśnie z ich powodu. W końcu jakie jest inne logiczne wytłumaczenie, skoro w przypadku dwóch osób problem pojawił się w tym samym miejscu? Powiedzmy sobie szczerze – to nie może być przypadek. Wybrzuszenia najprawdopodobniej powstają dlatego, że gdy ekran wygina się do wewnątrz, to zawiasy naciskają na wyświetlacz w efekcie czego powstaje zobrazowany powyżej defekt.

Preinstalowana warstwa ochronna na ekranie

Warstwa ochronna ekranu Galaxy Fold, którą widzicie powyżej, nie jest zwykłym szkłem czy folią. Co więcej, nie należy jej zdejmować i nigdy nie należało – jest to nieodłączna część konstrukcji Galaxy Fold. Jej zdjęcie równa się z uszkodzeniem ekranu, o czym wiele osób najwyraźniej nie wiedziało. Szkoda, że Samsung nie poinformował o tym w dosadny sposób, np. naklejką na ekranie mówiącą, że wspomnianej warstwy nie należy ruszać. W przypadku kilku recenzentów, to właśnie próba zdjęcia osłonki skończyła się katastrofą.

Dlaczego wyświetlacz w Galaxy Fold się psuje? Podsumowanie

Powyżej przedstawiłem Wam 3 powody, dla których wyświetlacz w Galaxy Fold się psuje. Nie da się ukryć, że wspomniany smartfon na chwilę obecną wydaje się niedopracowanym bublem. Nie będę kłamał – spodziewałem się tego. Co więcej, wcale nie piszę tego złośliwie – jest to pierwsze podejście Samsunga do tematu składanych smartfonów i zdecydowanie jest tu miejsce na błędy. Zapewne druga lub trzecia wersja będzie już „używalna”. Nawet nie wyobrażam sobie co bym zrobił, gdybym kupił ten smartfon za niecałe 10 tysięcy złotych, a on po dwóch dniach by się zepsuł… Strach pomyśleć.

Źródło: ifixit

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy