Sztuczna inteligencja szturmem wdarła się do naszego życia i czy tego chcemy, czy nie. Staje się też powoli wymogiem wśród pracodawców szukających nowych osób do zespołu. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ już dziś w Polsce, sztuczna inteligencja w pracy jest wykorzystywana przez aż 61% osób. Ten wynik będzie się tylko zwiększał, a zapotrzebowanie na pracowników znających tajniki AI będzie rosło.
Spis treści
Sztuczna inteligencja w pracy
Korzystanie z różnych modeli sztucznej inteligencji to nie tylko generowanie śmiesznych obrazków czy prowadzenie konwersacji na różne tematy. To przede wszystkim może być narzędzie, które dobrze sprawdza się w pracy. Ostatnio Microsoft poinformował, że Copilot przemówił po polsku, co oczywiście może być zachętą do tego, by wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji w codziennych zadaniach.
Tworzenie podsumowania raportu czy pomoc w przygotowaniu prezentacji. To rzeczy, które sztuczna inteligencja w pracy może wykonać za nas. I takich przykładów jest oczywiście więcej, a i ich będzie przybywać wraz z rozwojem technologii. Co więcej, nawet telefon do 1000 zł spokojnie wystarczy, by korzystać z aplikacji AI. Stworzony przez Microsoft oraz LinkedIn raport Work Trend Index jasno pokazuje, że generatywna sztuczna inteligencja w pracy staje się już poniekąd standardem.
Aż 61 proc. pracowników w Polsce używa generatywnej sztucznej inteligencji na co dzień. Blisko 70 proc. liderów uważa, że ich firma musi wdrożyć sztuczną inteligencję, aby pozostać konkurencyjną, a użytkownicy AI w Polsce są aż o 149 proc. bardziej skłonni do eksperymentowania z różnymi sposobami korzystania ze sztucznej inteligencji.
Microsoft, informacja prasowa
Korzystanie ze sztucznej inteligencji to przyszłość
Czy osoby, które jak ognia unikają korzystania ze sztucznej inteligencji w pracy, będą musiały to zmienić? Na takie wnioski jeszcze za wcześnie, ale raport jasno pokazuje, że znajomość AI staje się ważnym kryterium. Aż 66 proc. liderów firm na świecie przyznała, że nie zatrudniłaby pracownika, który nie ma umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją. Jak to wygląda w Polsce? Bardzo podobnie.
- 53 proc. liderów firm w Polsce nie zatrudniłaby osoby bez umiejętności AI;
- 55 proc. twierdzi, że wolałoby zatrudnić mniej doświadczonego kandydata z umiejętnościami AI niż bardziej doświadczonego kandydata bez takich kwalifikacji.
Korzystanie ze sztucznej inteligencji może być faktycznie czymś, co ułatwi działania w pracy. ChatGPT, Copilot i Gemini stają się coraz lepsze, a przy odpowiednim podejściu, mogą wiele ułatwić. Jak czytamy w raporcie, osoby wykorzystujące AI w pracy cenią możliwości narzędzia głównie za to, że pomaga oszczędzić czas (90%), skupić się na ważniejszych zadaniach (85%) czy byciu bardziej kreatywnym (84%).
Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Owlie Productions / Shutterstock
Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.