Panorama powierzchni Marsa z widocznym łazikiem marsjańskim.
LINKI AFILIACYJNE

Mars do obejrzenia w 4K. Na YouTube wylądowała kompilacja spektakularnych nagrań NASA

3 minuty czytania
Komentarze

Na kanale ElderFox Documentaries na YouTubie udostępniono materiał, który jest połączeniem filmów nagranych przez łaziki NASA na Marsie. Wysoka jakość wideo sprawia, że kolejne kadry aż chce się oglądać. To prawdziwa multimedialna podróż do innego świata.

Ja i ty nie polecimy na Marsa, ale możemy go sobie pooglądać

Kamienna i piaszczysta powierzchnia Marsa z licznymi skałami i żwirami.
Fot. YouTube/ ElderFox Documentaries

Być może moje pokolenie nie będzie latało jeszcze na wakacje na Czerwoną Planetę, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała dla przyszłych generacji. Szczególnie że NASA poinformowała, że w określonych warunkach na Marsie można już oddychać. Ale skoro bilet na wycieczkę nie jest obecnie w naszym zasięgu, mamy szansę pooglądać w materiale wideo krajobraz, który kiedyś może być widokiem na żywo dla kogoś z naszych bliskich.

Na kanale ElderFox Documentaries na YouTubie możemy obejrzeć materiał zatytułowany „Mars in 4K: The Ultimate Edition”. Wszystkie obrazy zawarte w filmie są prawdziwe i wykonane przez łaziki NASA bezpośrednio na powierzchni planety. W nieco ponad 10 dni obejrzało go prawie 2 mln widzów.

Pracownicy NASA dali różnym miejscom na Marsie nieformalne nazwy, aby łatwiej było je lokalizować. Wirtualnie przejdziemy się więc przez Pahrump Hills, Gale Crater czy Yellowknife Bay. Do tego materiału przyczyniły się zdjęcia i filmy zrobione przez cztery łaziki marsjańskie – Spirit, Opporyunity, Curiosity i Perseverance. Dwa ostatnie nadal „pracują” na powierzchni planety, choć ostatnio informowaliśmy, że przestały działać z winy opozycji.

Nie tylko powyższy materiał robi wrażenie w kontekście oglądania Marsa zza ekranu komputera – jakiś czas temu naukowcy stworzyli 5,7-terapikselowy obraz planety, który jest równie imponujący.

Jak eksploruje się Marsa?

Działalność człowieka na Czerwonej Planecie rozpoczęła się w połowie XX wieku i od tego czasu znacząco się rozwinęła, choć nadal odbywa się za pośrednictwem sond, łazików i orbiterów. Pierwszym kamieniem milowym w badaniach była misja Mariner 4 NASA, która w 1965 roku przesłała pierwsze zbliżone zdjęcia powierzchni Marsa, otwierając nową erę w badaniach kosmicznych.

Łazik marsjański Curiosity wykonujący selfie na tle skał marsjańskiego krajobrazu.
Fot. YouTube/ ElderFox Documentaries

W 1997 roku Mars Pathfinder wylądował na powierzchni planety, a na jego pokładzie znajdował się Sojourner – pierwszy łazik, który przemierzał marsjański teren. Było to przełomowe osiągnięcie, które otworzyło drogę dla bardziej zaawansowanych misji.

W 2004 roku NASA wysłała dwa łaziki w ramach misji Mars Exploration Rovers – Spirit i Opportunity. Te roboty przeprowadziły szereg badań geologicznych, znacznie poszerzając naszą wiedzę o Marsie. W 2012 roku na Marsie wylądował Curiosity Rover, którego misją jest badanie możliwości zamieszkania Marsa w przeszłości oraz przeprowadzanie zaawansowanych badań geologicznych, a będący tam od 2018 roku łazik InSight skupia się na badaniu wnętrza Marsa.

Ostatnim wielkim osiągnięciem w eksploracji jest misja Mars 2020, w ramach której Perseverance wylądował na Marsie w lutym 2021 roku. Na jego pokładzie znajdował się Ingenuity, pierwszy helikopter, który przeprowadził kontrolowany lot w atmosferze innego ciała niebieskiego.

Jeśli interesuje cię obserwacja kosmosu, na pewno chętnie dowiesz się, jaki teleskop dla początkujących wybrać.

Źródło: YouTube, oprac. własne

Motyw